Jak monitorować sytuację na granicy ukraińsko-polskiej?
Możliwe jest monitorowanie kolejek i sytuacji na granicy ukraińsko-polskiej online z różnych źródeł, w tym specjalnych serwisów monitorujących, interaktywnej mapy czy obrazów z kamer internetowych.
Podjąwszy decyzję o ewakuacji z Ukrainy do Polski lub o powrocie do domu z sąsiedniego kraju, warto jak najlepiej zaplanować podróż, aby uniknąć niepotrzebnej straty nerwów i czasu. Jednym z najważniejszych etapów takiej podróży jest przekraczanie granicy. Przecież przejścia graniczne mogą być albo przeciążone, albo zamknięte na czas remontu, jak np. przejście graniczne Krakowiec w obwodzie lwowskim, które zostało otwarte po remoncie 1 sierpnia. Aby uniknąć opóźnień na granicy i opracować najlepszą trasę, warto przed podróżą sprawdzić kolejki na ukraińsko-polskich przejściach granicznych.
Spis treści
Jak sprawdzić kolejki po polskiej stronie granicy?
Sytuację dotyczącą kolejek na granicy w kierunku Ukrainy można sprawdzić, korzystając z serwisu online na oficjalnej stronie polskiej granicy. Pokazuje on sytuację z kolejkami na wszystkich ośmiu przejściach granicznych na granicy polsko-ukraińskiej:
- Dorohusk;
- Zosin;
- Dołhobyczów;
- Hrebenne;
- Budomierz;
- Korczowa;
- Medyka;
- Krościenko.
Szacunkowe czasy oczekiwania na rejestrację (dla każdego środka transportu) są aktualizowane 8 razy dziennie. Ponadto na stronie serwisu znajdują się aktualne informacje o tym, które punkty kontrolne wstrzymują ruch osób lub np. umożliwiają odprawę samochodów ciężarowych.
Interaktywna mapa ukraińskich punktów kontrolnych
Interaktywna mapa przejść granicznych/BCP na stronie Państwowej Służby Granicznej Ukrainy pozwala monitorować sytuację z kolejkami po ukraińskiej stronie granicy do wjazdu do Polski. Mapa jest regularnie aktualizowana i pokazuje tylko ważne punkty kontrolne działające na całej długości granicy z Ukrainą. W menu serwisu można wybrać interesujący nas kraj, następnie można wyszukiwać punkty kontrolne według typu (samochodowe, piesze, kolejowe itp.) lub według nazwy. Symbole oznaczone kolorami (czerwony – duże, niebieski – średnie, zielony – małe zagęszczenie) pokazują, czy dane przejście graniczne jest zajęte czy nie. Obecnie na granicy z Polską znajduje się 8 drogowych i tyle samo kolejowych przejść granicznych. Jeśli interesują Cię połączenia kolejowe z Polską, powinieneś przyjrzeć się nowemu pociągowi Rawa-Ruskowa-Warszawa, który zaczął kursować w sierpniu.
Wybierając na mapie konkretny punkt kontrolny, użytkownik serwisu otrzymuje informacje o nim:
- data ostatniej aktualizacji;
- kategoria przedmiotu (międzynarodowa, całodobowa);
- charakter przewozów realizowanych przez to przejście graniczne (pasażer, towar, dla samochodów, ewakuacja piesza);
- stan zatoru (wskazuje liczbę samochodów i ciężarówek, które znajdują się przed punktem kontrolnym w określonym czasie, a także prędkość, z jaką pojazdy są odprawiane).
O sytuacji na granicy ukraińsko-polskiej można dowiedzieć się także za pomocą kamer internetowych transmitujących online z przejść granicznych. Zaletą tego źródła informacji jest to, że kamery mogą informować nie tylko o obecności kolejek, ale także o warunkach pogodowych na kierunku wjazdu do i wyjazdu z sąsiedniego kraju.
Źródła do monitorowania sytuacji na granicy ukraińsko-polskiej
Aby być na bieżąco z codziennymi wydarzeniami na granicy ukraińsko-polskiej i śledzić zmiany, pomocne będą oficjalne polskie i ukraińskie zasoby internetowe:
- polska strona rządowa dotycząca zasad przekraczania granicy i sytuacji na granicy;
- oficjalna strona internetowa Straży Granicznej;
- Strona Straż Graniczna na Facebooku;
- facebookowy profil Państwowej Służby Granicznej Ukrainy;
- strona na Facebooku Państwowej Służby Granicznej Ukrainy – Granica Zachodnia.
- strona internetowa Państwowej Służby Fiskalnej Ukrainy, gdzie w formie tabeli przedstawione są dane o kolejkach na przejściach granicznych, za pomocą których można poznać przybliżony czas, jaki trzeba czekać na wjazd do Polski i innych krajów sąsiednich oraz na wjazd na Ukrainę przez określone przejścia graniczne.
Jak skontaktować się z Państwową Strażą Graniczną Polski i Ukrainy?
Więcej informacji na temat funkcjonowania przejść granicznych na granicy ukraińsko-polskiej oraz osobliwości przekraczania granicy można uzyskać w Polskiej Straży Granicznej lub w Państwowej Służbie Granicznej Ukrainy pod numerem infolinii:
- Wołyński Oddział Straży Granicznej (granica z Polską na terenie obwodu wołyńskiego).
- Lwowski Oddział Straży Granicznej (granica z Polską w obrębie obwodu lwowskiego).
- Zachodni Wydział Regionalny
Zobacz też: Pociągi Ukraina-Polska w 2023 r.
Na bezpłatny numer na Ukrainie można również zadzwonić z numeru stacjonarnego lub komórkowego.