Jak prawidłowo utylizować żarówki w Polsce?

Tetiana Sharapova
Ciekawostki
27 grudnia 2022, 14:28
Data aktualizacji: 1 stycznia 2023, 10:00
Komentarze 0
Żarówki różnego typu przeznaczone do recyklingu. Pl Source: Vista Create

Wyobraź sobie sytuację: masz spaloną żarówkę. Jak zwykle wymieniasz ją na nową, a starą wyrzucasz do śmieci i dostajesz mandat w wysokości 5000 zł. Nieprzyjemna sytuacja? Jednak w Polsce jest to całkiem możliwe. Rozmawiamy o tym, jak prawidłowo utylizować żarówki w tym kraju.

Jak pozbyć się starych żarówek?

Najmniej problemów może pojawić się w przypadku wyrzucenia żarówek starego typu. Są to te wykonane z wolframu lub halogenu. Można je wyrzucić bezpośrednio do kosza, ponieważ ze względu na specyfikę ich konstrukcji nie podlegają recyklingowi. Tak więc żaden z ich elementów nie może być ponownie użyty. Dlatego można je bezpiecznie wyrzucić do kosza z odpadami zmieszanymi. Jeśli wyrzucisz starą żarówkę do śmieci, nie dostaniesz mandatu. Ważne jest, aby żarówkę wyrzucać do śmieci razem z odpadami zmieszanymi.

Problem polega na tym, że teraz coraz więcej osób przesiada się na nowe żarówki. Są bardziej ekonomiczne i nadają się do nowoczesnych lamp. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się, jak prawidłowo utylizować tego typu odpady. Pomoże to przecież nie tylko uniknąć obowiązku zapłacenia niemałej kary, ale także będzie bardziej ekologiczne.

Jeśli masz wątpliwości co do modelu żarówki, lepiej postępować zgodnie z zasadami utylizacji odpadów elektrycznych. Czasami na samej żarówce jest wskazane, czy można ją wyrzucić do zwykłego kosza. Jeśli narysowany jest na niej przekreślony kosz na śmieci, oznacza to, że żarówkę należy wyrzucić w specjalne miejsce.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak utylizować nowe żarówki?

Jeśli planujesz wyrzucić żarówkę nowego typu, musisz przestrzegać pewnych zasad. Za żarówki nowego modelu uważa się:

  1. Lampy żarowe;
  2. Lampy z diodami elektroluminescencyjnymi (LED);
  3. Świetlówki.

Wszystkie te lampy różnią się kształtem i mocą. Łączy ich jednak fakt, że nie można ich wyrzucić do zwykłego śmietnika, ponieważ mogą one zostać ponownie użyte. Dlatego żarówki tego typu powinny być klasyfikowane jako odpady elektryczne, które są utylizowane oddzielnie.

Innym powodem, dla którego nowej żarówki nie można wyrzucić do zwykłego śmietnika, jest to, że ten rodzaj odpadów jest uważany za niebezpieczny, ponieważ jest w nich zawarta rtęć. Opary rtęci nie tylko zanieczyszczają środowisko, ale także wpływają na ludzkie komórki nerwowe. Podczas procesu usuwania śmieci żarówka może pęknąć. Aby więc nikogo nie narażać, stosuj się do zasad utylizacji nowych żarówek.

Zużytą żarówkę najlepiej oddać do PSZOK – Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Można tam również zabrać baterie, termometry rtęciowe, odpady wielkogabarytowe i inne rodzaje śmieci, które można tam uznać za niebezpieczne. Tego typu punkty znajdują się w każdym mieście.

Czasami w niektórych sklepach lub instytucjach publicznych można spotkać specjalne miejsca, w których wyrzucimy stare żarówki lub baterie. Jeśli więc zauważyłeś taki punkt blisko siebie, możesz właśnie tam pozbyć się tego typu zużytych przedmiotów.

Pamiętaj, że wyrzucenie nowego modelu żarówki do zwykłego śmietnika grozi mandatem w wysokości 5000 zł. Aby więc uniknąć zbędnych i dużych wydatków, stosuj się do zasad.

Co zrobić, jeśli podczas wymiany pękła żarówka?

Mimo, że nowe żarówki uważane są za dość bezpieczne, problemy pojawiają się, gdy ulegają uszkodzeniu. Przecież nawet niewielka ilość rtęci wystarczy, by spowodować uszczerbek na zdrowiu.

Nowe żarówki są uważane za bezpieczne, o ile są nieuszkodzone. Może się to zdarzyć podczas transportu lub w trakcie procesu wymiany. Dlatego w przypadku uszkodzenia lub złamania żarówki, należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  1. Otwórz absolutnie wszystkie okna w pokoju i wietrz przez co najmniej pół godziny;
  2. Zamknij drzwi do innych pomieszczeń, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się oparów rtęci w całym pomieszczeniu;
  3. Załóż gumowe rękawice i, jeśli to możliwe, maskę medyczną i zbierz wszystkie zanieczyszczenia;
  4. Zbierz duże fragmenty za pomocą papieru, a małe – za pomocą mokrej serwetki;
  5. Zapakuj zebrane śmieci do szczelnej plastikowej torby;
  6. Umyj miejsce, w którym leżały zanieczyszczenia z żarówki. Należy to zrobić bardzo ostrożnie, używając roztworu manganu, jodu lub sody oczyszczonej. Po umyciu podłogi wykonaj czyszczenie na mokro w pokoju;
  7. Jeśli cząsteczki żarówki dostały się na twoje rzeczy, lepiej je wyrzucić;
  8. Jeśli stłukłeś więcej niż jedną żarówkę, skontaktuj się ze służbami ratunkowymi w celu uzyskania pomocy.

Zobacz też: Jak tej zimy można zaoszczędzić w Polsce na prądzie?

W żadnym wypadku nie używaj odkurzacza do zbierania fragmentów pękniętej żarówki. Nie używaj również klimatyzatora ani wentylatora. Faktem jest, że pozostałości rtęci mogą osadzać się wewnątrz konstrukcji.

Może się również zdarzyć, że wystąpią zawroty lub bóle głowy oraz ogólne osłabienie. W takim przypadku należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Długotrwały kontakt z substancjami rtęciowymi może spowodować znacznie gorsze konsekwencje.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *