Kto powinien złożyć deklarację PIT-36 w Polsce?
Legalnie zatrudnieni w Polsce obywatele Ukrainy muszą zgłosić swoje dochody do urzędu skarbowego. Dzieje się to po otrzymaniu od pracodawcy formularza PIT-11. Na podstawie tej deklaracji niektórzy pracownicy są zobowiązani do wypełnienia formularza PIT-36 zamiast PIT-37. W tym artykule omówimy kogo to dotyczy i jakie są wymagania dotyczące deklaracji PIT-36.
Spis treści
Jaka jest różnica między PIT-36 a PIT-37?
PIT-36 to najpopularniejsze zeznanie podatkowe składane w sprawach, gdy dana osoba pracuje i prowadzi działalność gospodarczą w tym samym czasie. Deklaracja dotyczy dochodów opodatkowanych według skali opodatkowania od 12% do 32%.
Istnieje inna forma opodatkowania dochodów o nazwie PIT-37. Jest on podobny do PIT-36 i jest wypełniany na podstawie PIT-11, ale jest znacząca różnica. Jeśli od roku legalnie pracujesz w polskiej firmie i jednocześnie uzyskujesz legalny przychód z działalności gospodarczej, musisz złożyć zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36. Jeśli współpraca z pracodawcą była jedynym źródłem dochodu, formularz PIT-37 nadaje się do opodatkowania.
Zapraszamy do przyłączenia się do naszego kanału Telegram pod linkiem https://t.me/ukrainianinpolandpl, a także do naszej strony na Facebooku pod linkiem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Pomoże Ci to zawsze być na bieżąco z głównymi wiadomościami i najważniejszymi wydarzeniami.
Z czego składa się formularz PIT-36?
Identyfikatorem podatkowym jest numer PESEL lub NIP. Numer PESEL w oświadczeniu wskazują osoby, które spełniają każdy z poniższych warunków:
- nie prowadziły działalności gospodarczej, ale są zarejestrowane jako przedsiębiorcy;
- nie byli zarejestrowanymi płatnikami podatku GST;
- nie były płatnikami (składki na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne) ani podatkami, na przykład w związku z zatrudnieniem pracownika.
Numer NIP wprowadzany jest przez osoby, które nie spełniają co najmniej jednego z powyższych warunków.
Formularz do wypełnienia składa się z 1. części i 5 sekcji, z których każda musi zwrócić uwagę.
- Część A. Ta część wskazuje miejsce złożenia deklaracji – nazwę organu podatkowego w miejscu zamieszkania, a także cel deklaracji. Celem może być wstępne złożenie lub korekta poprzednich danych.
- Sekcja B. W tej sekcji należy podać dane identyfikacyjne (imię, nazwisko, datę urodzenia) oraz aktualny adres zamieszkania.
- Sekcja B.2. Przeznaczony jest dla osób samotnie wychowujących dzieci, a także dla małżonków, którzy wspólnie sporządzają deklarację.
- Sekcja C. Ta sekcja zawiera dodatkowe informacje, które obejmują korzyści podatkowe w ciągu roku podatkowego lub ostatnich pięciu lat.
- Sekcja D. Jest przeznaczony dla tych, których dochód jest zwolniony z opodatkowania. Dotyczy to podatników, którzy w roku podatkowym nie ukończyli 26 lat.
- Sekcja E. W niniejszej sekcji określono zyski/straty ze źródeł dochodu w zeznaniu podatkowym. Obejmuje to kwotę zysków, koszty zysku, dochody, straty, a także kwotę składek zaliczkowych (w tym pobranych przez agentów podatkowych).
Kto składa PIT-36?
Jednym z głównych warunków zaliczenia PIT-36 jest status rezydenta podatkowego w Polsce. Oznacza to, że masz tutaj centrum żywotnych interesów: krewnych, nieruchomości, samochód itp., A także jeśli jesteś w kraju dłużej niż 183 dni (wojna jest wyjątkiem, ponieważ nie jesteś tu z własnej inicjatywy). Jeśli jednak pracujesz jednocześnie w Polsce i na Ukrainie, masz prawo wyboru, gdzie chcesz być rezydentem podatkowym. W prostych słowach – gdzie chcesz płacić podatki. Na przykład, jeśli masz rodzinę na Ukrainie i uważasz, że tam znajduje się Twój ośrodek żywotnych interesów, masz prawo pozostać rezydentem podatkowym Ukrainy.
Zobacz też: Profil zaufany ePUAP – jak założyć i kto może z niego korzystać?
Jeśli nie uważasz się za rezydenta podatkowego Polski i nie podpisałeś odpowiedniego dokumentu o tym statusie, Twój pracodawca musi przesłać Ci nie PIT-11, ale formularz IFT-1/IFT-1R, który należy złożyć w urzędzie skarbowym Ukrainy.
A jeśli masz mniej niż 26 lat i uzyskujesz dochody z umowy o pracę lub umowy pełnomocnictwa, których kwota nie przekracza 120 000 zł, nadal musisz złożyć oświadczenie. Może to być również PIT-36. Nawet jeśli nie płacisz podatków.
Współopodatkowanie dochodów małżeńskich
Mąż i żona mogą złożyć deklarację razem, płacąc w ten sposób podatki w połowie. Z tej usługi mogą korzystać małżonkowie, którzy:
- przebywają w Polsce dłużej niż 183 dni w roku lub posiadają tutaj ośrodek wspólnych interesów osobistych;
- są małżeństwem i wspólnie nabyli majątek.
Składanie deklaracji PIT jako małżeństwo
Nie mogą korzystać z usługi wspólnego opodatkowania małżonków, którzy nie są objęci przepisami dotyczącymi:
- pozarolnicza działalność gospodarcza lub specjalne jednostki produkcji rolnej, które podlegają stałemu podatkowi;
- działalność pozarolnicza podlegająca zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu;
- pozarolnicza działalność gospodarcza objęta kartą podatkową.
Edytowanie deklaracji
Możesz dokonać korekt i uzupełnić deklarację w ciągu tygodnia nie więcej niż 3razy, jeśli:
- w obliczeniach występują błędy;
- Występuje niezgodność lub wątpliwości co do poprawności danych.
Prawo do sprostowania oświadczenia jest zawieszone w następujących przypadkach:
- w części objętej takim postępowaniem lub kontrolą;
- po zakończeniu audytu podatkowego lub postępowania podatkowego.
Czy można złożyć PIT-36 online
Jeśli nie masz doświadczenia w składaniu zeznań podatkowych, możesz i powinieneś skorzystać z pomocy. W celu złożenia przez Internet w kwietniu 2023 r. uruchomiono aplikację PitBot na Androida i IOS, która pomaga wypełnić i wysłać deklarację w ciągu kilku minut. Dzięki niemu możesz korzystać z funkcji (obsługa kreatora), szybko dołączać załączniki, a także wysyłać deklarację online lub pobierać w formacie PDF do druku. Przypominamy, że deklarację PIT-37 można złożyć również online.
Ponadto Stowarzyszenie SURSUM CORDA prowadzi kampanię „Pomoc na starcie – wsparcie transferowe”, w ramach której oferuje przekazanie 1,5% podatku na pomoc Ukraińcom uciekającym przed wojną. Będą to bony towarowe dla uchodźców, które pozwolą im kupić wszystko, czego potrzebują po przeprowadzce do Polski.
Terminy składania oświadczeń o dochodach dla Ukraińców
Zazwyczaj PIT-36 musiał zostać wysłany nie później niż ostatniego dnia kwietnia roku następującego po roku, za który złożono zeznanie podatkowe. Jednak po zmianach wprowadzonych w latach 2022-23 deklarację należy złożyć nie później niż 2 maja.