Czy emeryturę z Ukrainy można pobierać w Polsce?

Agnieszka Zugaj
Emeryci
13 kwietnia 2022, 13:37
Data aktualizacji: 13 kwietnia 2022, 13:39
Komentarze 0
Figury emerytów siedzących na monetach

Kwestia ukraińskich emerytur rodzi w Polsce dużo niejasności. Starsi obywatele Ukrainy są zaniepokojeni tym, czy będą otrzymywali świadczenie lub czy uda im się przekierować je na nowe konto bankowe. Podpowiadamy, jak rozwiązać problemy z pobieraniem ukraińskiej emerytury na terenie Polski.

Emerytura Ukraińska bez zmian

Formalnie nie istnieją żadne przeszkody, aby emeryci, którzy uciekli przed wojną na teren innego kraju, pobierali ukraińskie emerytury. Jeżeli osoby takie posiadają rachunek bankowy oraz kartę, wówczas nie powinno być problemu, aby gotówkę wypłacić bezpośrednio z bankomatu. Istnieją w Polsce bankomaty (np. Euronet), które nie naliczają dodatkowych opłat za wypłatę gotówki z kart ukraińskich.

Koniec ważności karty ukraińskiej

Pytania może rodzić sytuacja, w której emeryt pobiera świadczenie na ukraińskie konto bankowe, jednak jego karta lada moment straci ważność. Nie jest to jednak powód do zmartwień, ponieważ banki przewidziały wcześniej taki problem. Widząc, jaka jest sytuacja, przedłużyły tym samym automatycznie ważność kart o kolejnych 180 dni. Mimo że data na karcie wskazuje na jej wygaśnięcie, to będzie ona działać normalnie tak samo jak dawniej. Nie trzeba w tym celu składać żadnego wniosku ani udawać się do placówki bankowej – karty zostały przedłużone automatycznie.

ZUS zaoferował swoją pomoc

W przypadku problemów z otrzymaniem emerytury lub wypłaceniem środków z konta swoją pomoc zaoferował polski Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby to zrobić, należy zgłosić się do dowolnej placówki ZUS w Polsce, gdzie zostaniemy poinstruowani, co dalej. W razie ewentualnych pytań w tygodniu możemy także skorzystać z ukraińskojęzycznej infolinii 22 444 02 55.

Możemy także sami napisać wniosek o przekazanie emerytury na polskie konto oraz wysłać go na adres Departamentu Wdrażania Umów Międzynarodowych:

Oddział ZUS w Rzeszowie

Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych

Piłsudskiego 12

35-075 Rzeszów

Zobacz też: Nowy paszport i wymiana prawa jazdy w Polsce

Bardzo dużo emerytów z Ukrainy nie wie, co zrobić, ponieważ do tej pory otrzymywali świadczenia w gotówce bezpośrednio pod wskazany adres. W takim przypadku sytuacja jest analogiczna i osoby mające ten problem powinny zgłosić się do najbliższej placówki ZUS-u, gdzie pracownicy pomogą wypełnić odpowiedni wniosek o przekazanie emerytury na konto bankowe. W tym przypadku konieczne również będzie posiadanie własnego rachunku bankowego. Emerytura powinna zostać natomiast wypłacona za wszystkie miesiące, kiedy dana osoba przestała pobierać świadczenie.

Brak emerytury ukraińskiej

Do tej pory emerytury z Emerytalnego Funduszu Ukrainy były wypłacane na bieżąco. Jednak w razie, gdyby miała miejsce sytuacja, że z powodu wojny emeryci przestaliby otrzymywać swoje świadczenia, wówczas również należy zgłosić się w Polsce do placówki ZUS-u i poinformować o zaistniałej sytuacji. Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych skontaktują się bezpośrednio z oddziałem w Rzeszowie. Jeżeli będzie to możliwe, wówczas polska instytucja wypłaci należne świadczenie na wskazany przez nas rachunek bankowy.

Komentarze 0
Najnowsze
Polecane
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.