W Polsce rośnie liczba pacjentów z kleszczowym zapaleniem mózgu i boreliozą

Tetiana Sharapova

11 lipca 2023, 08:51
Data aktualizacji: 11 lipca 2023, 09:00
Komentarze 0
Kleszcz, który przenosi zapalenie mózgu Source: Vista Create

W ostatnim czasie polscy lekarze odnotowali wzrost zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. Liczba pacjentów jest bardzo wysoka, co wywołuje falę niepokoju wśród lekarzy. W porównaniu do 2022 r., w 2023 r. liczba przypadków wzrosła o 30%.

Wzrost liczby przypadków boreliozy i zapalenia mózgu

W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba przypadków chorób przenoszonych przez kleszcze w Polsce gwałtownie wzrosła. W ciągu tych dwóch tygodni odnotowano 1500 przypadków boreliozy i 30 przypadków zapalenia mózgu. Co więcej, od początku 2023 r. odnotowano ponad 7000 przypadków boreliozy i ponad 100 przypadków zapalenia mózgu. Są to rozczarowujące dane, ponieważ pokazują, że liczba przypadków wzrosła o 30% od zeszłego roku.

Eksperci uważają, że przyczyną wzrostu liczby zachorowań może być globalne ocieplenie. Zwiększyło to liczbę kleszczy i komarów, które przenoszą te choroby. W szczególności dzieje się tak w Polsce. Ciepłe zimy oznaczają, że kleszcze mogą stanowić zagrożenie przez cały rok, a nie w określonych porach roku, jak to było wcześniej.

Kleszcze zwykle znajdują się w wysokiej trawie i krzakach. Dlatego, jeśli planujesz spacer wzdłuż trasy z gęstą roślinnością, postępuj zgodnie z poniższymi zasadami:

  1. Zastosuj środek odstraszający owady przed wyjściem na spacer.
  2. Nosić długie spodnie, wysokie buty i bluzkę z długim rękawem. Zaleca się noszenie jasnych kolorów.
  3. Unikaj miejsc o bardzo gęstej roślinności.
  4. Po powrocie ze spaceru należy dokładnie obejrzeć ciało w poszukiwaniu kleszczy.

Metody te nie pomogą ochronić się przed kleszczami w 100%, ale znacznie zmniejszą ryzyko. Ponadto eksperci odradzają również spożywanie niepasteryzowanego mleka i produktów pochodnych. Istnieje ryzyko, że produkty te pochodzą od zwierząt zakażonych kleszczowym zapaleniem mózgu lub boreliozą.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *