Jak wyjechać na kilka dni do Ukrainy i wrócić do Polski?
Sprawdź, o czym należy pamiętać, planując kilkudniowy wyjazd do Ukrainy i powrót do Polski.
Jak podaje Straż Graniczna, 2 października 2022 roku granicę polsko-ukraińską w kierunku Ukrainy przekroczyło 30,4 tys. osób. A od 24 lutego 2022 roku do Ukrainy wyjechało 4,963 mln obywateli Ukrainy. To sugeruje, że wielu Ukraińców wraca do ojczyzny – część planuje czekać na zwycięstwo w domu, a część wyjeżdża tymczasowo, aby załatwić jakieś sprawy. Co więc trzeba wiedzieć, wyjeżdżając na krótko z Polski i wracając do Ukrainy?
Spis treści
Wyjazd z Polski do Ukrainy
Dla osób, które wjechały na terytorium RP z ukraińskim paszportem i wracają z tym samym dokumentem, nie może być problemów przy powrocie do kraju. Jednak wielu obywateli Ukrainy, uciekając przed rosyjską agresją do Polski, przekraczało granicę ukraińsko-polską z innymi dostępnymi wówczas dokumentami i nie zawsze był to paszport zagraniczny czy nawet wewnętrzny Ukrainy. Jak więc w tym przypadku przekroczyć granicę ukraińską? Na antenie Ukraińskiego Radia Wiktor Sampir, zastępca naczelnika Wydziału Kontroli Granicznej Komendy Zachodniego Zarządu Regionalnego Państwowej Służby Granicznej Ukrainy, powiedział:
Obecnie obowiązujące przepisy nie regulują tej kwestii. Dlatego paszport w Diia stanie się elementem pomocniczym i ułatwi Wam przekroczenie granicy. Jeśli ktoś za granicą zgubił paszport, to paszport w Diia ułatwi identyfikację i potwierdzenie, że rzeczywiście jest się obywatelem Ukrainy. Jeśli zgubiłeś ukraiński paszport za granicą, uszkodziłeś go lub upłynął jego termin ważności, to potrzebujesz innego dokumentu, który da Ci prawo wjazdu do Ukrainy – jest to dowód osobisty na powrót do Ukrainy, wydają go ukraińskie ambasady i konsulaty.
Jednocześnie Zastępca Naczelnika Wydziału Kontroli Granicznej podkreśla, że zgodnie z ustawą „O procedurze wyjazdu z Ukrainy i wjazdu na Ukrainę obywateli Ukrainy”, żadnemu obywatelowi Ukrainy w żadnych okolicznościach nie można ograniczyć prawa do wjazdu na terytorium Ukrainy. Planując krótkoterminowy wyjazd z Polski do Ukrainy, nie zapomnijcie zapoznać się z zasadami przewozu rzeczy osobistych przez granicę, te informacje znajdziecie tutaj.
Zapraszamy do naszego kanału na Telegramie pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl. Nasz zespół codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze porady.
Ponowny wjazd do polski z Ukrainy
Obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę ukraińsko-polską po 24 lutego 2022 roku i obecnie przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają ustawie specjalnej, mają prawo do powrotu do Ukrainy w każdym czasie. Jednak, jak wyjaśniają prawnicy Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, ponowny wjazd z Ukrainy do Polski zależy od dostępności odpowiednich dokumentów:
- jeśli obywatel Ukrainy posiada ważny paszport zagraniczny, zalegalizowany w Polsce (otrzymał PESEL UKR) oraz posiada dokument elektroniczny Diia.pl (elektroniczne zezwolenie na pobyt, więcej o tym jak się o nie ubiegać i jakie daje możliwości przeczytasz tutaj), może swobodnie przemieszczać się przez granicę i ponownie wjeżdżać na podstawie tych dokumentów przez cały okres obowiązywania ustawy specjalnej (do 24 sierpnia 2023 roku);
- jeśli osoba nie posiada Diia.pl, ale ma biometryczny paszport zagraniczny Ukrainy, to również daje możliwość ponownego wjazdu, jednak obowiązkowo obywatel Ukrainy przekraczający granicę nie korzystał jeszcze z wizy lub bezwizowego okresu pobytu w strefie Schengen przez 90 dni co 180 dni;
- ci obywatele, którzy nie mają prawa do wystawienia dokumentu elektronicznego Diia.pl, ale mają np. zwykły paszport, to choć de iure mogą powoływać się na prawo do swobodnego przekraczania granicy na podstawie ustawy specjalnej, to de facto mogą spotkać się z odmową wjazdu.
Zobacz też: Powrót do Ukrainy – co musisz wiedzieć i co zrobić przed wyjazdem z Polski?
Po otrzymaniu odmowy przekroczenia polskiej granicy, prawnicy zalecają wystąpienie o zezwolenie na wjazd do Szefa Służby Granicznej ze względów humanitarnych. To zezwolenie jest udzielane bez specjalnej procedury, ale jednocześnie ma dość niejasne zasady uzyskania, czyli komendant może łatwo odmówić zgody, argumentując, że osoba wyjechała z własnej woli, a więc ma możliwość zamieszkania w Ukrainie.
Wyjazd do Ukrainy na okres jednego miesiąca lub dłużej
Przy wyjeździe z Polski do Ukrainy należy pamiętać, że ustawa specjalna, która koreluje pobyt obywateli Ukrainy na terytorium RP przez 18 miesięcy od rozpoczęcia wojny, przewiduje pewne terminy powrotu Ukraińców do kraju. Swobodne przemieszczanie się bez utraty statusu ochrony czasowej jest możliwe tylko wtedy, gdy okres pobytu w Ukrainie nie przekracza 30 dni. Należy pamiętać, że chodzi tylko o jednorazowy wyjazd długoterminowy. Liczba dni spędzonych w Ukrainie podczas kilku wyjazdów nie jest sumowana. Jednocześnie wyjazd obywatela Ukrainy z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres dłuższy niż 1 miesiąc pozbawia go prawa do korzystania z wszelkich przywilejów przewidzianych w ustawie specjalnej (z możliwością przedłużenia).