W Warszawie otwarto kolejny punkt przyjmowania wniosków o wydanie Karty Pobytu
W Warszawie uruchomiono dodatkowy punkt przyjmowania wniosków o wydanie karty pobytu. Przyjmuje wnioski o wydanie kart pobytu, a także o wydanie zezwolenia na pobyt długoterminowy w Unii Europejskiej.
Teraz Ukraińcy i inni cudzoziemcy mają więcej możliwości ubiegania się o legalizację pobytu w Polsce. W końcu w Warszawie otwarto nowy punkt przyjmowania wniosków o wydanie takich dokumentów. Znajduje się on przy Alejach Jerozolimskich 28. Poznaj wszystkie szczegóły.
Spis treści
Jak można dokonać rejestracji?
Obecnie wiadomo, że rejestracja jest możliwa na dwa sposoby. I oba dostępne są on-line. Aby dokonać rejestracji za pomocą Portalu Cudzoziemców inPOL:
- Wejdź na stronę portalu inPOL;
- Jeśli nie masz konta – załóż konto, jeśli masz – zaloguj się na nie;
- Podczas rejestracji wizyty należy wybrać kolejkę F.
Istnieje również druga możliwość rejestracji drogą elektroniczną. Aby to zrobić, należy napisać na adres: wniosekrodzina@mazowieckie.pl. W treści pisma należy załączyć:
- Twoje imię i nazwisko;
- Informację o posiadanym obywatelstwie;
- Twój numer paszportu;
- Ważne zezwolenie na pobyt (może to być wiza, polska karta pobytu, dokument potwierdzający legalność pobytu na zasadach bezwizowych itp.);
- Okres Twojego legalnego pobytu w Polsce;
- Należy podać imiona i nazwiska członków rodziny lub osób, w imieniu których składany jest wniosek, numery ich paszportów oraz okres legalnego pobytu w Polsce;
- Podaj swój numer kontaktowy oraz numer upoważnionego przedstawiciela.
Odpowiedź powinieneś otrzymać w ciągu trzech dni roboczych. Jeśli więc składasz wniosek w piątek lub święto, przygotuj się na to, że na wiadomość zwrotną będziesz czekać nieco dłużej.
O kolejności zameldowania decyduje data od początku Twojego legalnego pobytu w Polsce. Należy pamiętać, że te informacje są łatwo weryfikowalne.
Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o kartę pobytu?
Warto też zwrócić uwagę na to, jakie dokumenty są potrzebne do ubiegania się o kartę pobytu. Przy składaniu wniosku potrzebne będą:
- Wypełniony formularz zgłoszeniowy (wniosek) w dwóch egzemplarzach. Formularz ten można uzyskać na stronie internetowej swojego województwa lub w Wydziale Spraw Cudzoziemców.
- Kopie stron ważnego paszportu zagranicznego.
- Fotografie (nie starsze niż 6 miesięcy) w formacie 4,5×3,5 cm. Ilość – nie mniej niż 5 sztuk.
- Dokument stanowiący podstawę do uzyskania karty pobytu. Może to być załącznik nr 1 oraz umowa o pracę zawarta przez pracodawcę, akt małżeństwa (oraz dokument o legalności pobytu małżonka w Polsce), zaświadczenie o przyjęciu na studia.
- Potwierdzenie wniesienia opłaty za kartę pobytu.
- Ubezpieczenie zdrowotne na cały okres pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- Dane biometryczne (odciski palców).
- Wyciąg z rachunku bankowego, na którym znajduje się co najmniej 800 zł.
- Jeśli jesteś studentem – musisz przedstawić dowód wpłaty za roczne czesne.
- Umowa najmu lokalu mieszkalnego lub dowód własności nieruchomości.
- Zameldowanie na pobyt stały z podaniem rzeczywistego adresu zamieszkania.
- Jeśli masz dzieci – akt urodzenia i tłumaczenie dokumentu na język polski przez odpowiedni organ.
- Numer PESEL (analog kodu identyfikacyjnego).
Należy również pamiętać, że 27 listopada 2022 roku od 24 lutego minie 9 miesięcy. Nie wiadomo jeszcze, na jakich warunkach uchodźcy z Ukrainy będą mogli ubiegać się o kartę, ale należy być przygotowanym na powyższe wymagania.
W jakich przypadkach wniosek zostanie odrzucony?
Są też przypadki, w których można odmówić wydania karty pobytu. Wśród nich:
- Podajesz niepełne lub niedokładne dane podczas procesu aplikacji. Upewnij się więc, że wszystkie dane wypełniłeś poprawnie. Pamiętaj, że mogą być one łatwo zweryfikowane.
- Jeśli rejestrowałeś się przez portal dla cudzoziemców – musisz stawić się w punkcie rejestracji co najmniej 10 minut przed rozpoczęciem spotkania. Spóźnienie powyżej 5 minut jest dobrym powodem do odmowy rejestracji.
Zobacz też: Pomoc finansowa ze strony gminy w trudnych sytuacjach życiowych
Bądźcie więc uważni podczas rejestracji i nie spóźniajcie się. Pozwoli to uniknąć problemów i konieczności ponownego składania wniosku.
Jakie inne dokumenty można w tym momencie sporządzić?
Oprócz uzyskania karty pobytu, będziesz miał możliwość wystawienia innych dokumentów. Wśród nich są:
- Zezwolenie na pobyt stały w Polsce;
- Zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce;
- Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej.
Niedawno pisaliśmy też, że wkrótce rozpocznie się składanie wniosków o Zieloną Kartę. Jest to jeden ze sposobów uzyskania pozwolenia na pobyt w Stanach Zjednoczonych.
Dzień dobry.
Proszę powiedzieć jak mam postąpić w przypadku kiedy:
– ja matka dwójka dzieci w wieku 6 i 9 lat i mam Kartę Pobytu czasowego do 2024 r. ( pracowałam przed wojną w Ukrainie w Krakowie ale potem wyjechałam do Ukrainy i wróciłam do Polski ze wzglendu na wojnę już z dziećmi . Dla tego ja Kartę mam a dzieci nie)
Co robić ? Podawać wniosek o nową kartę pobytu razem z dziećmi?
Доброго дня. Ми не уповноважені відповісти на це питання, оскільки не володіємо такою інформацією. Зверніться будь ласка до Консульства України або безпосередньо до паспортного сервісу