Jak zapisać dziecko do polskiej szkoły
Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej w polskich szkołach i przedszkolach jest 180,1 tys. ukraińskich dzieci i młodzieży, które przybyły do Polski w związku z inwazją Rosji na Ukrainę na pełną skalę. Zapoznaj się z systemem edukacji w Polsce, prawami ukraińskich uczniów, zasadami zapisu do klasy 1 i przeniesienia dziecka do polskiej szkoły w naszym materiale.
Spis treści
Polski system edukacji
Polski system edukacji składa się z następujących etapów:
- edukacja przedszkolna: żłobki (0-3 lata) i przedszkola (3-6 lat);
- szkoła podstawowa: szkoła średnia – I etap (klasy 1-3), II etap (klasy 4-8);
- wykształcenie średnie: liceum ogólnokształcące, technikum itp. (3-4 lata nauki);
- wykształcenie wyższe: licencjat (3 lata studiów), magister (5-6 lat studiów), uzyskanie stopnia doktora (2-4 lata studiów).
Dołącz do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.
Jak zapisać dziecko do szkoły w Polsce
Przeprowadzka do innego kraju zawsze stanowi wyzwanie, zwłaszcza jeśli chodzi o zapewnienie dzieciom wysokiej jakości edukacji. Polska, ze swoją otwartością i wsparciem dla ukraińskich uchodźców, oferuje dość wygodny proces zapisywania dzieci do szkoły. Przyjrzyjmy się głównym etapom tego procesu.
Wybór szkoły w Polsce
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest wybór instytucji edukacyjnej. Polska ma rozwinięty system edukacji z różnymi typami szkół: podstawowymi, średnimi i zawodowymi. Aby wybrać konkretną szkołę, możesz skontaktować się z Rejestrem Szkół i Placówek Oświatowych w Polsce lub lokalnym urzędem gminy w celu uzyskania porady.
Przygotowanie niezbędnych dokumentów
Aby zapisać dziecko do szkoły, potrzebne będą następujące dokumenty:
- numer PESEL (osobisty numer identyfikacyjny nadawany uchodźcom);
- paszport lub akt urodzenia dziecka;
- adres pobytu (dowód potwierdzający zamieszkania pod określonym adresem);
- dokumenty dotyczące wcześniejszej edukacji dziecka (świadectwo lub zaświadczenie o ocenach).
Jeśli brakuje jakichkolwiek dokumentów, szkoła może podjąć wstępną decyzję i pomóc w ich uzyskaniu.
Składanie wniosku do szkoły
Po wybraniu szkoły i zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów należy złożyć wniosek. Można to zrobić na kilka sposobów:
- osobiście: skontaktuj się z administracją szkoły i złóż dokumenty osobiście;
- online: wiele szkół oferuje możliwość złożenia podania pocztą elektroniczną lub za pośrednictwem specjalistycznych systemów składania podań online.
Jak przenieść dziecko z ukraińskiej do polskiej szkoły?
Aby przenieść dziecko do szkoły w Polsce, należy:
- zebrać dokumentację ocen ze szkoły ukraińskiej (świadectwo, karta świadectw z poprzedniego roku szkolnego, jeśli jest to jedyny rok – SC n-kopia dziennika elektronicznego z ocenami);
- jeśli nie jest możliwe dostarczenie niezbędnej dokumentacji – złożyć oświadczenie o całkowitej liczbie ukończonych zajęć w Ukrainie, poziomie wydajności dziecka, wskazać nazwę instytucji, w której dziecko studiowało na Ukrainie;
- skontaktuj się z wybraną przez siebie szkołą, która znajduje się w Twoim miejscu zamieszkania w Polsce (możesz wybrać szkołę, klikając link);
- Jeśli w wybranej placówce edukacyjnej i miejscu zamieszkania nie ma wolnych miejsc, należy skontaktować się z administracją lokalną (Urząd gminy), która doradzi szkołę, w której są wolne miejsca;
- pzłożyć wniosek o przyjęcie (wypełniony w języku polskim elektronicznie lub w sekretariacie szkoły, mieć przy sobie dokumenty swoje i dziecka, paszport i numer PESEL);
- jeśli dziecko ma poważne choroby przewlekłe lub miało zwolnienie z kultury fizycznej w Ukrainie, konieczne jest dostarczenie aktualnego zaświadczenia z lekaża (ukraińskiego lub polskiego).
Ważne! Nie ma potrzeby tłumaczenia dokumentów na język polski.
Oddziały przygotowawcze w polskich szkołach i liceach
Składając dokumenty do polskiej szkoły lub liceum z niedostateczną znajomością języka polskiego przez dziecko, dyrektor szkoły może zalecić zapisanie ucznia do klasy niższej niż ta, w której studiował na Ukrainie. Zwłaszcza, jeśli jest to 8 klasa kończąca szkołę średnią w polskiej szkole średniej, uczniowie przystępują do egzaminów końcowych (polski, matematyka, angielski).
Dla uczniów, którzy przyjechali z Ukrainy do Polski po 24 lutego 2022 r., w niektórych szkołach utworzono oddziały przygotowawcze, zajęcia dla ukraińskich uczniów nieznających języka polskiego. Wśród przedmiotów nauczanych na takich wydziałach najwięcej godzin jest w języku polskim. Wykłady z matematyki, kultury fizycznej, rysunku, pracy, informatyki, języków obcych prowadzą polscy nauczyciele. W takich działach ukraiński nauczyciel-asystent jest obecny na wszystkich lekcjach, który tłumaczy, jeśli to konieczne, pewne informacje na temat przedmiotów i pomaga ukraińskim uczniom dostosować się do polskiej szkoły.
Po roku udanej nauki w takim dziale (lub mniej, jeśli uczeń ma wystarczającą ilość poziom znajomości języka polskiego) uczniowie są podzieleni na klasy języka polskiego według wieku.
Zobacz też: Darmowe aplikacje do nauki języka polskiego
Prawa dziecka w polskiej szkole
Co przysługuje Twojemu dziecku uczącemu się w szkole w Polsce:
- bezpłatna i obowiązkowa edukacja dla wszystkich dzieci w wieku 7-18 lat przebywających w Polsce;
- nie mogą odmówić przyjęcia do szkoły (np. z powodu braku znajomości języka polskiego);
- ukraińskie dzieci, które nie znają języka polskiego, mają prawo do bezpłatnych dodatkowych lekcji języka polskiego organizowanych przez szkołę;
- w niektórych szkołach organizowane są oddziały przygotowawcze, w których edukacja odbywa się tylko dla dzieci ukraińskich, ale w języku polskim;
- ukraińscy studenci mogą skorzystać z bezpłatnych zajęć korekcyjnych z różnych przedmiotów;
- w szkołach udzielana jest bezpłatna pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla uczniów i ich rodziców, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r.;
- państwo wypłaca pomoc finansową w ramach programu Dobry Start na początku każdego roku akademickiego w celu przygotowania wyprawki szkolnej.