Czy w Polsce można używać kamer samochodowych?

Tetiana Sharapova
Kierowcy, Polska, Transport
30 stycznia 2023, 14:43
Data aktualizacji: 2 lutego 2023, 14:00
Komentarze 0
Dashcam w samochodzie. Pl Source: Vista Create

Kwestia stosowania dashcamów w samochodach to dość kontrowersyjny temat. Urządzenia te mogą się przydać w razie wypadku lub w sytuacjach konfliktowych. Jednak nie każdy kraj w Unii Europejskiej pozwala na korzystanie z tego urządzenia. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, czy możesz używać dashcama w Polsce.

W których krajach używanie kamery samochodowej jest zabronione?

Dashcam pomaga wielu kierowcom. Może pomóc udowodnić swoją niewinność w wypadku, a nawet uniknąć płacenia grzywny. Urządzenie to nie jest jednak dozwolone w każdym kraju.

Jeśli podróżujesz po Europie, powinieneś zwrócić uwagę na to, które kraje pozwalają na używanie dashcamów. Kraje, w których jest to niedozwolone to:

  • Austria. W tym kraju obowiązuje całkowity zakaz posiadania i używania kamer samochodowych. Jeśli naruszysz tę zasadę, grozi ci grzywna w wysokości od 10 do 25 tysięcy euro.
  • Luksemburg. W tym kraju wolno posiadać wideorejestrator, ale nie wolno go używać. Ponadto nagranie z dashcama nie jest dopuszczalne jako dowód w sądzie.
  • Portugalia. W przypadku tego kraju, zarówno za posiadanie jak i używanie rejestratora grożą bardzo surowe kary. Jest to traktowane jako naruszenie prawa.

W innych krajach, np. w Polsce, korzystanie z rejestratora jest dozwolone. Jednak każdy kraj ma swoje własne wymagania dotyczące korzystania z tego urządzenia. Najczęstszym z nich jest to, że urządzenie nie powinno blokować pola widzenia kierowcy. Ponadto niektóre kraje wymagają, aby nagranie miało niską rozdzielczość.

Są też kraje, w których można używać dashcama bez żadnych ograniczeń. Należą do nich Bośnia i Hercegowina, Dania, Włochy, Malta, Holandia, Serbia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania. Jeśli więc podróżujesz do tych krajów, nie musisz się martwić o ewentualne mandaty za używanie kamery samochodowej.

W jakich warunkach można używać dashcamów w Polsce?

Używanie dashcama w Polsce nie jest nielegalne. A kamerę można kupić całkiem legalnie, nawet za dość niską cenę. Używanie dashcama w Polsce jest jednak obwarowane pewnymi wymogami. Rejestratora wideo można używać w następujących przypadkach:

  1. Gdy wykorzystujesz nagranie wideo do własnych celów. W tym przypadku nagrania nie muszą być nawet cenzurowane.
  2. Jeśli potrzebujesz filmu jako dowodu na naruszenie przepisów przez innych użytkowników drogi. W takim przypadku należy przesłać nagranie na policję.
  3. Jeśli potrzebujesz dowodu na swoją niewinność. Oznacza to wykorzystanie nagrania wideo w obronie własnej.

Pamiętaj, że w UE dane osobowe są poufne i chronione przez prawo. Dlatego nie można ich przetwarzać bez zgody innej osoby. Dane osobowe to dane, które mogą być wykorzystane do identyfikacji osoby fizycznej. Obejmuje to imię i nazwisko osoby, lokalizację, numer telefonu itp.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Do jakich celów zabronione jest używanie dashcama w Polsce?

Istnieją również warunki, w których zabronione jest używanie wideorejestratorów. A jest ich znacznie więcej niż możliwości, które pozwalają na korzystanie z tego urządzenia. Wśród zakazów można wymienić:

  1. Publikacja wideo z kamery w sieci. Publikacja jest możliwa tylko wtedy, gdy usuniesz wszystkie dane osobowe. W przeciwnym razie grozi kara.
  2. Używanie wideorejestratora z naruszeniem prawa. Jeśli na nagraniu widać, że osoba nagrywająca łamie prawo, to ona pierwsza zostanie ukarana.
  3. Utrudnianie pracy policji. Jeśli nagrywasz wideo, powinieneś to zrobić w sposób, który pozwoli policji na wykonywanie jej pracy. Najlepiej poinformować policję o swoim zamiarze i postępować zgodnie z jej wskazówkami. W przeciwnym razie możesz narazić się na kary.
  4. Nagrywanie na wideo numerów rejestracyjnych samochodu. Pomimo tego, że tablica rejestracyjna nie jest daną osobową, w niektórych przypadkach jej obecność na nagraniu może być podstawą do postawienia zarzutu naruszenia dóbr osobistych. Dlatego lepiej usunąć z filmu tablice rejestracyjne.

Zobacz też: Ukraińcy będą mogli kupić samochód w Polsce w ramach uproszczonej procedury

Dlatego, mimo że w Polsce dozwolone jest używanie dashcamów, w wielu przypadkach wykorzystanie takiego nagrania może spowodować problemy dla jego autora Zanim użyjemy kamery samochodowej, najpierw upewnijmy się, że nie naruszamy polskiego prawa przed wykorzystaniem nagrań z rejestratora. Przepisy te dotyczą zarówno obywateli polskich, jak i cudzoziemców przebywających lub podróżujących w Polsce.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *