Ukraińcy będą mogli używać ukraińskiego podpisu elektronicznego w UE
Rząd przyjął uchwałę o wzajemnym uznawaniu podpisów elektronicznych Ukrainy i Europy. Dowiedz się więcej o przywilejach, jakie zapewni obywatelom Ukrainy i ukraińskim przedsiębiorcom.
Jak informuje Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy, we wtorek, 22 listopada, uruchomiono pilotażowy projekt rozpoznawania ukraińskich podpisów elektronicznych w Unii Europejskiej. Zgodnie z przyjętą rezolucją, obywatele Ukrainy będą mogli teraz używać swojego ukraińskiego podpisu elektronicznego w UE, aby uzyskać pewne usługi. A Ukraina z kolei uzna kwalifikowany podpis elektroniczny Unii Europejskiej, który w ramach cyfrowych usług zaufania jest regulowany przez rozporządzenie w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym (eIDAS) i ma jednolitą strukturę w państwach członkowskich UE.
Spis treści
Czym jest kwalifikowany podpis elektroniczny?
Kwalifikowany podpis elektroniczny jest analogiem podpisu konwencjonalnego stworzonym w formacie cyfrowym, który umożliwia zdalne podpisywanie dokumentów. Z technicznego punktu widzenia QES powstaje w wyniku kryptograficznej transformacji zbioru danych elektronicznych i pozwala na identyfikację tożsamości osoby podpisującej. Kwalifikowany podpis elektroniczny osoby może być dołączany do dowolnych dokumentów tworzonych w formacie elektronicznym i jest składany przy użyciu klucza prywatnego, a weryfikowany przy użyciu klucza publicznego. W tym przypadku klucz prywatny jest przechowywany u podpisującego, natomiast klucz publiczny jest publikowany w publicznym (specjalistycznym) katalogu.
Oparty na kwalifikowanym certyfikacie klucza publicznego i mający taką samą moc prawną jak zwykły podpis osoby, QES pozwala na tworzenie pełnowartościowych dokumentów w formacie cyfrowym i zapewnia realny elektroniczny obieg dokumentów z podmiotami prawnymi, agencjami rządowymi, kontrahentami itp. Ponadto, ze względu na fakt, że podpis elektroniczny pozwala na zapisanie czasu podpisania dokumentu, jest jeszcze bardziej wiarygodną alternatywą dla zwykłego podpisu odręcznego, gwarantującą autentyczność dokumentu. Dzięki elektronicznemu dowodowi osobistemu można więc w każdej chwili z dowolnego miejsca na świecie podpisać elektronicznie dokumenty, które druga strona bez problemu uzna za autentyczne.
Profil zaufany ePUAP – jak założyć i kto może z niego korzystać?
Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.
Jakie możliwości da Ukraińcom uznanie ukraińskiego podpisu elektronicznego w UE?
Kwestia uznawania ukraińskiego podpisu cyfrowego w krajach UE stała się pilna i nabrała szczególnego znaczenia w związku z przymusowym wyjazdem milionów Ukraińców, w tym ukraińskiego biznesu, na terytorium krajów europejskich. Przecież tutaj, jak i w Ukrainie, konieczne jest użycie kwalifikowanego podpisu elektronicznego, aby zidentyfikować swoją tożsamość i otrzymać wiele usług publicznych. Procedura uznawania podpisów elektronicznych na terytorium Unii Europejskiej różni się jednak od ukraińskiej. Dlatego wzajemne uznanie ukraińskiego podpisu kwalifikowanego w Europie znacznie ułatwi interakcję z różnymi agencjami rządowymi i organizacjami za granicą zarówno dla osób fizycznych − obywateli Ukrainy, jak i przedstawicieli ukraińskich struktur biznesowych, umożliwiając znacznie szybsze i łatwiejsze w UE:
- podpisywanie różnych dokumentów elektronicznych;
- potwierdzanie swojej tożsamości podczas otrzymywania wielu usług elektronicznych;
- zarejestrowanie się na portalach państwowych;
- zidentyfikowanie się podczas prowadzenia interesów.
Zobacz też: Tłumacze przysięgli w Polsce: kiedy są potrzebni i gdzie ich znaleźć?
Warto zauważyć, że obecnie wzajemne uznawanie podpisów elektronicznych z Unią Europejską jest na etapie eksperymentalnym, ponieważ procedura jest długim procesem. Niemniej jednak, nawet na tym etapie, jeszcze przed przystąpieniem Ukrainy do UE, przyjęty przez rząd projekt pilotażowy odpowie na pilne potrzeby w dziedzinie usług elektronicznych, a także będzie ważnym krokiem w dalszej wymianie dokumentów między Ukrainą a innymi krajami oraz wzajemnym uznawaniu kwalifikowanych usług zaufania z Unią Europejską. Na poziomie globalnym, będąc ważnym elementem międzynarodowej gospodarki cyfrowej, projekt pilotażowy przyczyni się do rozwoju wspólnej europejskiej przestrzeni internetowej, pozwalając na wzmocnienie wzajemnego zaufania w jej obrębie i zwiększenie jej komponentu bezpieczeństwa. Ponadto podpis elektroniczny ukraińskiej Dijа potwierdził już zgodność z europejskimi standardami, co pozwoli Ukraińcom za granicą otrzymywać usługi online, otwierać międzynarodowe konta i podpisywać umowy drogą elektroniczną.