Podatek radiowo-telewizyjny w Polsce

Tetiana Sharapova
Polska
27 lutego 2023, 10:33
Data aktualizacji: 28 lutego 2023, 11:00
Komentarze 0
Source: Vista Create

Nie każdy wie, że za korzystanie z usług telewizyjnych i radiowych w Polsce trzeba dodatkowo zapłacić. A za nieuiszczenie tej opłaty grożą nawet kary pieniężne. Więcej opowiemy w naszym artykule.

Co to jest abonament radiowo-telewizyjny w Polsce?

Abonament radiowo-telewizyjny to opłata na rzecz wsparcia narodowego radia i telewizji w Polsce. Nie jest to bezpośredni podatek od radia i telewizji, ale musi go płacić każdy, kto korzysta z tych usług.

Opłata została wprowadzona w 1992 roku, a w 1993 roku rozpoczęto przyjmowanie opłat za korzystanie z radia i telewizji. Do tego czasu publiczne radio i telewizja w Polsce były finansowane z budżetu państwa. Wszystko jednak zmieniło się po wprowadzeniu reform rynkowych i przejściu do systemu demokratycznego w Polsce. To właśnie wtedy rząd zdecydował się na wprowadzenie opłaty od użytkowników komercyjnego radia i telewizji.

Opłata ta jest jednym z głównych źródeł finansowania krajowej radiofonii i telewizji w Polsce. Ponadto nadawcy krajowi otrzymują również środki finansowe z budżetu państwa oraz wpływy z reklam.

Opłata na wsparcie krajowego radia i telewizji w Polsce pomaga zapewnić stabilne funkcjonowanie nadawców publicznych. Pomaga im również zapewnić wysoką jakość programów i kontynuować pracę.

Czy każdy musi płacić za korzystanie z telewizji i radia w Polsce?

Każdy kto korzysta z radia i telewizji w Polsce musi uiścić opłatę. Jeśli więc nie korzystasz z nich, nie musisz wnosić opłaty. Będziesz jednak musiał udowodnić, że nie oglądasz telewizji i/lub nie słuchasz radia.

Nawet jeśli nie masz w domu odbiornika radiowego lub telewizyjnego, ale korzystasz z tych usług przez Internet, musisz uiścić opłatę. W tym przypadku należy jednak wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

  • jeśli korzystasz z płatnego dostawcy Internetu, koszt opłaty może być wliczony w usługę;
  • jeśli korzystasz z darmowych zasobów Internetu, musisz sam uiścić opłatę.

W każdym razie, niezależnie od tego, w jaki sposób oglądasz polską telewizję lub słuchasz polskich stacji radiowych, musisz uiścić opłatę krajową.

Opłatę za korzystanie z telewizji i radia można uiścić na kilka sposobów:

  1. Płatność za pośrednictwem strony internetowej www.tvp.pl/abonament;
  2. Zapłata za pomocą terminala płatniczego, wybierając opcję Abonament RTV;
  3. Płatność pocztą, wypełniając specjalny formularz. Wydawany jest on bezpośrednio w urzędzie pocztowym.

Opłatę za korzystanie z telewizji i/lub radia należy uiszczać co miesiąc. W niektórych przypadkach opłata ta jest wnoszona corocznie, w zależności od posiadanego abonamentu. Wysokość opłaty zależy od liczby radioodbiorników i telewizorów w domu. W 2023 roku kwota ta wynosi:

  • 8,70 zł miesięcznie – opłata tylko za radio;
  • 27,30 zł miesięcznie – opłata za radio i telewizor.

Płatności należy dokonywać do 25 dnia każdego miesiąca.

Jak uniknąć płacenia za abonament radiowo-telewizyjny w Polsce?

Jeśli nie korzystasz z usług telewizyjnych i radiowych, możesz być zwolniony z opłat. Aby to zrobić, należy skontaktować się z lokalną radą gminy i dostarczyć następujące dokumenty:

  1. Swój numer Pesel;
  2. Oświadczenie stwierdzające, że nie jest się właścicielem telewizora i/lub radia.
  3. Jeśli to konieczne – dodatkowe dokumenty.

Po złożeniu wniosku Rada Obywatelska zarejestruje Twój wniosek. A po zakończeniu procesu rejestracji nie będziesz już musiał wnosić opłaty za korzystanie z krajowych urządzeń radiowych i telewizyjnych.

Pamiętaj, że jesteś zwolniony z opłaty tylko na czas, kiedy nie będziesz korzystać z tych usług. Jeśli ponownie zaczniesz z nich korzystać, musisz powiadomić o tym Polską Radę Publiczną i ponownie wnieść opłatę.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Kary za niepłacenie na rzecz wsparcia krajowego radia i telewizji w Polsce

W Polsce trwają właśnie masowe kontrole lokali mieszkalnych. Rozpoczęły się one w styczniu 2023 roku. Inspektorzy sprawdzają, czy mieszkańcy zarejestrowali swoje odbiorniki radiowe i telewizyjne.

Specjalna służba, Krajowa Spółka Radia i Telewizji (KSRiT), monitoruje uiszczanie opłaty za korzystanie ze specjalnych urządzeń nadawczych. Może ona sporządzić listę adresów zamieszkania osób, które zadeklarowały korzystanie z krajowych urządzeń radiowo-telewizyjnych i porównać je z listami osób wnoszących opłaty. Ponadto pracownicy tej służby mogą przeprowadzać inspekcje w domach i sprawdzać listę osób posiadających samochody.

Jeśli KSRiT odkryje, że korzystasz z krajowych mediów nadawczych i nie wnosisz opłaty, zostaniesz objęty karą w wysokości 30 miesięcznych płatności. Kwota ta może jednak wzrosnąć wraz z nadejściem nowego roku. Obecnie wysokość kary kształtuje się następująco:

  • za niezarejestrowane radio – 261 zł;
  • za niezarejestrowane radio i telewizor – 819 zł;

Zobacz też: Jak otrzymać prawo jazdy w Polsce: przewodnik dla Ukraińców

Obowiązek rejestracji radioodbiorników nie dotyczy jednak osób powyżej 75 roku życia oraz osób niepełnosprawnych (w tym kombatantów). A jeśli mieszkasz w prywatnym domu i masz więcej niż jedno radio, prawo pozwala ci płacić tylko za jedno.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *