Defilada wojskowa w Warszawie – czy będzie można zobaczyć F-16?
Defilada wojskowa w Warszawie przyciąga co roku tysiące widzów, prezentując sprzęt wojskowy i umiejętności żołnierzy Wojska Polskiego. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wydarzeniu i ogłosiło listę sprzętu wojskowego, który będzie można zobaczyć podczas defilady. Czy zobaczymy pod czas parady w niebie nad polską stolicą słynne myśliwce F-16?
W czwartek, 15 sierpnia, z okazji Święta Wojska Polskiego, na placu marsz. J. Piłsudskiego odbędą się uroczystości państwowe. W godzinach 10:00-14:00 przy Grobie Nieznanego Żołnierza zaplanowano oficjalne obchody, w tym ceremonie z udziałem najwyższych władz państwowych i wojskowych.
W związku z wydarzeniem wyłączone z ruchu będą ulice w okolicach placu, w tym ul. Królewska, co spowoduje zmiany w kursowaniu niektórych linii autobusowych.
Spis treści
Defilada wojskowa w Warszawie
Główną atrakcją Święta Wojska Polskiego będzie defilada wojskowa, która rozpocznie się o 14:00, i odbędzie się nad brzegiem Wisły. Wisłostrada zostanie zamknięta od godziny 18:00 w środę, 14 sierpnia, aż do czwartku, 15 sierpnia, godziny 18:00. Utrudnienia obejmą również pobliskie ulice, takie jak R. Sanguszki, Karowa, Lipowa i Dobra.
Co będzie można zobaczyć na defiladzie wojskowej w Warszawie?
Ministerstwo Obrony Narodowej Polski zapowiedziało, że w defiladzie weźmie udział ponad 2,5 tys. żołnierzy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych. Do nich dołączą prawie 100 żołnierzy z wojsk i struktur sojuszniczych ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i innych państw.
Dołącz do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.
Pod czas defilady będzie można zobaczyć 220 jednostek najnowocześniejszego sprzętu Wojska Polskiego, a mianowicie:
- K2 Czarna Pantera – koreański czołg nowej generacji;
- KRAB – samobieżną 155 mm armatohaubicę produkowaną w Polsce;
- KLESZCZ – wóz rozpoznawczy;
- RAK – moździerz samobieżny kalibru 120 mm;
- K9 Thunder – koreańską haubicę samobieżną na podwoziu gąsienicowym;
- ROSOMAK – kołowy transporter opancerzony krajowej produkcji;
- M1A1 Abrams – czołg zmodyfikowany na potrzeby Wojska Polskiego;
- HIMARS – wyrzutnię rakietową;
- ŻMIJA – lekki pojazd wykorzystywany przez żołnierzy pododdziałów rozpoznawczych;
- System PATRIOT – zestaw obrony powietrznej średniego zasięgu;
- System MAŁA NAREW – przeciwlotniczy zestaw rakietowy do zwalczania zagrożeń na niedużych wysokościach;
- BWP Borsuk – polski bojowy wóz piechoty;
- BAOBAB-K – zautomatyzowany polski pojazd minowania narzutowego.
Warszawiacy i goście stolicy będą mogli również podziwiać w niebie: śmigłowce Black Hawk, lekkie samoloty bojowe FA-50 Fighting Eagle oraz słynne F-16.
Zmiany w komunikacji miejskiej w Warszawie
Ze względu na uroczystości i defiladę, mieszkańcy Warszawy muszą liczyć się ze zmianami w kursowaniu komunikacji miejskiej. Wprowadzone zostaną trasy objazdowe dla wielu linii autobusowych oraz zmiany w kursowaniu tramwajów.
Zobacz też: Kalendarz świąt i dni wolnych od pracy w 2025 roku
Most Gdański i Most Śląsko-Dąbrowski będą zamknięte dla ruchu pieszych i rowerzystów w określonych godzinach, co wpłynie na przystanki tramwajowe. Szczegółowe informacje o zmianach w ruchu można znaleźć na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.