Nowe zasady dotyczące pracy zdalnej – ekwiwalent za pracę zdalną

Tetiana Sharapova
Polska, Praca
4 kwietnia 2023, 10:59
Data aktualizacji: 5 kwietnia 2023, 14:00
Komentarze 0
Człowiek pracujący zdalnie w Polsce Source: Vista Create

Już od 7 kwietnia w Polsce wejdą w życie nowe zasady dotyczące pracy zdalnej. Czym są te przepisy? Dla kogo są one przeznaczone? Dowiedz się w naszym artykule.

Nowe obowiązki pracowników dotyczące pracy zdalnej

Rok 2023 przyniósł nie tylko wzrost płacy minimalnej, ale także wiele zmian w polskim Kodeksie pracy. W szczególności odnoszą się one do pracy zdalnej.

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że nowe obowiązki będą dotyczyły zarówno pracowników, jak i menedżerów. Zmiany obejmą więc wszystkich zatrudnionych w Polsce. Wśród nowych obowiązków:

  1. Poddać się badaniu trzeźwości. Szefowie będą mieli prawo badać pracowników pod kątem trzeźwości, nawet jeśli pracują oni zdalnie. Badanie trzeźwości dotyczy wszystkich pracowników, niezależnie od stanu, w jakim pracują.
  2. Być w bezpośredniej zdalnej komunikacji ze swoim kierownictwem podczas wykonywania pracy zdalnej.
  3. Być odpowiedzialnym za zapewnienie odpowiednich i dostosowanych do wymogów BHP warunków pracy.

Ważne jest, że jeśli okaże się, że pracownik znajduje się w stanie nietrzeźwości, pracodawca ma prawo nie dopuścić takiego pracownika do wykonywania pracy. Co więcej, jeśli takie przypadki będą miały charakter systematyczny, pracodawca będzie miał prawo nie wypłacać takiemu pracownikowi wynagrodzenia, a nawet go zwolnić.
Jednak przed badaniem pracowników pod kątem trzeźwości, pracodawca musi ich o tym powiadomić. Musi udzielić następujących informacji:

  • Jakie urządzenia będą używane do badania trzeźwości.
  • Jak często takie kontrole będą przeprowadzane.

W ten sposób pracownicy nie będą musieli się martwić, że szef niespodziewanie przyjdzie do nich i przetestuje ich na obecność alkoholu lub innych substancji we krwi.

Nowe obowiązki w zakresie pracy zdalnej dla menedżerów

Nowe obowiązki będą mieli także menedżerowie. I będą mieli ich więcej niż pracownicy. Od 7 kwietnia pracodawca będzie zobowiązany do:

  1. Zapewnić im wszystkie niezbędne urządzenia. Jeśli szef tego nie zrobi, będzie musiał dodatkowo zapłacić pracownikowi za korzystanie z prywatnego sprzętu podczas pracy.
  2. Pracodawca będzie musiał zapewnić instalację i konserwację narzędzi pracy lub pokryć wydatki pracownika związane z instalacją tych narzędzi.
  3. Pracodawca będzie zobowiązany do pokrycia kosztów energii elektrycznej i Internetu wykorzystywanych przez pracownika zdalnego w godzinach pracy. Jeżeli pracownik podczas pracy zdalnej korzysta z innych mediów, pracodawca również będzie musiał je zwrócić.
  4. W razie potrzeby pracodawca będzie musiał zapewnić pracownikowi szkolenie i pomoc techniczną w zakresie wykonywania pracy.

Wszystkie wydatki, które pracodawca będzie zobowiązany pokryć, będą stanowiły ekwiwalent za wykonywanie pracy zdalnie. I co ważne, pracodawca nie będzie mógł odmówić pokrycia tych kosztów.

Jednocześnie pracodawca będzie miał prawo do kontroli wykonywania obowiązków służbowych. A jeśli kontrola wykaże jakiekolwiek naruszenia, pracownik będzie zobowiązany do ich wyeliminowania lub powrotu do pracy w pełnym wymiarze czasu pracy.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału na Telegramie pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, do naszej strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl oraz do naszej strony na Instagramie pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Dzięki temu będą Państwo na bieżąco z głównymi wiadomościami i najistotniejszymi wydarzeniami.

Kto jest uprawniony do pracy zdalnej w Polsce

Jednocześnie warto pamiętać, że nie wszystkie oferty pracy przewidują pracę zdalną. Jeśli jest to praca w magazynie, na produkcji, w szpitalu itp. to w tych przypadkach praca zdalna nie jest przewidziana.
Nie zawsze jednak przełożeni zgadzają się na to, aby pracownik pracował zdalnie. Dlatego nie mogą odmówić zgody na pracę zdalną:

  1. Kobietom w ciąży;
  2. Kobiecie lub mężczyźnie wychowującemu dziecko w wieku poniżej 4 lat.
  3. Kobieta lub mężczyzna wychowujący dziecko z niepełnosprawnością lub dziecko wymagające dodatkowego wsparcia i/lub kształcenia specjalnego.
  4. Kobieta lub mężczyzna opiekujący się krewnym lub osobą z niepełnosprawnością.
  5. Krewny kobiety, która spodziewa się dziecka i ma trudną ciążę.

Zobacz też: Oferujemy wzór CV do skutecznego ubiegania się o pracę w Polsce

Przypadki te nie dotyczą jednak również tych zawodów, które nie pozwalają na pracę zdalną. Warto też pamiętać, że pracownik zdalny ma równe prawa z osobami, które pracują w pełnym wymiarze godzin. Dlatego również mogą liczyć na awans, podwyżkę wynagrodzenia, opiekę medyczną, dostęp do szkoleń itp.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *