Subkultura nastolatków Redan PMC dotarła do Ukrainy i Polski: czy jest się czego bać?
Ostatnio w sieci aktywnie dyskutuje się o Redan PMC. Zjawisko to dotyczyło już Ukrainy i Białorusi. W dodatku przedstawiciele tej subkultury nastolatków ostatnio pojawili się również w Polsce. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się kim są Redan PMC, jakie mają cele i czy należy się obawiać ich działalności.
Spis treści
Skandaliczny ruch nastolatków Redan w Polsce
Pod koniec lutego wyszło na jaw, że w Polsce pojawił się ruch Redan PMC, o którym mówi się od kilku dni. Świadczy o tym istnienie odpowiednich kanałów ta telegramie. Jak na razie zjawisko to dotyczy tylko stolicy Polski, ale całkiem możliwe, że rozprzestrzeni się na inne miasta.
W kanałach telegramowych przedstawiciele ruchu publikują wiadomości typu «Przejmijmy kontrolę nad Polską». Ponadto zamieszczają daty i miejsca spotkań oraz zdjęcia z takich zgromadzeń.
Obecnie nie wiadomo, czy ruch ten postępuje w Polsce. Nie doszło jednak do masowych starć w Warszawie czy innych polskich miastach.
Czym jest Redan PMC i skąd wziął się ten fenomen?
Na temat Redan PMC krąży wiele plotek. Niektórzy uważają, że jest to prywatna firma wojskowa, ale tak nie jest. Ten fenomen nie ma nic wspólnego z armią.
Redan PMC to rosyjski ruch nastolatków, który powstał dzięki mandze (japoński komiks) Hunter x Hunter. Manga ta jest wydawana od 1998 roku, a w jej uniwersum występują tzw. Łowcy, którzy poszukują skarbów, rzadkich zwierząt, a także zabijają dna zamówienie. Do uniwersum mangi należy również grupa Genei Ryodan, której członkowie rabują i zabijają.
Nie można dokładnie powiedzieć, jaką skalę osiągnęło to zjawisko w Rosji, ale ludzie zaczęli o nim mówić 22 lutego. Początkowo subkultura ta pojawiła się w mediach społecznościowych, a następnie przeniosła się do prawdziwego życia. Ruch ten po raz pierwszy zwrócił uwagę 22 lutego w wyniku bójki w Moskwie. Następnie walka odbyła się w Petersburgu w Rosji.
W Ukrainie ludzie zaczęli mówić o Redan PMC 26 lutego. To właśnie tego dnia w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się plotki, że podobne akcje odbędą się w głównych miastach Ukrainy. Jednak ukraińska policja szybko zareagowała i udało się uniknąć masowych starć. Na przykład w samym Charkowie policja zatrzymała 250 osób. Również w Kijowie zatrzymano wiele ludzi, ale dokładna liczba nie jest znana.
Z Redan PMC zmierzyła się również Białoruś. 28 lutego w białoruskim mieście Homel zatrzymano 183 nastolatków, a część z nich, którzy ukończyli 16 lat, trafiła do aresztu. Osoby poniżej tego wieku zostaną wkrótce zarejestrowane w inspektoracie do spraw nieletnich.
Na razie nie wiadomo, czy zjawisko to rozprzestrzeniło się na Polskę. Jednak w telegramie powstały już odpowiednie kanały. Przedstawiciele tego ruchu odbywali już spotkania w Warszawie. Ale jak dotąd nie doszło do masowych starć w stolicy i innych miastach.
Jaką ideologię wyznają przedstawiciele Redan PMC?
Przedstawiciele Redan PMC nie mają określonej ideologii. Jedynym celem nastolatków jest to, aby nie być wyzywanym ze względu na swój wygląd. Dlatego też prowokują bójki z tymi członkami społeczeństwa, którzy zazwyczaj nie tolerują osób o nieformalnym wyglądzie. Mogą to być skinheadzi, kibice piłkarscy itp. Nazywa się ich «ofami». To właśnie z nimi w konflikt wchodzi Redan PMC. Z kolei offs również tropią przedstawicieli tej subkultury.
Rozpoznanie członków Redan PMC jest dość łatwe, gdyż posiadają oni pewne cechy:
- czarne ubrania;
- zafarbowane na czarno włosy;
- ubrania z wizerunkiem pająka lub cyfrą 4.
- z reguły nastolatkowie wyglądają na 14-16 lat;
Według przedstawicieli subkultury, nie prowokują oni najpierw do walki. Ich celem jest ochrona tych, którzy nie mogą walczyć. A przede wszystkim przedstawiciele ruchu chcą, aby osoby o nieformalnym wyglądzie przestały być nękane. Sam skrót «PMC» (Private Military Company) powstał jako żart.
Warto zauważyć, że ukraińscy nastolatkowie, którzy brali udział w zamieszkach, nie wyglądali jak typowi przedstawiciele grupy. Nie mieli na sobie symboli, które są charakterystyczne dla Redan PMC.
Zapraszamy na nasz Telegram https://t.me/ukrainianinpolandpl, nasz fanpoage na facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl, a także do zaobserwowania nas na instagramie https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.
Co społeczeństwo myśli o Redan PMC?
Opinie o Redan PMC są bardzo zróżnicowane w społeczeństwie. Jak zauważa Policja Ukrainy:
Ten ruch istnieje nie tylko w Ukrainie, ale i w Rosji. A szybkość jego rozprzestrzeniania się jest imponująca. 22 lutego były pierwsze zamieszki w Rosji, a 26 lutego – w Ukrainie. Najpierw działo się to w trzech regionach, a potem w 16. Takie tempo sugeruje, że ktoś to kontroluje.
Ciekawa jest też opinia przedstawiciela kościoła:
Właściwie nie ma bezpośredniego zagrożenia, bo to nie jest jakaś destrukcyjna grupa. To są zwykłe nastolatki. Jest całkiem możliwe, że ci, którzy najpierw usłyszeli o tej grupie, a potem poszli oglądać kreskówkę, są w nią zaangażowani. To jest dość klasyczna subkultura, jeśli chodzi o procesy społeczne, które mogą się w niej rozwijać.
Swoją opinię wyraziła również Olga Vasilevska-Smaglyuk, deputowana do parlamentu Ukrainy, frakcja Sługa Ludu:
Tutaj może to wynikać z tego, że dzieci nie uczyły się przez trzy lata. Pierwsze dwa lata były spowodowane Covidem i rokiem wojny. Mamy bardzo złą sytuację z ustanowieniem edukacji, bo niektóre szkoły nie mają schronów, a nawet nie ma nauki online, bo w odległych wioskach nie ma internetu. Teraz jest prąd – jest kolejna epidemia covida.
Zobacz też: Darmowe aplikacje do nauki języka polskiego
Jeśli chodzi o opinie psychologów, to generalnie mówią oni o Redan PMC:
Poprzez uczestnictwo w subkulturach dzieci rekompensują sobie brak uwagi i miłości ze strony rodziców. Gdy nastolatek nie jest rozumiany w rodzinie, szuka nastolatków o wspólnych zainteresowaniach. Zalecamy, aby rodzice nauczyli się komunikować z dziećmi i szanować je.
Generalnie więc nie ma jednoznacznej opinii na temat Redan PMC. Ale radzimy rodzicom, aby byli bardziej uważni na swoje dzieci i słuchali ich opinii.