Gdzie w Polsce mieszka najwięcej Ukraińców?

Irina Turaieva
Polska
28 lipca 2022, 14:20
Data aktualizacji: 1 sierpnia 2022, 09:20
Komentarze 0
Ukraińcy w polskim mieście

Od początku wojny na terytorium RP wjechało około czterech milionów Ukraińców. Polski Instytut Ekonomiczny próbował dowiedzieć się, które miasta i powiaty cieszą się największą popularnością wśród tych osób i dlaczego.

Oficjalna polska strona portalu samorządowego, powołując się na dane badawcze Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PEI), podaje, że 12 lipca 2022 r. numer PESEL w Polsce otrzymało 1 mln 225 tys. obywateli Ukrainy. Oczywiście informacje te nie pozwalają na trafną ocenę rzeczywistej liczby Ukraińców w Polsce. Ale takie statystyki pozwalają uzyskać przynajmniej przybliżony obraz udziału uchodźców ukraińskich na terytorium Polski.

W jakich polskich miastach osiedliło się najwięcej Ukraińców?

Jak wynika z obserwacji badaczy PEI, istnieje dość wyraźny trend dotyczący koncentracji Ukraińców w największych miastach i ich otoczeniu. Najwięcej numerów PESEL otrzymali ukraińscy uchodźcy w stolicy i okolicznych powiatach – 184 tys. Jeśli weźmiemy pod uwagę otrzymanie polskiego numeru identyfikacyjnego przez Ukraińców według miasta, liczby będą wyglądać tak:

  • Warszawa – 120 tys.;
  • Wrocław – 45 tys.;
  • Kraków – 32 tys.;
  • Poznań – 31 tys.

W tym samym czasie w Olsztynie i Białymstoku legalizacji poddano kilkukrotnie mniej obywateli Ukrainy niż w Warszawie i Wrocławiu.

Na jakich terenach Polski zagęszczenie Ukraińców jest największe?

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, Polski Instytut Ekonomiczny przetworzył dane o liczbie numerów PESEL nadawanych Ukraińcom we wszystkich powiatach w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Badanie to miało pokazać, gdzie odsetek uchodźców ukraińskich jest największy w porównaniu z liczbą miejscowej ludności. Zgodnie z wynikami, największe zagęszczenie obywateli Ukrainy obserwuje się w trzech powiatach:

  • Grójecki (około 86 numerów PESEL na 1000 mieszkańców);
  • Brzeziński (ok. 78);
  • Nowodworski (ok. 77).

Według analizy PIE dość duży udział Ukraińców jest charakterny dla Warszawy, Wrocławia, Trójmiasta, Szczecina, wybrzeża Bałtyku oraz terytoriów na wschodnich i zachodnich granicach.

Zobacz też: Jakie są najlepsze miasta do życia w Polsce?

Według Instytutu takie rozmieszczenie terytorialne uchodźców pokrywa się z miejscami największej koncentracji społeczności ukraińskich w Polsce przed wybuchem wojny. Są to głównie duże centra produkcyjne. Wszak ludzie szukając schronienia przed wojną udawali się przede wszystkim do swoich bliskich i znajomych. Jeśli chodzi o zasiedlenie obszarów przybrzeżnych, PIE przypisuje to faktowi, że niektóre kurorty są aktywnie wykorzystywane jako schronienia dla uchodźców.

Prognozy

Prezentując opracowane statystyki, instytut zauważa, że ​​dane o numerach PESEL nie są idealnym wyznacznikiem skali i priorytetów przesiedleń uchodźców ukraińskich. Po pierwsze, ze względu na kolejki w dużych miastach, wielu obywateli Ukrainy ubiegało się o numer PESEL w mniejszych miejscowościach innych niż ich faktyczne miejsce zamieszkania. Po drugie, niektórzy Ukraińcy planują jak najszybciej wrócić na Ukrainę i dlatego nie otrzymali polskiego kodu identyfikacyjnego. I oczywiście nie ma jednorazowych przypadków, kiedy osoba otrzymała PESEL i już wróciła do domu. Zwłaszcza, że ​​w ostatnich tygodniach więcej Ukraińców wyjechało z Polski w Ukrainę niż wjeżdżało.

Tak więc, zdaniem ekspertów PIE, w niedalekiej przyszłości możliwe będzie skorygowanie obecnie znanych danych na początku września, po przeanalizowaniu informacji o liczbie dzieci ukraińskich, które rozpoczęły rok szkolny w polskich szkołach.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.