Ukraiński rynek nieruchomości: zagrożenia i perspektywy
W związku z falą masowej emigracji na ukraińskim rynku nieruchomości zachodzą gwałtowne zmiany. Popyt na zakup mieszkań spada, z drugiej strony rosną ceny mieszkań wynajmowanych. Próbujemy dowiedzieć się, jaka będzie sytuacja na ukraińskim rynku nieruchomości w 2023 roku.
Spis treści
Jaka jest obecna sytuacja na ukraińskim rynku nieruchomości?
Ze względu na ciągły ostrzał w Ukrainie sytuacja na rynku mieszkaniowym znacznie się pogorszyła. W związku z tym ceny zakupu mieszkań bardzo spadły, bo spadł na nie popyt. Na przykład w Kijowie można kupić jednopokojowe mieszkanie w pobliżu metra za 60 000 dolarów.
Ponadto prace budowlane nieco się zatrzymały. Na przykład budowa trwa na 60% działek w Kijowie i na 66% w Odessie. Jednak najwyższy wskaźnik występuje w regionach zachodnich. Tam budowa trwa na 90% terenów.
Darmowe zakwaterowanie dla Ukraińców na Airbnb
Mimo to oferty na rynku nieruchomości wzrosły. W końcu wiele osób podjęło ostateczną decyzję, by nie wracać do Ukrainy i muszą sprzedać swoje domy. Jest więc obecnie bardzo duża szansa, że będzie można kupić mieszkanie za połowę ceny sprzed wojny.
Co przewidują eksperci od nieruchomości?
Obecnie trudno przewidzieć, jaka będzie sytuacja na ukraińskim rynku nieruchomości w 2023 roku. W końcu, jeśli ataki rakietowe będą kontynuowane, popyt na mieszkania spadnie jeszcze bardziej. Ze względu na ogromne ryzyko ludzie nie są zbyt chętni do inwestowania pieniędzy w zakup ukraińskich mieszkań. Częściej są zainteresowani kupnem mieszkania za granicą.
Najprawdopodobniej trudno będzie zarobić na sprzedaży mieszkań. Jednak nie jest to niemożliwe. Aby to zrobić, musisz sprzedać mieszkanie, w którym sytuacja wynajmu jest stabilna. Ale obecnie praktycznie nie ma perspektyw na rynku nieruchomości.
Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.
Na jakie mieszkania będzie popyt?
Można również zaobserwować zmianę kryteriów wyboru mieszkań. Jeśli wcześniej kluczowym czynnikiem był dostęp do infrastruktury, teraz najważniejsze kryteria to:
- Rejon;
- Powierzchnia mieszkania;
- Dostępność infrastruktury;
- Cena;
- Brak w pobliżu obiektów strategicznych i wojskowych (lotnisko, dworzec kolejowy, jednostka wojskowa itp.);
- Piętro, na którym znajduje się mieszkanie;
- Obecność wyposażonego schronu przeciwbombowego w domu lub w pobliżu;
- Bliskość metra lub innych obiektów, w których można się ukryć przed ostrzałem.
- Dostępność alternatywnych źródeł energii (generator, baterie słoneczne itp.);
Oznacza to, że na przykład w obszarach metropolitalnych będą poszukiwane domy, które znajdują się blisko metra. W miastach, w których nie ma metra, poszukiwane będą domy z podziemnym parkingiem. Jak więc widać, posiadanie schronienia w pobliżu jest kluczowym czynnikiem przy wyborze domu.
Jak zmieniła się sytuacja z wynajmem mieszkań?
Wraz z początkiem rosyjskiej agresji na Ukrainę sytuacja zmieniła się również na rynku wynajmu. Na przykład w stolicy ceny wynajmu mieszkań spadły, podczas gdy w regionach zachodnich wręcz przeciwnie, wzrosły. Niemniej jednak ze względu na wysoki poziom inflacji warto spodziewać się wzrostu cen wynajmu mieszkań.
Ogólnie sytuację z cenami wynajmowanych mieszkań można nazwać stabilną. Na przykład według ukraińskiego OLX można wynająć dom w centrum Lwowa za 16-20 tysięcy hrywien, a w centrum Iwano-Frankowska za 12-15 tysięcy. W Tarnopolu mieszkanie będzie kosztować średnio od 5 do 10 tysięcy hrywien. Podobna sytuacja ma miejsce w obwodzie wołyńskim.
Najdroższe mieszkania znajdują się na Zakarpaciu, a w szczególności w Użhorodzie. Za wynajem w tym mieście można zapłacić od 20 do 60 tysięcy hrywien. Ale są tańsze opcje. Wszystko zależy od okolicy i bliskości do centrum miasta.
Zobacz też: Jak tej zimy można zaoszczędzić w Polsce na prądzie?
Najtańsze opcje można znaleźć na obszarach położonych blisko granicy z Rosją oraz we wschodnich regionach. Są to obwody charkowski, sumski i czernihowski. Za wynajem mieszkania w tych regionach można zapłacić od 1,5 do 10 tysięcy hrywien. W niektórych miejscach można nawet znaleźć ceny za mniej niż 1 tysiąc hrywien.
Jeśli spojrzymy na ceny w centralnych regionach Ukrainy, to i tutaj sytuacja jest stabilna. W regionie Czerkasy można znaleźć mieszkania za 5 do 10 tysięcy hrywien. W obwodzie kijowskim za mieszkanie trzeba zapłacić średnio od 5 do 10 tysięcy hrywien. W Kijowie cena wynajmu waha się od 10 000 do 30 000 hrywien. W regionie Winnicy czynsz za mieszkanie będzie kosztować od 7 do 20 tysięcy hrywien.