Czym jest franczyza i jak działa ten model biznesowy?
Dziś porozmawiamy o fenomenie franczyzy. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, czym jest franczyza, na czym się opiera i którzy przedsiębiorcy najlepiej pasują do tego modelu biznesowego.
Spis treści
Czym jest franczyza?
Franczyza to rodzaj umowy handlowej pomiędzy dwiema stronami. W umowie tej franczyzodawca przyznaje franczyzobiorcy prawo do korzystania z jego marki, skutecznego modelu biznesowego, towarów lub usług w zamian za określone warunki, w tym płatności finansowe i zgodność ze standardami. Ważne jest, aby franczyzodawca był właścicielem marki lub firmy.
Dofinansowanie dla Ukraińców na założenie firmy w Polsce
Franczyza jest bardzo popularnym modelem biznesowym. Z reguły zapewnia korzyści zarówno franczyzodawcy, jak i franczyzobiorcy. Obecnie wiele przedsiębiorców i firm korzysta właśnie z tego modelu.
Najbardziej znane przykłady franczyzy to:
- McDonald’s – ta sieć fast food daje franczyzobiorcom prawo do korzystania z jej marki i ustandaryzowanych procesów. Jest to jeden z najbardziej znanych przykładów franczyzy.
- Subway – ta sieć oferuje swoim franczyzobiorcom możliwość prowadzenia restauracji ze świeżymi kanapkami i innymi przekąskami.
- KFC – ta sieć fast foodów również wykorzystuje model franczyzowy. W tym przypadku polega on na tym, że KFC przekazuje franczyzobiorcom prawa do korzystania ze swojej sekretnej receptury i marki.
- Starbucks to znana na całym świecie sieć kawiarni. Sieć ta daje franczyzobiorcom możliwość otwierania własnych kawiarni i oferowania swoich produktów.
Istnieje jednak wiele innych firm, które korzystają z modelu franczyzowego. Wśród nich są: Bafra Kebab, Burger King, Hertz, Pepco i wiele innych.
Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, naszej strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl i naszej strony na Instagramie pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Pomoże to być na bieżąco z głównymi wiadomościami i najważniejszymi wydarzeniami.
Jak działa franczyza?
Franczyza to działalność gospodarcza prowadzona pod szyldem franczyzodawcy. Oznacza to, że przedsiębiorca, który jest franczyzobiorcą działa we własnym imieniu i na własny rachunek, ale zgodnie z koncepcją określoną przez franczyzodawcę, który przekazuje mu swoje know-how na prowadzenie biznesu. Prawa i obowiązki obu stron reguluje umowa franczyzy, która jest podstawą do nawiązania tego typu współpracy. Warto mieć świadomość, że jest to model, w którym franczyzodawca przekazuje nie tylko prawo do korzystania z marki, ale także zapewnia wsparcie. Może ono obejmować:
- Markę i towary. Franczyzobiorca otrzymuje prawo do korzystania ze znanej marki i reprezentowania towarów lub usług franczyzodawcy na rynku.
- Model biznesowy i procesy. Oznacza to, że franczyzodawca przekazuje udany model biznesowy, który obejmuje ustandaryzowane procesy produkcji, zarządzania i obsługi klienta.
- Szkolenia i doradztwo. Może to obejmować dostarczanie podręczników szkoleniowych, programów, udzielanie wsparcia marketingowego itp.
Zobacz też: Łączenie pracy i biznesu w Polsce
Główne elementy modelu franczyzowego obejmują:
- prawa i licencję;
- płatności finansowe;
- standaryzację, czyli ustanowienie standardów i wymogów, których franczyzobiorca musi przestrzegać. Może to być dowolny rodzaj procesu produkcyjnego itp.;
- wsparcie i szkolenia;
- monitorowanie i kontrolę. Franczyzodawca upewnia się, że franczyzobiorca przestrzega określonych standardów.
Kto najlepiej nadaje się do modelu franczyzowego?
Warto zauważyć, że franczyza jest odpowiednia dla wielu przedsiębiorców i różnych rodzajów działalności. Istnieją jednak osoby, dla których model franczyzowy jest najbardziej odpowiedni. Należą do nich:
- Początkujący przedsiębiorcy. Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą i nie masz dużego doświadczenia w prowadzeniu firmy, franczyza będzie świetnym rozwiązaniem. Dzięki wsparciu i doświadczeniu franczyzodawcy można uniknąć wielu błędów. Pomoże to zmniejszyć ryzyko i rozpocząć udany biznes.
- Osoby, które potrzebują ugruntowanego modelu biznesowego. Jeśli przedsiębiorca jest gotowy do pracy według gotowego algorytmu i nie chce wymyślać niczego nowego, franczyza będzie dla niego najlepszym rozwiązaniem. W końcu daje możliwość skorzystania ze sprawdzonego i odnoszącego sukcesy modelu.
- Inwestorzy poszukujący dywersyfikacji, czyli tacy, którzy chcą ograniczyć ryzyko poprzez rozłożenie swoich inwestycji. Franczyza z kolei pozwala inwestorom inwestować w już uznane i odnoszące sukcesy marki i firmy.
- Przedsiębiorcy, którzy cenią sobie szkolenia i wsparcie, ponieważ franczyzodawcy zapewniają wszechstronne wsparcie i doradztwo.
- Ludzie, którzy chcą korzystać ze znanej marki.