Jak wspomóc ukraińskie wojsko z zagranicy?

Irina Turaieva

7 lutego 2023, 15:15
Data aktualizacji: 11 lutego 2023, 14:00
Komentarze 0
Source: Vista Create

Wyjechawszy za granicę w poszukiwaniu tymczasowego azylu, Ukraińcy nie przestają być obywatelami swojego kraju i często szukają możliwości pomocy ukraińskiej armii, która obecnie broni pokoju i niepodległości państwa ukraińskiego. Proponujemy Wam kilka zbiórek, poprzez udział w których możecie realnie pomóc ukraińskiemu wojsku.

Pomoc dla Ukraińskich Sił Zbrojnych od Ukraińców za granicą

Większość Ukraińców, którzy z powodu wojny wyjechali za granicę, stara się teraz nie tylko przystosować do życia w nowym kraju i wspierać swoich bliskich, którzy zostali w Ukrainie, ale także pomóc ukraińskim wojskowym, którzy obecnie bronią naszej ojczyzny. Podczas pobytu za granicą Ukraińcy samoorganizują się we wspólnoty i wyplatają siatki maskujące oraz robią świece okopowe, organizują zbiórki na potrzeby poszczególnych brygad wojskowych i przywożą na Ukrainę pomoc humanitarną. Niestety, dziś wiele osób wykorzystuje najszlachetniejsze dążenia ludzi i ogłasza fałszywe zbiórki na nieistniejące jednostki wojskowe. Dlatego oferujemy wybór wiarygodnych i skutecznych zbiórek, do których może dołączyć każdy.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Specjalny rachunek Narodowego Banku Ukrainy

Od początku pełnoskalowego ataku armii rosyjskiej na Ukrainę Narodowy Bank Ukrainy otworzył specjalne konto, na którym gromadzone są środki na pomoc Siłom Zbrojnym Ukrainy. Jest to konto wielowalutowe, które umożliwia zarówno przekazywanie hrywien, jak i dokonywanie międzynarodowych przelewów pieniężnych na Ukrainę w dolarach (amerykańskich, kanadyjskich i australijskich), euro i polskich złotych, co jest szczególnie wygodne dla osób, które założyły już konto w polskim banku.

Według Narodowego Banku Ukrainy, od 1 lutego 2023 roku na specjalny rachunek otwarty w celu wsparcia ukraińskich sił obronnych od 24 lutego 2022 roku wpłynęło ponad 23,9 mld UAH. Wśród darczyńców na specjalne konto znaleźli się obywatele Ukrainy i osoby prawne, a także przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Polski, Szwecji, Niemiec, Szwajcarii, Norwegii, Australii, Kanady, Francji i innych. W efekcie NBU tylko w styczniu 2023 roku przekazał ukraińskiej armii 610 mln UAH. Pieniądze są przeznaczone dla Gwardii Narodowej i Policji Narodowej Ukrainy, a także dla Ministerstwa Obrony, Państwowej Służby Granicznej, Państwowej Służby Nadzwyczajnej, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy itp. Wszystkie informacje finansowe dotyczące dokonywania przelewów na specjalne konto wspierające Siły Zbrojne Ukrainy można znaleźć tutaj.

Fundacja Charytatywna «Come Back Alive»

Fundacja powstała w 2014 roku, by − jak podaje na swojej stronie internetowej – «kompetentnie pomagać wojsku». Celem funduszu jest zapewnienie skuteczności sił obronnych, systematyczne przeciwdziałanie przeciwnikowi i ratowanie życia naszych wojskowych. Pieniądze z funduszu wydawane są przede wszystkim na sprzęt, który pomaga ratować życie ukraińskich żołnierzy. Chodzi tu głównie o quadcoptery, optykę termowizyjną, sprzęt medyczny pierwszej pomocy, systemy ochrony i rozpoznania oraz pojazdy opancerzone. Od początku wojny na pełną skalę fundacja dostarczyła już wojsku m.in. system UAV Bayraktar oraz ponad 10 pojazdów opancerzonych. Warto zauważyć, że organizacja charytatywna jako pierwsza na Ukrainie uzyskała licencję na zakup towarów wojskowych.

Od 2014 roku fundacja zebrała ponad 5 mld UAH na potrzeby Sił Obronnych. Ważną zaletą organizacji jest to, że pozwala ona śledzić każdą darowiznę i zakup. Sprawozdania finansowe organizacji są niezwykle przejrzyste − wszystkie przepływy pieniężne można śledzić w czasie rzeczywistym. Można wybrać dowolny projekt fundacji i przyczynić się do wyposażenia ukraińskich pilotów lub np. do zbiórki systemów rozpoznawczych i uderzeniowych dla ATO, wchodząc w link.

Armia SOS

Fundacja Charytatywna Army SOS od 2014 roku działa również na rzecz poprawy zdolności obronnych ukraińskiej armii. Dziś wolontariusze organizacji dostarczają obrońcom Ukrainy nowoczesny sprzęt i wyposażenie, przyczyniając się do zwiększenia ich skuteczności w przeciwdziałaniu rosyjskiej inwazji.

Wkłady Fundacji są przeznaczane przede wszystkim na zakup niezbędnej amunicji i sprzętu łączności. Ponadto, w dążeniu do ratowania jak największej liczby istnień ludzkich, Army SOS projektuje i buduje nowoczesne UAV, a także opracowuje i wdraża autorskie oprogramowanie mające na celu usprawnienie planowania, obliczeń i celowania. Dziś z tych programów korzystają tysiące obrońców na całej Ukrainie. Aby dokonać wpłaty na fundusz, należy wejść w link.

Organizacja charytatywna «Skrzydła Feniksa»

Główne działania fundacji charytatywnej:

  • dostarczanie ukraińskim wojskowym nieśmiercionośnych środków ochrony osobistej (hełmów, pancerzy);
  • leczenie rannych;
  • remont budynków jednostek wojskowych;
  • zakup indywidualnych apteczek pierwszej pomocy.

Fundacja realizuje projekty związane z wyposażeniem jednostek bojowych armii ukraińskiej w nowoczesne bezzałogowe statki powietrzne, wspomaganiem wywiadu obronnego Ukrainy oraz zaspokajaniem potrzeb poszczególnych brygad zmechanizowanych, artyleryjskich, powietrzno-mobilnych i desantowych. Szczegóły dotyczące płatności z funduszu można znaleźć bezpośrednio na stronie organizacji charytatywnej tutaj.

Ochotniczy Batalion Medyczny «Hospitallers»

«Hospitallers» to batalion medyczny, który działa bezpośrednio na linii frontu. Batalion medyczny jest organizacją ochotniczą i nie jest finansowany przez państwo. Sponsorami batalionu są więc zwykli Ukraińcy, a także wolontariusze i mecenasi z zagranicy.

Zobacz też: Powrót do Ukrainy – co musisz wiedzieć i co zrobić przed wyjazdem z Polski?

Za pośrednictwem fundacji załogi ochotniczych ratowników medycznych pełniące służbę na pierwszej linii frontu, na pozycjach najbliżej wroga, otrzymują fundusze potrzebne do wykonywania swojej pracy. Zebrane fundusze przeznaczane są głównie na zakup środków niezbędnych do ratowania życia, zakup oleju napędowego i naprawę pojazdów używanych do ewakuacji naszych obrońców spod kul, szkolenie wojskowych ratowników medycznych oraz przeprowadzanie rotacji. Tutaj można przekazać darowiznę na wsparcie wojskowych ratowników medycznych.

Kobiecy ruch kombatancki Weteranka

Choć główną misją Ruchu Kobiet Weteranek jest wspieranie weteranek i czynnych służb, a także ochrona ich praw, dziś organizacja aktywnie angażuje się w pomoc siłom obronnym Ukrainy, niezależnie od płci. Fundacja zbiera środki przede wszystkim na zakup pojazdów bojowych dla Sił Zbrojnych oraz paliwa. Przecież weteranki, byłe żołnierki, wiedzą lepiej niż ktokolwiek inny, że nie da się iść na wojnę bez samochodów − bezpośrednie trafienie artyleryjskie nie pozostawia nic z samochodu. Od 24 lutego Fundacja zakupiła i przekazała jednostkom wojskowym 47 pojazdów, w tym samochody typu pick-up, autobusy, samochody terenowe i karetkę pogotowia.

Ponadto, we współpracy z Lwowskim BookForum, Ruch Kobiet Weteranów kontynuuje akcję «Książki za drony», której celem jest zebranie 100 000 dolarów na drony dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Do zbiórki funduszy na dowolny projekt Veteranki można dołączyć tutaj.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *