Wymiana hrywien w Polsce
Osoby przyjeżdżające z Ukrainy bardzo często przywożą ze sobą życiowe oszczędności. Niestety tocząca się wojna sprawiła, że wartość hrywny uległa spadkowi, a nie wszystkie kantory w Polsce decydują się wymianę tych nominałów na złotówki.
Spis treści
Czy mogą mi odmówić wymiany waluty?
Wszystko zależy od tego, czy w danym kantorze na tablicy pojawia się informacja o kursie hrywny oraz cenie jej kupna i sprzedaży. Jeżeli widzimy dane o walucie na tablicy, wówczas możemy mieć pewność, że sprzedawca nie może odmówić nam wymiany na złotówki bądź inną walutę. Niestety właściciele kantorów obawiają się nadmiernych strat, dlatego posuwają się do nieuczciwych praktyk i bardzo często odmawiają wymiany waluty.
Skup za zaniżoną kwotę
Wszystkie osoby przybyłe z Ukrainy muszą także uważać na nieuczciwe praktyki sprzedawców w kantorach. Bardzo często oferują oni wymianę, ale na przykład za 1 grosz. Jest to kwota wielokrotnie niższa, ponieważ aktualnie wartość 1 hrywny wynosi 15 groszy. Jeżeli zatem chcemy wymienić swoje oszczędności, szukajmy punktu, który zapłaci nam prawidłową stawkę.
Na szczęście istnieją firmy, które kupują hrywny po stałym kursie. Oto lista placówek kantoru TAVEX, gdzie możemy być pewni, że nie zostaniemy oszukani przy wymianie waluty:
Warszawa, ul. Świętokrzyska 32
Warszawa, plac Konesera 10A
Wrocław, ul. Oławska 9
Katowice, ul. 3 Maja 18
Gdynia, al. Zwycięstwa 256
Czy można płacić w Polsce kartą ukraińskiego banku?
Najważniejsza informacja jest taka, że obywatele Ukrainy nie mogą robić zagranicznych przelewów. Działa to jednak w drugą stronę, co oznacza, że można otrzymać przelew z konta zagranicznego na konto ukraińskie. Jeżeli ktoś natomiast posiada kartę płatniczą umożliwiającą dokonywanie transakcji również za granicą, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby z takiej karty korzystał również w Polsce. Zdecydowanie lepiej posługiwać się nimi, niż wypłacać gotówkę. Oczywiście będziemy musieli za każdym razem uiścić opłatę za przewalutowanie, jednak pobierana jest ona przez międzynarodowy system płatniczy, a nie po kursie wymiany gotówki. Warto również wspomnieć, że sieć Euronet nie pobiera opłat za wypłatę pieniędzy z ukraińskich kart. Jeżeli chcemy w bankomacie Euronetu wypłacić gotówkę w złotówkach, wówczas będzie ona przeliczana po kursie banku, który wydał daną kartę. Jest to opcja, która zdecydowanie lepiej nam się opłaci, niż wymiana gotówki w kantorach.
Zobacz też: Jak wynająć mieszkanie w Polsce: przewodnik dla Ukraińców
Od 25.03.2022 hrywny dostępne także w banku PKO
Weszły w Polsce nowe przepisy, które uregulowały wymianę hrywien. Na ich mocy wymiany waluty można dokonać również we wskazanych bankach PKO. Proces przebiega w następujący sposób:
- każda osoba, która ukończyła 18 rok życia, może udać się do wyznaczonego oddziału banku PKO
- należy potwierdzić swoją tożsamość, dając do wglądu dowód ukraiński w wersji plastikowej, czyli wydany po 2016 roku, bądź też paszport zagraniczny
- minimalny nominał, jaki możemy wymienić, to 100 hrywien, mniejsze banknoty nie są przyjmowane (nominały, które można wymieniać na złotówki to 100, 200, 500 oraz 1000 UAH)
- na każdą dorosłą osobę z Ukrainy przypada limit 10 tysięcy hrywien, banknoty można wymieniać kilkukrotnie aż do momentu osiągnięcia tego limitu
- transakcja dokonywana jest po kursie Narodowego Banku Ukrainy i aktualnie 1 UAH wynosi 0,14 złotych
- w polskich bankach hrywny wymieniać można jedynie na złotówki, nie podlegają one wymianie na inną walutę
- po wymianie otrzymujemy dokument, który potwierdzi dokonaną transakcję
- wymiany hrywien dokonywać można jedynie w wybranych placówkach. Aktualną listę dostępnych placówek znajdziemy pod adresem: https://www.pkobp.pl/media_files/080da67d-95a7-4ab5-b2c3-c875422cff18.pdf