Top 10 najciekawszych wirtualnych muzeów w Polsce

Irina Turaieva
Ciekawostki, Polska
27 stycznia 2023, 13:56
Data aktualizacji: 29 stycznia 2023, 11:00
Komentarze 0
Kobieta patrzy w okulary wirtualnej rzeczywistości. Pl Source: Vista Create

Zapraszamy do zapoznania się z wyborem ciekawych wirtualnych wycieczek po muzeach w Polsce i odwiedzenia interesujących miejsc bez wychodzenia z domu!

Wirtualne wycieczki dla Ukraińców w Polsce

Polska jest jednym z najpopularniejszych europejskich kierunków turystycznych, a jej muzea stanowią ważną część dziedzictwa kulturowego i historycznego kraju i całej Europy. I choć odwiedzanie miejsc turystycznych nie jest obecnie priorytetem dla Ukraińców, którzy z powodu wojny znaleźli się w Polsce, to znaną i bezwarunkową prawdą jest, że wydarzenia kulturalne pomagają przywrócić równowagę psychiczną i pomagają pokonać stres. Ponadto, im więcej dowiemy się o kraju naszego obecnego pobytu, jego historii i kulturze, tym łatwiej będzie nam zrozumieć ludzi, obok których dziś żyjemy i dostosować się do miejscowego społeczeństwa.

Oczywiście dziś nie każdy może sobie pozwolić na podróżowanie po Polsce i zwiedzanie zabytków Warszawy czy innych miast, ale wiele polskich muzeów oferuje wirtualne zwiedzanie swoich wystaw. Warto więc skorzystać z tej możliwości i potraktować ją jako ciekawe zajęcia dla dzieci podczas ferii zimowych w Polsce! Oferujemy najlepsze wirtualne muzea w Polsce, które dają możliwość zwiedzania pomników przyrody, historycznych arcydzieł architektury i galerii sztuki kraju.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Dziesięć najciekawszych wirtualnych muzeów w Polsce

Dziś muzea w Polsce oferują możliwość wirtualnego oglądania tradycyjnych ekspozycji, zdalnego zwiedzania zamków i pałaców, a także odbycia wycieczki online po obiektach podziemnych.

1. Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego

To muzeum znajdujące się w stolicy Polski można nazwać miejscem przełomowym dla wszystkich Polaków, ponieważ poświęcone jest pamięci tych, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim. Powstanie miało miejsce w 1944 roku, przyczyniło się do rozpoczęcia końca II wojny światowej i stało się symbolem niepodległej Polski. Muzeum powstało w 1965 roku i zawiera wiele zbiorów dokumentów, fotografii, filmów i innych materiałów, które pozwalają głębiej spojrzeć na wydarzenia tamtego czasu, niesamowitą historię oporu i ducha Powstania Warszawskiego. Jednocześnie, aby osiągnąć maksymalny efekt i pełne zanurzenie w historycznej atmosferze wydarzeń, nowoczesne muzeum wykorzystuje najnowsze rozwiązania techniczne − interaktywne eksponaty. Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po Muzeum Powstania Warszawskiego.

2. Pałac Prezydencki w Warszawie

Pałac Prezydencki, położony w centrum Warszawy, jest ciekawym obiektem historycznym. W latach 1918-1939 pałac pełnił funkcję oficjalnej rezydencji Rady Ministrów i premiera RP. Od 1994 roku budynek jest oficjalną rezydencją Prezydenta RP. Pałac Prezydencki jest największym pałacem w Warszawie. Swój nowoczesny wygląd uzyskał na początku XIX wieku. Zwiedzający mogą zobaczyć Salę Kolumnową, w której odbywają się uroczyste kolacje dla głów państw, gabinet prezydenta, Kaplicę Zwiastowania, ogród zimowy ze szklaną kopułą oraz inne pomieszczenia wykorzystywane przez prezydenta RP do oficjalnych przyjęć, ważnych spotkań i wypoczynku. Wirtualna wycieczka po Pałacu Prezydenckim dostępna jest tutaj.

3. Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski, znajdujący się w Warszawie na centralnym placu Zamkowym, jest uroczym przykładem baroku i klasycyzmu, przeszedł do historii jako symbol państwowości i suwerenności Polski. Dawna siedziba książąt mazowieckich, od XVI wieku budynek pełni funkcję rezydencji króla i sejmu. W połowie ubiegłego wieku zamek został zniszczony przez niemieckich najeźdźców, ale w latach 70. i 80. XX wieku obiekt został odrestaurowany. Oprócz nastrojowych i luksusowych wnętrz, w których znajdują się tysiące oryginalnych fragmentów, w zbiorach zamku szczególnie cenne są obrazy z kolekcji Stanisława Augusta. Zamek wraz ze Starym Miastem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po Zamku Królewskim tutaj.

4. Wirtualne Muzeum Wsi Kieleckiej

Kieleckie Muzeum Narodowe to regionalna przestrzeń etnograficzna o ponad 100-letniej tradycji. W skład kompleksu muzealnego, położonego na dość dużym obszarze (65 ha), wchodzą zabytkowe budynki zbliżone do tych, w których w rzeczywistości żyła typowa polska wieś. Głównym budynkiem muzeum jest Pałac Biskupów Krakowskich, wybudowany w XVII wieku. Ekspozycja muzeum szeroko prezentuje cenne eksponaty archeologiczne, malarskie i sztuki ludowej. Zwiedzający muzeum mogą również zobaczyć wnętrza z XVII i XVIII wieku, wystawę broni, kapliczkę Marszałka Piłsudskiego oraz galerię malarstwa narodowego. Na szczególną uwagę zasługuje naturalny składnik kompleksu. Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po Muzeum Wsi Kieleckiej tutaj.

5. Zamek w Malborku

Pełna nazwa kompleksu to Zamek Krzyżacki w Malborku. Jest to jedna z największych ceglanych budowli zamkowych na świecie. W latach 1309-1456 pełnił funkcję rezydencji wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego. Zamek uważany jest za wzór architektury gotyku ceglanego i wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Sami Polacy uznali zamek w Malborku za jeden z siedmiu cudów Polski. Odrestaurowany po wielu rekonstrukcjach budynek daje zwiedzającym możliwość zanurzenia się w atmosferę średniowiecznego klasztoru i poznania historii Zakonu Krzyżackiego. Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po Zamku w Malborku tutaj.

6. Jasna Góra

Jasna Góra (Częstochowa) znana jest z sanktuarium z klasztorem Zakonu Paulinów, w którym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej. To miejsce jest znanym szlakiem pielgrzymkowym dla wielu chrześcijan w Polsce. Oprócz ikony zespół klasztorny posiada zbiór wielu innych dzieł sztuki, głównie o charakterze sakralnym, które przechowywane są w znajdujących się tu bazylikach i muzeach. W skład zabudowań kompleksu wchodzą średniowieczne wieże, a także arsenał, refektarz, archiwum, biblioteka i komnaty królewskie. Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po Jasna Góra tutaj.

7. Zamek w Pszczynie (Muzeum Zamkowe w Pszczynie)

Zamek wraz z dużym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim (156 ha) jest dawną rezydencją magnacką. W przeciwieństwie do wielu innych zamków, które zostały zniszczone podczas II wojny światowej, zabudowania zamkowe w Pszczynie zachowały swoje oryginalne wnętrza, dzięki czemu zespół pałacowy jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury w Polsce. Historia zamku sięga XI-XII wieku, kiedy to pełnił on funkcję zamku myśliwskiego i strażnicy na szlaku handlowym z Rusi Kijowskiej na Morawy. Dziś w zbiorach zamku znajdują się autentyczne wnętrza, kolekcja trofeów myśliwskich i starożytny arsenał. Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po Zamku w Pszczynie tutaj.

8. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie jest jedną z największych kolekcji lotniczych w Polsce, a według CNN znajduje się w pierwszej dziesiątce muzeów lotniczych na świecie. Muzeum powstało na bazie eksponatów z wielkiej wystawy lotniczej, która odbyła się w Krakowie w 1964 r. Obecnie na stałej ekspozycji można zobaczyć ponad 240 różnych historycznych samolotów (od I wojny światowej do samolotów NATO). Wśród eksponatów znajdują się również śmigłowce, szybowce, silniki lotnicze i działa przeciwlotnicze produkowane w Polsce, Czechach, USA, Wielkiej Brytanii i innych krajach. Eksponaty obejmują zarówno lotnictwo wojskowe, jak i cywilne, w tym interaktywne symulatory. Muzeum znajduje się na terenie jednego z najstarszych lotnisk w Europie – dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny. Ekspozycja mieści się w trzech hangarach oraz w plenerze. Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

9. Sztolnie Walimskie (Muzeum Sztolni Walimskich)

Muzeum Walimskich Stolni mieści się w lochu, a właściwie w największym na świecie podziemnym kompleksie zwanym Riese (po niemiecku «Оlbrzym»). Taką nazwę nadali swojemu podziemnemu projektowi hitlerowcy, którzy wybudowali te sztolnie w 1943 roku na zboczu Gór Sowich. Nikt do dziś nie wie, co dokładnie budowali Niemcy. Według jednej z wersji miały się tu znajdować podziemne fabryki broni lub przygotowywano pomieszczenia dla naczelnego dowództwa III Rzeszy. W każdym razie budowa była prowadzona na dziesiątkach kilometrów kwadratowych, ale nigdy nie została ukończona. Tak więc nawet dziś te pozostałości podziemnych budowli budzą ciekawość i są owiane tajemnicą. Trasa turystyczna to 500-metrowa podróż przez loch z efektami audio i wizualnymi związanymi z II wojną światową i odkopywaniem korytarzy. Aby obejrzeć wirtualną wycieczkę po Sztolniach Valimskich, kliknij na ten link.

Zobacz też: Bezpłatne kursy języka polskiego dla Ukraińców: gdzie znaleźć najlepsze programy online?

10. Kopalnia Soli w Wieliczce

Wirtualna wycieczka po kopalni soli w Wieliczce, położonej niedaleko Krakowa, pozwoli na obejrzenie labiryntu solnych korytarzy bez konieczności zjeżdżania pod ziemię, które notabene również należą do siedmiu cudów Polski. Kopalnia jest jednym z najstarszych ośrodków wydobycia soli kamiennej w Europie i od średniowiecza stanowiła źródło bogactwa dla kraju. Obiekt jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i obejmuje ponad 3,5 kilometra krętych korytarzy i 800 schodów w solnym królestwie na głębokości 64-135 metrów. Trasa turystyczna prowadzi przez magiczne komory wykute w soli, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Wszystko to są ślady pracy górników, którzy od wieków pracują w kopalniach przy wydobyciu soli. Dziś podziemne groty wykorzystywane są nie tylko do wycieczek, ale także do organizacji bankietów, konferencji, koncertów i uroczystości weselnych. Znajduje się tu również wyjątkowe sanatorium, w którym dość skutecznie leczy się pacjentów z chorobami górnych dróg oddechowych i astmą. Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po kopalni soli w Wieliczce.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *