Wynajem mieszkań w Polsce: kwitnie handel adresami do eksmisji

Marian Savchyshyn
Nieruchomości
5 sierpnia 2024, 09:39
Data aktualizacji: 5 sierpnia 2024, 10:05
Komentarze 0
Podpisanie umowy najmu okazjonalnego Source: Vista Create

Adres eksmisyjny to pojęcie związane z umowami najmu okazjonalnego, które w Polsce są jednym z narzędzi pozwalających właścicielom mieszkań na skuteczniejsze zarządzanie najemcami i ochronę swoich interesów. W ramach takiej umowy, najemca zobowiązuje się do wskazania alternatywnego miejsca zamieszkania, na wypadek gdyby doszło do konieczności przeprowadzenia eksmisji. Niektóre firmy na polskim rynku wynajmu mieszkań handlują adresami eksmisyjnymi. Z jednego lokalu może korzystać wiele osób jednocześnie.

Rynek najmu w Polsce boryka się z poważnymi problemami, które nie tylko komplikują życie właścicielom mieszkań, ale również najemcom. Jednym z najnowszych i najbardziej kontrowersyjnych zjawisk jest handel adresami do eksmisji. Mechanizm ten polega na wykorzystywaniu luk prawnych i niedoskonałości systemu najmu, co prowadzi do nadużyć i patologii w sektorze nieruchomości​.

Problemy z wynajmem mieszkań

Pierwszy problem dotyczy ochrony lokatorów przed eksmisją w okresie jesienno-zimowym. W Polsce obowiązuje zakaz przeprowadzania eksmisji od 1 listopada do 31 marca, chyba że sąd przyznał lokatorowi prawo do lokalu socjalnego. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli właściciel uzyska sądowy nakaz eksmisji, jego wykonanie może być znacznie opóźnione, jeśli gmina nie zapewni odpowiedniego lokalu socjalnego. Proces ten może trwać nawet kilka lat, co stanowi ogromne wyzwanie dla właścicieli nieruchomości, którzy nie mogą swobodnie dysponować swoim majątkiem​.

Drugi problem wynika z umów najmu okazjonalnego. Choć teoretycznie umowy te mają chronić właścicieli przed problematycznymi lokatorami, w praktyce nie zawsze tak się dzieje. Najemcy, którzy wykraczają przeciwko porządkowi domowemu lub stosują przemoc w rodzinie, mogą być eksmitowani bez względu na porę roku. Jednakże procedury związane z eksmisją są czasochłonne i kosztowne, co zniechęca wielu właścicieli do podejmowania działań prawnych​.

Obecnie prawo nie chroni w równym stopniu najemców i właścicieli. Dlatego tego typu umowa staje się dziś standardem — przyznaje Jakub Al Shaick, prawnik, właściciel Kancelarii Adwokackiej Prawa Nieruchomości Adwokata Jakuba Al Shaick, w komentarzu dla money.pl

Adres do umowy najmu okazjonalnego

Kolejną kwestią jest handel adresami do eksmisji, który stanowi nową formę patologii na rynku najmu. Praktyka ta polega na wskazywaniu fikcyjnych adresów w umowach najmu okazjonalnego, co pozwala na ominięcie wymogów prawnych dotyczących eksmisji. W efekcie właściciele mieszkań mogą szybciej pozbyć się niechcianych lokatorów, jednak takie działanie jest niezgodne z prawem i stanowi poważne naruszenie zasad etyki zawodowej.

Dołącz do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Handel adresami do eksmisji jest niebezpieczny dla najemców, którzy w momencie podpisywania umowy mogą nie być świadomi, że zostaną pozbawieni dachu nad głową w sposób niezgodny z prawem​.

Czym jest adres eksmisyjny

Alternatywne miejsce zamieszkania

Najemca musi wskazać adres, pod którym będzie mógł zamieszkać w przypadku zakończenia najmu i konieczności opuszczenia wynajmowanego lokalu. Może to być mieszkanie u rodziny, przyjaciół lub inne dostępne miejsce.

Oświadczenie właściciela alternatywnego miejsca

Właściciel mieszkania wskazanego jako adres eksmisyjny musi wyrazić zgodę na przyjęcie najemcy w razie potrzeby. To oświadczenie stanowi istotny element umowy najmu okazjonalnego.

Zabezpieczenie dla właściciela nieruchomości

Wskazanie adresu eksmisyjnego i zgoda właściciela tego miejsca ma na celu zabezpieczenie wynajmującego przed ewentualnymi problemami związanymi z koniecznością eksmisji lokatora. Dzięki temu wynajmujący może mieć pewność, że najemca będzie miał gdzie się przenieść po zakończeniu umowy najmu.

Zobacz też: Jak wynająć mieszkanie w Polsce: przewodnik dla Ukraińców

Rynek najmu w Polsce wymaga pilnych reform, które zapewnią większą ochronę zarówno właścicielom mieszkań, jak i najemcom. Konieczne jest wprowadzenie bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących umów najmu okazjonalnego oraz skuteczniejsze egzekwowanie istniejących przepisów, aby zapobiec nadużyciom i patologiom. Tylko wtedy możliwe będzie stworzenie stabilnego i bezpiecznego rynku najmu, który będzie służył wszystkim jego uczestnikom.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *