Ochrona tymczasowa we Francji

Irina Turaieva

21 października 2022, 09:57
Data aktualizacji: 24 października 2022, 09:00
Komentarze 0
Francja udziela tymczasowej ochrony

Dowiedz się, jak wygląda ochrona tymczasowa we Francji, co trzeba zrobić, aby ją otrzymać i jakie możliwości daje.

Francja, podobnie jak wiele innych krajów UE, od początku pełnoskalowej agresji rosyjskiej zaczęła udzielać Ukrainie pomocy humanitarnej i wojskowej, a także otworzyła swoje granice dla ukraińskich uchodźców. Wszyscy mogą otrzymać tymczasową ochronę w kraju, jeśli:

  • są obywatelami Ukrainy, którzy zamieszkiwali na terenie Ukrainy przed 24 lutego 2022 r;
  • nie są obywatelami Ukrainy, ale korzystają z ochrony zapewnianej przez władze ukraińskie lub posiadają ważne zezwolenie na pobyt stały i nie mogą bezpiecznie wrócić do kraju pochodzenia;
  • są członkami rodziny osoby objętej powyższymi przypadkami (mąż/żona, nieletnie dzieci i rodzice pozostający na utrzymaniu).

Aby otrzymać status ochrony tymczasowej, migrant musi złożyć wniosek o jego przyznanie. Należy udać się do prefektury departamentu, w którym się mieszka (lub przebywa) lub skorzystać z pomocy biur Accueil Ukraine. Wszyscy członkowie rodziny ubiegający się o ochronę tymczasową muszą być obecni podczas składania wniosku wraz z dokumentami uzasadniającymi ich sytuację. Jeśli posiadasz wszystkie dokumenty i udowodnisz, że spełniasz warunki ochrony tymczasowej, zostaniesz wysłany do Urzędu Imigracji i Integracji (OFII), gdzie otrzymasz APS. Wcześniej pisaliśmy o statusie uchodźcy i legalizacji ukraińskich migrantów wojskowych w Polsce.

Zapraszamy do naszego kanału na Telegramie pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl. Nasz zespół codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze porady.

Jakie są możliwości uzyskania ochrony czasowej?

Uzyskanie karty APS pozwala obywatelom Ukrainy, którzy uciekli do Francji z powodu wojny, na:

  • otrzymanie pomocy finansowej – wysokość wypłat zależy od składu rodziny, uchodźcy otrzymują specjalną kartę ADA, dzięki której mogą dokonywać płatności;
  • otworzenie rachunku bankowego i dokonywanie przelewów z rachunku bankowego w Ukrainie na rachunek we Francji;
  • zdobycie pracy bez zbędnych formalności;
  • zapisanie dzieci do bezpłatnego żłobka, przedszkola lub szkoły;
  • korzystanie z opieki zdrowotnej w ramach programu ubezpieczeń zdrowotnych Assurance Maladie;
  • korzystanie z bezpłatnego wsparcia psychologicznego;
  • korzystanie z bezpłatnych przejazdów pociągami TGV, TER i pociągami intercity;
  • używanie ukraińskiego prawa jazdy przez cały okres pobytu na terytorium Francji legalnie (ale zadbać o oficjalne tłumaczenie dokumentu na język francuski w razie kontroli).

Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie zdrowotne we Francji zapewnia pełne leczenie podstawowe, w tym konsultacje z dentystą, położną, koszty związane z uzyskaniem leków na receptę, badania laboratoryjne, a także zaopatrzenie w okulary, protezy, aparaty słuchowe i tym podobne. Jeśli potrzebujesz opieki medycznej, a nie masz jeszcze swojego APS, powinieneś udać się do najbliższego szpitala publicznego z paszportem lub innym dokumentem tożsamości. Ukraińcy z niepełnosprawnością lub ograniczoną zdolnością do czynności prawnych ze względu na wiek mogą uzyskać dodatkową pomoc na określone potrzeby lub towarzyszenie społeczne. Aby to zrobić, należy poinformować prefekta o potrzebie takiej pomocy.

Pôle emploi może pomóc w znalezieniu pracy we Francji z pomocą tłumacza, który zbada Twoją indywidualną sytuację, zaproponuje kurs języka francuskiego odpowiadający Twojemu poziomowi i potrzebom, dostępne stanowiska, a w razie potrzeby zapewni szkolenie przygotowujące do pracy.

We Francji nauka w szkole jest obowiązkowa dla wszystkich dzieci w wieku od 3 do 16 lat. Dlatego, jeśli dziecko ma 3-6 lat, aby zapisać je do placówki oświatowej, należy skontaktować się z urzędem miasta w miejscu zamieszkania. W przypadku dziecka w wieku od 11 do 18 lat można skontaktować się z najbliższym college’em lub lycée, albo z lokalnym biurem National Education Service.

Przedłużenie ważności zezwolenia na pobyt czasowy

Należy pamiętać, że dla osób, którym przyznano status ochrony tymczasowej, zezwolenie na pobyt tymczasowy we Francji pozostaje ważne przez sześć miesięcy. Należy zatem złożyć wniosek o przedłużenie pod koniec tego okresu, aby móc nadal korzystać z dobrodziejstw statusu. Można odnowić swój status w ośrodku przyjmowania cudzoziemców w Paryżu (Centre de Réception des Etrangers) lub, jeśli Ukrainiec znajduje się w innym mieście we Francji, w prefekturze miejsca zamieszkania. Należy pamiętać, że wniosek o przedłużenie zezwolenia na pobyt czasowy należy złożyć nie wcześniej niż trzy tygodnie i nie później niż trzy dni przed jego wygaśnięciem. Do wizyty trzeba się przygotować i zabrać ze sobą:

  • oryginał paszportu (dokument potwierdzający obywatelstwo i ochronę czasową);
  • 2 fotografie o wym. 3,5×4,5 cm;
  • Certificate of residence (dowód adresu zamieszkania);
  • dowód na zmianę sytuacji społecznej (np. umowa o pracę);
  • dokumenty dla dzieci.

Należy pamiętać, że w przypadku goszczenia przez osobę prywatną należy również przedstawić francuski paszport lub dowód legalnego pobytu w kraju goszczącym, list od właściciela potwierdzający zakwaterowanie pod podanym adresem oraz pokwitowanie za ostatnie trzy miesiące opłat za czynsz lub media. Dowiedz się, jak znaleźć nocleg w Polsce, wchodząc na ten link.

W związku z odnowieniem pozwolenia na pobyt należy wypełnić specjalny formularz dostarczony przez prefekturę i wysłać go pocztą elektroniczną lub tradycyjną do Directorate Territoriale de l’immigration et de l’intégration de France. Do wypełnionego formularza należy dołączyć kopie nowych zezwoleń na pobyt dla wszystkich nieletnich członków rodziny oraz kopie dokumentów potwierdzających wszystkie środki otrzymane po przyjeździe do Francji. Wysyłając dokumenty zwykłą pocztą, należy obowiązkowo zaznaczyć na kopercie napis Renouvellement ADA Ukraine – w przeciwnym razie wszystkie świadczenia socjalne zostaną wstrzymane.

Zobacz też: Kursy walut w kantorach w Polsce na dziś

We Francji istnieje również portal rządowy, na którym można znaleźć odpowiedzi na wszystkie dodatkowe pytania dotyczące życia uchodźców z Ukrainy we Francji.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *