Gdzie w Polsce oddać butelki i dostać za to pieniądze?
Czy wiesz, że w Polsce istnieje możliwość zwrotu butelek i otrzymania za to pieniędzy? W ten sposób można znacznie poprawić sytuację ekologiczną, a nawet częściowo odzyskać pieniądze za zakup towarów w butelce. Podpowiadamy, gdzie i jak zwracać butelki w Polsce.
Spis treści
Jak zwrócić butelki w Polsce?
Z reguły specjalne kioski są wyposażone w urządzenia do odbioru butelek. Znajdują się one w sklepach lub na ulicach. To właśnie w tych kioskach zbierane są zużyte butelki.
W Polsce można oddać zarówno butelki plastikowe, jak i szklane czy metalowe. Nie ma specjalnych wymagań dla butelek plastikowych, podobnie jak dla metalowych. Natomiast w przypadku szkła obowiązują odrębne zasady. Butelki te mogą być ponownie wykorzystane, dlatego konieczne jest, aby pozostały w stanie nienaruszonym.
Jeśli chodzi o butelki metalowe i plastikowe, w tym przypadku nie należy się martwić. Przecież te butelki trafiają bezpośrednio do recyklingu, więc dopuszczalne jest, że są pogniecione lub uszkodzone. Nie zostaną one ponownie wykorzystane. Generalnie w Polsce akceptowane są następujące rodzaje butelek:
- butelki szklane od 0,33 do 1 litra;
- puszki blaszane do 1 litra;
- butelki plastikowe od 0,33 do 5 litrów. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie sklepy i automaty akceptują duże butelki.
Ogólna zasada dotycząca wszystkich rodzajów butelek jest taka, że muszą być czyste i puste. Należy więc zadbać o umycie butelki po jej użyciu. Nawet jeśli po prostu wyrzucisz butelkę do kosza, pożądane jest, aby była ona czysta. Wskazane jest również, aby butelka miała kod kreskowy, który można zeskanować.
Jeśli chodzi o wypłatę, to nie będziesz w stanie wiele zarobić. Średnio za jedną butelkę płaci się od 10 do 50 groszy. Wszystko zależy od wielkości butelki i jej rodzaju. Ponadto nie zawsze pieniądze są zwracane w formie gotówki lub przelewu na konto bankowe. Niektóre sklepy płacą klientom specjalnymi bonami, które później można wykorzystać w sieci sklepów.
Jak zwracać butelki za pomocą specjalnych maszyn?
Butelkomaty zaczęły pojawiać się w Polsce w 2019 roku. Stało się to po tym, jak krakowski radny Łukasz Wantuch odwiedził Berlin, gdzie zobaczył przykład udanego wykorzystania butelkomatów. Potem jeden taki butelkomat zainstalowano w Urzędzie Miasta Krakowa i ta próba zakończyła się sukcesem. Butelkomaty pojawiły się więc w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i innych miastach.
Zasada działania butelkomatów jest prosta: wrzucasz do niego butelkę, a w zamian otrzymujesz różne bonusy: od biletów do kina po zniżki w komunikacji miejskiej. Wszystko zależy od miasta, w którym znajduje się urządzenie. Niektóre z nich wydają tylko pieniądze. Instrukcje użytkowania są napisane na każdej butelkarce.
Wprowadzona w 2019 roku inicjatywa zakończyła się sukcesem. Na polskich ulicach jest mniej plastiku, bo butelkomaty przeważają wśród bezdomnych. Z reguły butelkomaty instalowane są w popularnych miastach, które są najczęściej odwiedzane przez turystów.
Butelkomaty można znaleźć również w takich sieciach jak Carrefour, Lidl czy Żabka. Sklepy te oferują specjalne bonusy za zwrot niechcianych butelek. Najwięcej takich punktów jest w sklepach Carrefour.
Bony żywnościowe w zamian za stare telefony
Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.
Zwrot butelek po piwie w Biedronce
Jednym ze sklepów, gdzie można oddać butelki i dostać za to pieniądze jest Biedronka. Ten sklep przyjmuje butelki po piwie. Za jedną butelkę uzyskamy 50 groszy, ale akceptowane są butelki do 0,5 litra.
Obecnie kupujący mogą oddać butelki następujących marek piwa:
- Żywiec Jasne Pełne;
- Warka Classic;
- Harnaś Jasne Pełne;
- Namysłów Pils;
- Kasztelan Niepasteryzowane.
Zobacz też: Karta Dużej Rodziny dla Ukraińców w Polsce: wniosek, zniżki i świadczenia
Sklep przyjmuje wyłącznie butelki szklane. Opłata dokonana za wymianę butelek jest doliczana do specjalnych bonów. Następnie bony te można wykorzystać w sieci sklepów w ciągu 100 dni. System ten obowiązuje osoby, które nie posiadają paragonu potwierdzającego zakup piwa w tym konkretnym sklepie. Jeśli masz paragon, otrzymasz zapłatę w gotówce.
Sieć sklepów przystąpiła do tej inicjatywy w pierwszej połowie 2022 roku i cieszy się ona dużą popularnością wśród klientów. W ten sposób sieć sklepów wyraża swoją gotowość do walki z marnotrawstwem butelek.