Jak znaleźć polskie korzenie dla Karty Polaka
Najprostszym sposobem na uzyskanie Karty Polaka jest udokumentowanie polskich korzeni. Znalezienie takich dokumentów nie jest łatwe, ale możliwe. Wyjaśniamy, jak można to zrobić.
Spis treści
Jak zacząć poszukiwania polskich korzeni?
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, aby znaleźć polskie korzenie, jest rozmowa z rodzicami i dziadkami. Czasami nie wiemy o pochodzeniu tylko dlatego, że nas to nie interesowało, mimo że starsi krewni pamiętają wiele informacji. Ponadto nie zaniedbuj dalekich krewnych – być może to oni przechowywali potrzebne informacje. Przydatne jest również zdemontowanie dokumentów rodzinnych, które zostały zachowane.
Aby uzyskać Kartę Polaka, należy szukać tylko tych dokumentów, które wskazują na narodowość przodków. Wystarczy potwierdzenie narodowości jednego z rodziców, dziadków lub dziadków. Jeśli chodzi o pradziadków, trzeba będzie potwierdzić narodowość polską dwojga z nich.
Należy pamiętać, że zgodnie z nowelizacją ustawy z 2017 r. obywatelstwo krewnego nie jest powodem do uzyskania Karty Polaka: ważna jest do tego udokumentowana narodowość. Najlepiej szukać informacji z lat 1917-1950. Faktem jest, że w 1917 roku dokumenty zaczęły wskazywać na narodowość. Ale już w 1950 roku, etniczni Polacy w ZSRR zaczęli rejestrować się jako Ukraińcy, W końcu w stosunku do tych pierwszych represje znacznie się nasiliły. Dowiedz się, ilu Ukraińców mieszka dziś w Polsce.
Zapraszamy do przyłączenia się do naszego kanału Telegram pod linkiem https://t.me/ukrainianinpolandpl, a także do naszej strony na Facebooku pod linkiem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Pomoże Ci to zawsze być na bieżąco z głównymi wiadomościami i najważniejszymi wydarzeniami.
Gdzie można zamieścić informacje o obywatelstwie?
Kiedy wyszukiwanie informacji w aktach rodzinnych kończy się niepowodzeniem lub znalezione dowody są niewystarczające, ludzie zaczynają zwracać się do archiwów państwowych. Ale nie zawsze jest to dobry pomysł.
Wyszukiwanie dokumentów w USC
Początkowo paszporty, dokumenty dotyczące urodzenia i zgonu, małżeństwa, rozwodu i innych aktów prawa cywilnego są przechowywane w urzędach stanu cywilnego w miejscu urodzenia: przez 75 lat na Ukrainie i przez 10,0 lat w Polsce. Dlatego też, jeśli twój przodek mieszkał w tym czasie, warto najpierw złożyć wniosek do wydziałów stanu cywilnego. Należy pamiętać, że wniosek do Urzędu Stanu Cywilnego (USC) należy składać wyłącznie w języku polskim.
Wyszukiwanie archiwizacji dokumentów
Jeśli potrzebujesz starszych dokumentów, powinieneś odwołać się do archiwów. Sytuacja w tym przypadku może być rozczarowująca — duża ilość danych na Ukrainie została zniszczona bez śladu. W Polsce sytuacja z archiwami jest nieco prostsza. Ale na przykład ogromne archiwum z dokumentami z różnych terytoriów spłonęło podczas Powstania Warszawskiego. Przygotuj się więc na długie, nie zawsze udane poszukiwania.
Przede wszystkim złóż wnioski do tych archiwów, które znajdują się w miejscu zamieszkania twojego przodka. Jeśli odpowiedź instytucji była rozczarowująca, nie oznacza to, że dokumenty nie istnieją – bardzo możliwe, że są przechowywane w innym mieście. Na przykład Żytomierskie Archiwum Państwowe przechowuje informacje o obwodzie wołyńskim. Skonsultuj się z pracownikami archiwum o tym, które miasto powinno kontynuować poszukiwania o korzeniach twojego przodka.
Jak Ukrainiec może otrzymać Kartę Polaka?
Przeszukaj akta kościelne
Kolejną instytucją, która może bardzo pomóc w poszukiwaniu polskich korzeni jest Kościół katolicki. Wcześniej często pełniła rolę urzędu stanu cywilnego i rejestrowała różne niszowe akty. Ponadto często zawiera znacznie więcej informacji niż w dokumentach instytucji państwowych: w niektórych katolickich dokumentach małżeńskich można znaleźć imiona rodziców nowo utworzonych małżonków, zawód rodzinny, wiek i inne szczegóły. Wskaźniki, których warto szukać i w różnych językach — mogą być napisane po rosyjsku, ukraińsku, polsku, niemiecku. Oprócz katolickiego możesz sprawdzić wskaźniki prawosławne, żydowskie, protestanckie i inne, ponieważ wszystko zależy od tego, które wyznanie predok.
Dokumenty sądowe
Warto pamiętać, że dokumenty sądowe mogą być bardzo pouczające, zwłaszcza jeśli przodek był represjonowany z powodu przynależności do narodu polskiego. Wówczas wezwanie wskaże narodowość «Polaka». Taki dokument powinien być wystarczający do uzyskania Karty Polaka.
Ponadto informacje o narodowości można odnotować w dokumentach dotyczących deportacji, prześladowania ze względu na narodowość, służby wojskowej, legitymacji i świadectw z uniwersytetów lub szkół, świadectwa chrztu.
Jakie informacje należy zebrać, aby zażądać archiwizacji?
Aby odwołanie do archiwum było jak najbardziej skuteczne, wniosek powinien być jak najbardziej konkretny: musisz znać dokładne imię przodka, datę urodzenia (lub przynajmniej przybliżone limity), śmierć, małżeństwo, rejestrację dzieci, miejsce (miejsca) zamieszkania. Informacje o aresztowaniach i sprawach sądowych, zawodzie, zmianie imienia lub nazwiska oraz inne szczegóły mogą również znacznie zawęzić wyszukiwanie.
Zobacz też: Zezwolenie na pobyt w Polsce dla Ukraińców w 2024 roku
Jeśli podasz tylko nazwisko we wniosku, najprawdopodobniej otrzymasz odmowę archiwum lub dużą listę imienników, którzy mogą nie być twoimi krewnymi. Może to raczej komplikować poszukiwania polskich korzeni, niż je upraszczać.
Gdzie jeszcze mogę się udać?
Istnieje wiele zasobów w Internecie, które zawierają zdigitalizowane archiwa lub informacje o tym, w którym archiwum szukać informacji. Możesz zacząć od strony internetowej Archiwum Państwowego w Polsce lub ukraińskiej bazy danych osób represjonowanych. Może zawierać informacje o narodowości, miejscu i roku urodzenia i zamieszkania, numerze rekordu. W ten sposób możesz potwierdzić, że dokument o twoich polskich korzeniach naprawdę istnieje i zrozumieć gdzie same go szukać.
Samodzielne wyszukiwanie nie jest jedyną opcją. Jest wiele firm i osób, które pomagają w odnalezieniu polskich korzeni. Mogą znacznie ułatwić pracę, ponieważ są prowadzone w pracy archiwów, wiedzą, jak składać prawidłowe wnioski, wiedzą, gdzie i przez kogo szukać informacji. Czasami zwrócenie się do profesjonalisty jest najlepszym pomysłem, zwłaszcza jeśli wyszukiwanie osiągnęło ślepy zaułek.
Dlaczego odmówiono wydania Karty Polaka?
Karta Polaka może zostać odrzucona z kilku powodów. Pierwszym z nich są sfałszowane dokumenty o polskich przodkach. Jeśli badanie wykaże, że Twój dokument jest sfałszowany, możesz spotkać się z odmową wydania Karty Polaka, a jeśli już ją otrzymałeś, mają prawo do konfiskaty.
Jeśli w latach 1944-1957 twoi przodkowie zostali repatriowani z Polski na Ukrainę (lub inną republikę ZSRR) na podstawie umowy o wymianie ludności, prawie na pewno odmówi ci się przynależności do narodu polskiego, nawet jeśli twój krewny był Polakiem ze względu na status narodowy.