Jak zarejestrować dziecko urodzone w Polsce?

Tetiana Sharapova
Dzieci, Matki, Polska
25 października 2022, 08:43
Data aktualizacji: 25 października 2022, 11:00
Komentarze 0
Noworodek i jak go zarejestrować

Od samego początku rosyjskiej agresji na Ukrainie do Polski przyjeżdżały tysiące ciężarnych Ukrainek. I oczywiście musiały rodzić na terenie tego kraju. Po urodzeniu dziecka należy załatwić niektóre kwestie formalne, wśród nich znajduje się właśnie jego rejestracja w urzędzie.

Podpowiadamy, jak zarejestrować dziecko urodzone w Polsce.

Pierwszy krok – kontakt z Urzędem Stanu Cywilnego

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić po urodzeniu dziecka, jest kontakt z Urzędem Stanu Cywilnego. To właśnie tam odbywa się pierwsza rejestracja dziecka. Przed udaniem się do USC należy zgromadzić następujące dokumenty:

  1. Akt urodzenia dziecka ze szpitala;
  2. Akt małżeństwa rodziców (jeśli rodzice są małżeństwem);
  3. Tłumaczenie uwierzytelnione aktu małżeństwa;
  4. Akty urodzenia obojga rodziców z tłumaczeniem przysięgłym.

Są to dokumenty obowiązkowe, które są wymagane przy rejestracji dziecka. Jednocześnie można obejść się bez aktów urodzenia rodziców, ale w tym przypadku zostanie wprowadzonych mniej danych na ich temat.

Pamiętaj, że masz trzy tygodnie na zarejestrowanie dziecka. W przeciwnym razie zostanie to zrobione bez Twojej wiedzy, a dziecko otrzyma imię, które może Ci się zupełnie nie spodobać. Nie należy więc opóźniać tego procesu.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Drugi krok – kontakt z konsulatem

Po wizycie w Urzędzie Stanu Cywilnego należy skontaktować się z konsulatem lub sekcją konsularną Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to konieczne w celu uzyskania zaświadczenia o nabyciu obywatelstwa ukraińskiego przez nowo narodzone dziecko.

Składając wniosek do tych instytucji, trzeba mieć ze sobą:

  1. Oryginał odpisu pełnego z aktu urodzenia dziecka (zupełny odpis aktu urodzenia);
  2. Oficjalne tłumaczenie tego fragmentu na język ukraiński;
  3. Paszport obywatela Ukrainy na wyjazd za granicę.

Co ważne, do rejestracji nie jest potrzebna obecność dziecka. Nie jest też wymagana obecność drugiego rodzica.

Na pomoc finansową można liczyć również w związku z narodzinami dziecka.

Trzeci krok – wyrobienie dokumentu podróży dla dziecka

Upewnij się również, że Twoje dziecko posiada dokument podróży na wyjazd za granicę. Tę kwestię można nieco przesunąć w czasie, ale mimo wszystko nie należy z nią zwlekać.

Zobacz też: Pomoc finansowa od Save The Children

Aby wyrobić dokument podróży dla dziecka, należy przede wszystkim zarejestrować się w elektronicznej kolejce do czynności konsularnych. Można to zrobić pod tym linkiem. Trzeba też zebrać następujące dokumenty:

  • Zdjęcie dziecka o wymiarach 10×15;
  • Dowód wniesienia opłaty konsularnej;
  • Oryginał pełnego odpisu z aktu urodzenia dziecka;
  • Zaświadczenie o zarejestrowaniu dziecka jako obywatela Ukrainy;
  • Paszport obywatela Ukrainy na wyjazd za granicę. Wymagane są paszporty obojga rodziców. Jeśli drugim rodzicem jest cudzoziemiec lub bezpaństwowiec – dopuszczalny jest tylko paszport;
  • Dokument potwierdzający pobyt czasowy lub stały za granicą;
  • Dokument potwierdzający miejsce zameldowania rodziców w Polsce;
  • Notarialne oświadczenie o wyrażeniu zgody na wydanie dokumentu paszportowego od drugiego rodzica (wymagane tylko w przypadku nieobecności drugiego rodzica przy składaniu wniosku o paszport dla dziecka; oświadczenie o wyrażeniu zgody poświadczone przez zagranicznego notariusza składane jest wraz z oficjalnym tłumaczeniem na język ukraiński).

Następnie trzeba też złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt dziecka w Polsce.

Co zrobić, gdy dziecko nie ma ojca?

Zdarza się też, że ojciec jest albo nieobecny, albo kobieta nie jest zamężna, albo też nie wiadomo, kto jest ojcem. W tych przypadkach również możliwa jest rejestracja. Dzieje się to w następujący sposób:

  • jeśli ojciec jest nieobecny, w kolumnie z nazwiskiem ojca wpisuje się nazwisko matki, a kobieta może wybrać dowolne nazwisko;
  • jeśli dziecko urodziło się innej osobie, która nie jest mężem, zostanie ono zarejestrowane jako dziecko współmałżonka. Bo zgodnie z polskim prawem po rozwodzie lub śmierci męża musi upłynąć 300 dni, aby zostało to zarejestrowane na inną osobę.

Więc nawet jeśli masz trudną sytuację z ojcem dziecka, Twoje dziecko nadal będzie zarejestrowane.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *