Ubezpieczyciele w Polsce zaniżają odszkodowania OC. Sprawdź, jakie są na to sposoby
Odszkodowanie po wypadku lub kolizji drogowej przysługuje każdemu poszkodowanemu. Nie każdy jednak wie, że towarzystwa ubezpieczeniowe stosują różne sztuczki, aby sprawić, żeby odszkodowanie to było jak najniższe. Jeżeli kwota odszkodowania nie starcza na pokrycie naprawy samochodu, możesz mieć pewność, że zostałeś oszukany przez ubezpieczyciela. Podpowiadamy, w jaki sposób radzić sobie z tego typu nieuczciwymi praktykami oraz jakie organizacje będą pomocne w tym procesie.
Spis treści
Kto w Polsce może ubiegać się o odszkodowanie?
Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym i sprawca zdarzenia miał ważną polisę OC, możemy ubiegać się o odszkodowanie z jego ubezpieczenia. Jeżeli doszło do stłuczki i nikt nie został poszkodowany w wypadku, wówczas na zgłoszenie się po takie odszkodowanie mamy 3 lata. Czas jednak w tym przypadku działa na naszą korzyść i warto zrobić to w niedługim okresie po całym zdarzeniu, aby jak najszybciej móc naprawić swój pojazd i ostatecznie o wszystkim zapomnieć.
Aby mieć podstawy zgłoszenia się po odszkodowanie, musimy posiadać odpowiednie dowody. Na miejsce kolizji możemy wezwać policję, która ustali sprawcę i spisze odpowiednią notatkę z całego zdarzenia. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku drobnych stłuczek nie mamy obowiązku wzywać funkcjonariuszy. Jeżeli jesteśmy w stanie opanować nerwy, ustalić wspólną wersję zdarzeń i wskazać osobę, która spowodowała kolizję, wówczas lepiej wybrać tę opcję. W takim przypadku koniecznie będziemy musieli samodzielnie spisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Musi ono zawierać takie informacje jak:
- dokładna data i miejsce zdarzenia,
- dane osobowe uczestników kolizji,
- informacje o pojazdach, które wzięły udział w stłuczce,
- opis przebiegu zdarzenia wraz ze wskazaniem, kto jest sprawcą oraz opis poniesionych szkód,
- na samym końcu obie strony muszą również złożyć swoje podpisy.
Warto również pamiętać o zrobieniu co najmniej kilku zdjęć, które będą przedstawiały skutki kolizji. Będą one dobrym dowodem dla ubezpieczyciela, w momencie kiedy będziemy ubiegać się o odszkodowanie.
Wcześniej pisaliśmy o tym, jak Ukraińcy mogą kupić samochód w Polsce.
Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowania?
Mając notatkę policyjną lub oświadczenie sprawcy kolizji drogowej możemy udać się do ubezpieczyciela po odszkodowanie na naprawę samochodu. Taki wniosek o odszkodowanie możemy złożyć internetowo lub udać się osobiście do najbliższej placówki. Ubezpieczyciel będzie miał 30 dni (a w bardziej skomplikowanych przypadkach czas ten może wydłużyć się do 60 dni), aby odpowiedzieć na nasz wniosek i wskazać sumę, którą otrzymamy. Zła wiadomość jest taka, że w znacznej większości przypadków suma ta nie wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów naprawy samochodu.
Towarzystwa ubezpieczeniowe to przedsiębiorstwa, których głównym celem jest osiągnięcie zysku. Jeżeli w grę wchodzi wypłata odszkodowania, dążą one do minimalizacji wydatków, aby ponieść jak najniższe koszty. Chociaż towarzystwa ubezpieczeniowe mają obowiązek wypłacania odszkodowań, mogą szukać sposobów na zminimalizowanie tych kosztów właśnie poprzez zaniżanie kwot odszkodowań. Mogą to robić na różne sposoby, na przykład poprzez zaniżanie wartości naszego pojazdu czy zaniżanie wartości rzeczy, które zostały w naszym pojeździe zniszczone. Statystyki w tym temacie nie pozostawiają złudzeń. Według danych aż 90% ubezpieczycieli zaniża odszkodowanie, co oznacza, że jest to w Polsce regularna i powszechna praktyka. Warto jednak wiedzieć, że mamy prawo nie zgadzać się z wyceną ubezpieczyciela i możemy podjąć kroki, aby zawalczyć o kwotę, która realnie nam się należy w związku z przebytą kolizją.
Dopłata do odszkodowania OC
Na szczęście w Polsce działają firmy takie jak Helper, które oferują fachową pomoc i wsparcie, jeżeli chodzi o kwestie odszkodowań i sporów z ubezpieczycielami. Dla Ukraińców mieszkających w Polsce walka o swoje prawa i należne im pieniądze może być zdecydowanie utrudniona czy to ze względu na barierę językową, czy na różnego rodzaju kruczki prawne, o których można nie mieć pojęcia. Dlatego w sytuacjach tego typu lepiej zgłosić się po fachową pomoc, zwłaszcza że pozostaje ona całkowicie bezpłatna. Oznacza to, że zyskać możemy bardzo wiele. Przede wszystkim czas i pieniądze. Zaoszczędzimy sobie również niepotrzebnych nerwów i stresu związanych z samodzielnych przechodzeniem całego procesu.
Jeżeli zdecydujemy się na dopłatę do odszkodowania OC, to sposób działania jest naprawdę bardzo uproszczony. Większość firm wykupujących zaniżone odszkodowania działa bowiem na podobnej zasadzie i proces przebiega następująco:
- kontakt telefoniczny lub mailowy z przedstawicielem firmy i przedstawienie mu swojego przypadku;
- osobiste spotkanie z przedstawicielem firmy i podpisanie umowy;
- interwencja firmy bezpośrednio u ubezpieczyciela lub na drodze sądowej;
- otrzymanie odpowiedniej dopłaty do odszkodowania.
Poza konsultacją i podpisaniem umowy całą resztę formalności załatwia za nas firma odszkodowawcza, a my musimy jedynie poczekać na pozytywne rezultaty ich działań.
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela
Musimy również pamiętać, że od każdej decyzji ubezpieczyciela przysługuje nam prawo do napisania bezpośredniego odwołania. Jeśli ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC lub zaoferował kwotę niższą niż oczekiwana, mamy prawo do tego, aby nie zgodzić się z jego decyzją. W tym przypadku musisz podjąć następujące kroki:
- Przeczytaj uważnie decyzję ubezpieczyciela i zastanów się, dlaczego odmówiono Ci wypłaty odszkodowania lub dlaczego zaoferowano niższą kwotę. Upewnij się, że masz wszystkie potrzebne dokumenty i dowody, aby poprzeć swoje żądanie wypłaty odszkodowania.
- Przygotuj pisemne odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Opisz swoje stanowisko i podaj wszelkie niezbędne dokumenty i dowody, które popierają Twoje żądanie wypłaty odszkodowania.
- Prześlij odwołanie do ubezpieczyciela, zaznaczając, że jest to oficjalne odwołanie od decyzji i że oczekujesz na odpowiedź.
- Poczekaj na odpowiedź. Zwykle ubezpieczyciel ma około 30 dni na rozpatrzenie Twojego odwołania.
Zobacz też: Jak sprzedać lub kupić w Polsce samochód z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi?
Jeśli ubezpieczyciel nadal odmawia wypłaty odszkodowania lub zaoferował niższą kwotę, możesz również skorzystać z innych opcji, takich jak skierowanie sprawy do sądu lub skorzystanie z pomocy prawnika specjalizującego się w sprawach ubezpieczeniowych.
Artykuł o ubezpieczeniu samochodu dla uchodźców (zielona karta) w Polsce można znaleźć tutaj.