Składanie deklaracji PIT-37 online: jak ją wypełnić?
Deklaracja PIT-37 to oświadczenie, które musi złożyć każdy pracujący w Polsce. Deklarację można złożyć w formie papierowej lub skorzystać z usług online. Oto jak to zrobić i jak sprawdzić status swojego zeznania podatkowego.
Spis treści
Jak samodzielnie obliczyć PIT-37 online
Przypominamy, że w 2023 roku deklarację PIT-37 można złożyć do 2 maja. Po tym terminie można skorygować zeznanie, jeśli jest to konieczne. Jeśli nie złożysz deklaracji w tym terminie, możesz narazić się na karę grzywny.
Jak już wspomniano, zeznanie podatkowe można złożyć zarówno w formie papierowej, jak i online. Obecnie istnieje kilka serwisów, w których można obliczyć PIT-37. Najpopularniejsze z nich to:
- Twój e-PIT.
- E-pity.
- E-deklaracje.info.
Każdy z serwisów jest dość łatwy w obsłudze, choć ma nieco inne algorytmy. Rozpatrzmy każdy z tych serwisów osobno.
Należy pamiętać, że od 1 lipca 2023 r. podatnicy będą mogli złożyć zeznanie podatkowe z działalności gospodarczej online również w 2024 roku. Począwszy od lutego 2024 r. osoby prowadzące działalność gospodarczą będą mogły sprawdzić swoje zeznanie podatkowe i złożyć roczne zeznanie podatkowe PIT-36 i PIT-36L online.
Jak wypełnić deklarację PIT za pomocą Twój e-PIT
Twój e-PIT to oficjalny serwis polskiego Ministerstwa Finansów i Krajowej Agencji Skarbowej. Jest on dość łatwy w obsłudze. Należy postępować według poniższego algorytmu:
- Zalogować się na stronie podatki.gov.pl.
- Po zalogowaniu zostaniesz przeniesiony na stronę, na której będzie już dostępne Twoje zeznanie podatkowe.
- Sprawdź, czy wszystkie dane są poprawne i czy wskazane są wszystkie przysługujące Ci świadczenia.
- Jeśli wszystko się zgadza, złóż deklarację.
- Jeśli coś trzeba poprawić, dokonujesz korekty i składasz deklarację.
Jak Ukraińcy mogą obliczyć PIT 37 na podstawie PIT 11 w 2024 r.
Serwis jest bardzo prosty w obsłudze, więc nawet jeśli wypełniasz deklarację po raz pierwszy, bez problemu sobie poradzisz. Oprogramowanie prowadzi Cię przez każdy krok. W serwisie możesz również znaleźć swoje poprzednie deklaracje, jeśli takowe posiadasz.
Jak wypełnić deklarację PIT za pomocą E-pity
E-pity to kolejny popularny serwis internetowy, za pomocą którego można złożyć zeznanie podatkowe. Aby złożyć deklarację na tej stronie, należy:
- Otworzyć stronę internetową https://www.e-pity.pl/.
- Pojawi się propozycja pobrania oprogramowania, ale można również złożyć zeznanie podatkowe online.
- Wybierz, czy składasz zeznanie jako osoba samotna, czy jako para małżeńska.
- Następnie wystarczy skopiować dane z Twojego PIT-11.
- Sprawdź poprawność danych, wskaż świadczenia, które Ci przysługują i wyślij swoją deklarację.
I to wszystko. Program podpowiada co i w którym polu należy wypełnić, więc na pewno nie będziesz miał problemów ze złożeniem deklaracji.
Zapraszamy również do dołączenia do naszego kanału na Telegramie pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, naszej strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl oraz naszej strony na Instagramie pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi informacjami i wydarzeniami.
Jak wypełnić deklarację PIT za pomocą serwisu E-deklaracje.info
Kolejną stroną internetową, z której warto skorzystać, jest e-deklaracje.info. Jest ona również dość prosta w obsłudze. Aby złożyć deklarację, należy:
- Wejść na stronę internetową https://e-deklaracje.info/.
- Wybrać sposób składania deklaracji podatkowej: za pomocą darmowego programu lub online.
- Wybierz opcję Rozlicz PIT.
- Postępuj zgodnie z dalszymi instrukcjami.
Jeśli obawiasz się, że nie będziesz w stanie samodzielnie obliczyć swojego PIT-u, możesz wybrać opcję PIT Krok po kroku. W tym przypadku program wypełni zeznanie podatkowe za Ciebie, na podstawie danych podanych przez Ciebie podczas składania zeznania podatkowego.
Jak sprawdzić status deklaracji PIT-37
Po wypełnieniu zeznania podatkowego można już tylko czekać na zwrot podatku, który nam przysługuje. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, w których zwrot podatku nie przysługuje lub wręcz przeciwnie – trzeba wpłacić do urzędu skarbowego określoną kwotę. Jednak ważne jest również, aby wiedzieć, jak sprawdzić, czy Twoje zeznanie podatkowe zostało otrzymane przez Ujong i urząd skarbowy.
Zobacz też: Mapuj Pomoc od ponad roku pomaga Ukraińcom
Status 200 pomoże Ci zrozumieć, że Twoje zeznanie podatkowe zostało prawidłowo wypełnione i zaakceptowane przez odpowiednie organy. Status 200 jest znakiem, który potwierdza, że Twoje zeznanie podatkowe zostało zaakceptowane. Zdarza się jednak, że obok deklaracji pojawiają się także inne znaki. Każdy z nich oznacza:
- Status 200 – deklaracja została wypełniona prawidłowo i zaakceptowana przez odpowiednie organy, żadne dane nie wymagają korekty. Pozostaje tylko odebrać dokument UPO.
- Status 401 – dane są nieprawidłowe, trzeba ponownie złożyć deklarację PIT.
- Status 411 – taka deklaracja już istnieje (np. deklaracja została wysłana mailem i w inny sposób jednocześnie). Trzeba złożyć deklarację ponownie.
- Status 412 – dane autoryzacyjne nie są zgodne z danymi w dokumencie. Należy ponownie złożyć deklarację.
- Status 414 – niezgodność danych identyfikacyjnych, takich jak NIP lub PESEL. Musisz ponownie złożyć deklarację.
W zależności od znaku możesz więc zrozumieć, czy Twoja deklaracja została wypełniona poprawnie, czy wymaga korekty.
Aby pobrać dokument UPO, trzeba skorzystać z programu do obliczania PIT. Wszystkie te dane dostępne są również na stronie podatki.gov.pl w zakładce Twój e-PIT. Dokument ten może być wymagany przy ubieganiu się o kartę pobytu lub w przypadku weryfikacji przez odpowiednie służby faktu złożenia
ja tam rozliczam sie w pitaxie