Banki w Polsce, w których Ukraińcy mogą otworzyć konto z paszportem krajowym
Założenie konta w Polskim banku dla wielu osób z Ukrainy może być często utrudnione. Pracownicy banku niejednokrotnie odmawiają otworzenia rachunku ze względu na brak odpowiednich dokumentów. Sprawdziliśmy, które placówki mają uproszczone procedury i gdzie bez problemu można otworzyć konto.
Spis treści
PKO Bank Polski
W największym banku w Polsce założymy „Konto bez Granic”. Aby tego dokonać, potrzebujemy jedynie ważnego dokumentu tożsamości, może to być paszport zagraniczny bądź też ukraiński dowód osobisty. Konto założyć również można na podstawie numeru PESEL bądź zaświadczenia o tożsamości wydawanego przez Ukraińską ambasadę. Co ważne, bank nie wymaga także podawania adresu zamieszkania w Polsce, a także numeru polskiego telefonu. Decydując się na otworzenie rachunku, uzyskujemy konto za 0 złotych przez 12 miesięcy, darmowe przelewy krajowe i zagraniczne, a także darmowe wypłaty z bankomatów. Więcej informacji uzyskamy na stronie: https://www.pkobp.pl/dlia-ukrainy/pko-rakhunok-bez-mezh/. Możemy również skontaktować się bezpośrednio z konsultantami infolinii pod numerem: +38 032 297 64 70 lub +38 032 240 06 00.
Wynagrodzenie w Polsce – „brutto” i „netto”
ING Bank Śląski
Jak możemy przeczytać na stronie banku, aby otworzyć Konto dla Uchodźców, potrzebujemy wyłącznie jednego z wymienionych dokumentów: paszport biometryczny, paszport tradycyjny, karta pobytu, dowód osobisty, ukraiński dowód osobisty w wersji plastikowej, zaświadczenie o tożsamości wydane przez ukraińską ambasadę. Jeżeli posiadamy stary ukraiński dowód osobisty w wersji papierowej, wówczas do otworzenia rachunku niezbędne będzie również okazanie potwierdzenia nadania numeru PESEL. Do tego niezbędne będzie złożenie oświadczenia o przybyciu do Polski po 23.03.2022, a także wskazanie miejsca aktualnego zamieszkania. Takie konto zakładane jest na okres 12 miesięcy i pozostaje ono całkowicie darmowe, włączając w to również przelewy krajowe i zagraniczne. Wszelkie informacje na temat Konta dla Uchodźców dostępne są również na stronie internetowej: https://www.ing.pl/o-banku/ukraina/konto-dla-obywateli-ukrainy/konto-dla-obywateli-ukrainy-ua lub pod numerem: +48 32 357 00 69.
Santander Bank Polska
Santander Bank Polska (nie mylić z Santander Consumer Bank – to dwa różne oddziały) zdecydowanie uprościło możliwość założenia konta dla osób przybyłych z Ukrainy. Rachunek można otworzyć po okazaniu jednego z wymienionych dokumentów tożsamości: paszport zagraniczny, dowód osobisty ukraiński, tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca, karta pobytu, wiza typ D lub C. Dodatkowo należy złożyć oświadczenie o przybyciu do Polski po 23.02.2022. Bank nie wymaga również dokumentowania swojego miejsca pobytu. Więcej informacji dostępnych pod numerem: +48 61 811 9999 (infolinia w języku ukraińskim) lub bezpośrednio na stronie banku https://www.santander.pl/ukraina/index.html.
Alior Bank
Do założenia konta w Alior Banku niezbędny będzie ukraiński paszport, karta pobytu bądź też zaświadczenie o tożsamości. Konto pozostaje darmowe przez 12 miesięcy, co oznacza, że bank nie pobiera żadnych opłat za otworzenie rachunku oraz wydanie karty. Posiadacze tego konta mogą także wymieniać pieniądze w kantorze banku na dogodnych warunkach, a także wykonywać darmowe przelewy na konta ukraińskie. W razie pytań można skontaktować się pod numerem +48 12 370 70 00 (infolinia dostępna jest również w języku ukraińskim) lub też odwiedzić stronę: https://www.aliorbank.pl/oferta-dla-ukrainy/.
Zobacz też: Jakie są najlepsze miasta do życia w Polsce?
Credit Agricole
Jak możemy wyczytać na stronie banku, aby założyć u nich konto, niezbędny jest wyłącznie jeden z dokumentów: paszport, karta pobytu, zgoda na pobyt tolerowany, ukraiński dowód osobisty (plastikowy), zaświadczenie o tożsamości. Infolinia banku działa również w języku ukraińskim: 71 799 71 14. Jeżeli zdecydujemy się na otworzenie rachunku w Credit Agricole, możemy być pewni, że nie zostaną naliczone żadne dodatkowe opłaty za prowadzenie konta lub otrzymanie karty. Bezpłatne pozostaje również wybieranie gotówki z bankomatów, a także przelewy wykonywane bezpośrednio do Ukrainy. Więcej informacji na stronie: https://www.credit-agricole.pl/bezpieczenstwo/ukraina-ua.