Ukraińcy w Polsce mogą stracić świadczenie 800 plus

Marian Savchyshyn
Dzieci, Pomoc finansowa
7 sierpnia 2024, 09:59
Data aktualizacji: 7 sierpnia 2024, 10:22
Komentarze 0
Huśtawka i 800 złotych na niej Source: Vista Create

Od 1 czerwca 2025 r. obywatele Ukrainy, których dzieci nie będą realizować obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego oraz obowiązku szkolnego w ramach polskiego systemu oświaty – utracą prawo do świadczenia 800 plus. Ta zmiana wprowadzona na mocy ustawy z dnia 15 maja 2024 r. dotyczy wyłącznie obywateli Ukrainy i ma na celu zintegrowanie ukraińskich dzieci z polskim systemem edukacji.

Nowe przepisy od 1 czerwca 2025 roku

Nowelizacja ustawy ma również na celu wyeliminowanie sytuacji, w których dzieci uczą się wyłącznie zdalnie w ukraińskim systemie oświaty. Rząd chcę uniemożliwić takie sytuacje, kiedy rodziny pobierają polskie świadczenia socjalne, a ich dzieci nie uczestniczą w polskim systemie edukacji.

Zgodnie z polskim prawem oświatowym, obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne dotyczy dzieci w wieku 6 lat, które muszą odbyć ten etap edukacji w przedszkolu lub w innej formie wychowania przedszkolnego. Rodzice są zobowiązani do zapisania dziecka do przedszkola oraz zapewnienia jego regularnego uczęszczania na zajęcia. Istnieje jednak możliwość realizacji tego obowiązku w ramach edukacji domowej, jeśli dyrektor placówki wyrazi na to zgodę. W takim przypadku rodzice muszą zapewnić dziecku odpowiednie warunki do nauki zgodnie z przepisami.

Dołącz do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Zmiana dotyczy również świadczenia „Dobry Start”, które przysługuje na każde dziecko uczące się w polskim systemie oświaty, aż do ukończenia przez nie 20 roku życia (a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – do ukończenia 24 roku życia). Od 2025 roku również to świadczenie będzie uzależnione od tego, czy dziecko uczęszcza do polskiej szkoły. Przepisy mają na celu motywowanie rodzin z Ukrainy do korzystania z polskiego systemu edukacji i uniknięcia sytuacji, w których dzieci formalnie uczęszczają do polskich szkół, ale faktycznie uczą się zdalnie w ramach ukraińskiego systemu.

Edukacja domowa jako sposób na obejście przepisów

Ciekawą możliwością pozostaje edukacja domowa, która może stanowić sposób na obejście nowych przepisów. Rodzice mogą formalnie zapisać dziecko do polskiej szkoły lub przedszkola i wnioskować o zgodę na realizację obowiązku edukacyjnego w domu. W takim przypadku dzieci będą formalnie zapisane do polskiej placówki oświatowej, co pozwoli na zachowanie prawa do świadczeń. Jednak w przypadku edukacji domowej, dzieci będą musiały zdawać egzaminy w polskich szkołach, co może stanowić wyzwanie.

Świadczenie „Dobry Start” również z nowymi zasadami

Przepisy wchodzą w życie 1 lipca 2024 r., a zmiany dotyczące świadczenia 800 plus będą miały zastosowanie od 1 czerwca 2025 r. Zmiany w świadczeniu „Dobry Start” wejdą w życie od roku szkolnego 2025/2026. Te zmiany prawne mają na celu zwiększenie integracji dzieci ukraińskich z polskim systemem edukacji. Chodzi też o pewność, że polskie świadczenia socjalne trafiają do rodzin, które aktywnie uczestniczą w polskim systemie edukacyjnym.

Zobacz też: Dobry Start - pomoc 300 plus. Sprawdź, jak otrzymać dodatkowe pieniądze

Po tym, jak zmiany zostaną wprowadzone, otrzymanie świadczenia „Dobry Start” przez obywateli Ukrainy, będzie zależało, czy dziecko uczy się w polskiej szkole.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *