Jak kupić agregat prądotwórczy w Polsce z dostawą od Nova Poshta?
W ostatnim czasie wielu Ukraińców boryka się z problemem przerw w dostawie prądu. Wyjściem z tej sytuacji jest zakup generatora. W Polsce można to zrobić dużo taniej. Rozmawiamy o tym, jak kupić generator w Polsce i jakie problemy mogą czekać przy jego sprowadzeniu do Ukrainy.
Spis treści
Jak kupić generator w Polsce?
Każda osoba w Ukrainie w taki czy inny sposób ma problemy z dostawami energii elektrycznej. To nie tylko negatywnie wpływa na komfort życia, ale również przeszkadza w prowadzeniu biznesu lub innej działalności. Dlatego potrzeba alternatywnego źródła energii jest bardzo pilna.
W Ukrainie, ze względu na masowy popyt, generatory są drogie. Ponadto prawie nie są dostępne w tamtejszych sklepach. Dlatego wiele osób kupuje generatory w innych krajach, w tym w Polsce.
W Polsce generator można zamówić na stronie internetowej. Aby to zrobić, możesz przejść do następujących witryn:
- allegro.pl to popularny serwis zakupowy w Polsce. Posiada również generatory. Ceny zaczynają się od 1000 zł w zależności od rodzaju i mocy generatora. Dodatkowo ta strona oferuje możliwość dostawy poza granice Polski.
- ceneo.pl to kolejna popularna polska strona. Znajdziemy tu duży wybór generatorów o różnej mocy. Dostawa poza granice Polski nie jest realizowana.
- mediaexpert.pl to znajdziesz duży wybór generatorów. Ceny zaczynają się od 1500 zł w zależności od rodzaju i mocy.
Jeśli masz znajomych w Polsce, możesz poprosić ich o wysłanie generatora do Ukrainy. Tym bardziej, że w Polsce jest 10 placówek Nowej Poczty. Ale jeśli nie masz znajomych w Polsce, to polecamy skorzystanie z serwisu allegro.pl.
Możesz także spróbować samodzielnie znaleźć generator. Aby to zrobić, wpisz w wyszukiwarkę Agregat prądotwórczy.
Jakie są rodzaje generatorów?
Jeśli już zdecydowałeś się na sklep, powinieneś zdecydować się również na rodzaj generatora. W końcu można znaleźć ich różne wersje. A ich ceny także różnią się w zależności od rodzaju.
Obecnie istnieją następujące typy generatorów:
- Generatory benzynowe to najprostsze i najtańsze generatory. Urządzenie można odpalić bez problemów w ujemnych temperaturach, jest lekke i prawie bezgłośne. Zużywa jednak dużo paliwa. Ponadto generatory te szybko się zużywają. Niektóre wymagają naprawy już po 500 godzinach pracy. Nie mogą też pracować przez całą dobę.
- Diesel – generator wykorzystujący silnik Diesla. W porównaniu do benzynowych mają dłuższą żywotność. Takie generatory wytrzymują długotrwałe obciążenie i mogą pracować przez długi czas bez przerwy. Są jednak bardzo głośne i kosztują znacznie więcej.
- Generator gazu to generator zasilany gazem ziemnym lub sieciowym. Są znacznie droższe, ale bardziej przyjazne dla środowiska. Te generatory będą działać dłużej niż generatory diesla lub benzyny. Ponadto są znacznie mniej hałaśliwe niż poprzednie dwa. Ale ten typ generatora jest wybuchowy.
Z reguły generatory diesla i benzyny należą do najpopularniejszych. Są niedrogie i dość proste w funkcjonalności. Warto również zwrócić uwagę na moc generatora. Z reguły do użytku domowego wystarczy urządzenie o mocy do 5 kW. Jeśli potrzebujesz generatora do biura, odpowiednia będzie moc do 8 kW. Do większych obiektów odpowiedni będzie generator do 10kW.
Jak tej zimy można zaoszczędzić w Polsce na prądzie?
Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.
Jak przewieźć agregat z Polski do Ukrainy?
Gdy kupisz generator, będziesz musiał przetransportować go przez granicę. I tutaj możesz napotkać pewne trudności. Jeśli ty (lub twój znajomy) osobiście przewozicie generator, jesteście zwolnieni z opłat celnych. Ale do tego całkowity ekwiwalent nie powinien przekraczać 500 euro, a waga nie powinna przekraczać 50 kilogramów.
Sytuacja z przesyłkami pocztowymi jest bardziej skomplikowana. W takim przypadku łączna równowartość nie powinna przekroczyć 150 euro. We wszystkich innych przypadkach będziesz musiał wypełnić deklarację i uiścić opłatę celną. Miej to na uwadze przy wyborze generatora i wyborze metody wysyłki.
Pamiętaj też, że decyzja o zwolnieniu z opłat celnych jest tymczasowa. Gdy tylko sytuacja z elektrycznością na Ukrainie się ustabilizuje, konieczne będzie ponowne uiszczenie opłaty celnej.
Jak zamówić agregat prądotwórczy z Polski na Ukrainę z dostawą z Nova Poshta?
Z usług Nova Poshta można skorzystać również w procesie zamawiania generatora na Ukrainie. Jest to bardzo proste do wykonania. Musisz działać zgodnie z poniższymi wskazówkami
- Wypełnij wszystkie dane potrzebne do wysyłki (adres, nazwisko, imię, województwo itp.).
- Przejdź na stronę npshopping.com.
- W zakładce Gabinet kliknij na Moje adresy zakupowe. Następnie należy wybrać Polskę.
- Wejdź na stronę allegro lub ceneo i tam poszukaj potrzebnego produktu.
- Podczas zakupu należy podać adres Nova Poshta w niezbędnej kolumnie z danymi. Aby to zrobić, kliknij przycisk Edytuj adres.
- Przejdź do osobistego konta Nova Poshta i zarejestruj tam swoje zamówienie.
Potem trzeba już tylko czekać na dostarczenie towaru. Czas realizacji zamówienia wynosi do 14 dni. Zamówienia można dokonać nie tylko w Polsce. Jeśli interesuje Cię inny kraj, musisz wybrać go z dostępnej listy.
W ten sposób można zamówić nie tylko generator, ale także stację ładowania. Aby to zrobić, należy wpisać w pole wyszukiwania nazwę potrzebnego produktu. W zależności od produktu, czas dostawy nie ulega zmianie.
Jak uniknąć oszustw przy zakupie generatora?
Warto też wiedzieć, jak uniknąć przypadków oszustwa przy zakupie agregatu. Bo niestety takie przypadki też się zdarzają. Jeśli korzystasz z bezpłatnych witryn z ogłoszeniami i chcesz tam kupić generator, zwróć uwagę na następujące punkty:
- Nie wysyłaj przedpłaty, dopóki nie otrzymasz przedmiotu.
- Dokładnie sprawdź dane sprzedawcy: data rejestracji na stronie, zdjęcie, numer telefonu.
- Przeczytaj opinie o sprzedawcy.
- Spójrz na ilość sprzedanych rzeczy za pośrednictwem witryny.
Jeśli coś budzi twoje wątpliwości, lepiej nie dokonywać zakupu. W końcu w ten sposób zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale także nerwy.
Jak uzyskać rekompensatę za zakup agregatu?
Istnieje również program otrzymania rekompensaty za zakup generatora. Obecnie mogą z niego korzystać mieszkańcy Kijowa, Sum i Lwowa. Ale jest całkiem możliwe, że program ten rozprzestrzeni się na inne miasta Ukrainy. Z programu mogą korzystać:
- stowarzyszenia właścicieli budynków mieszkalnych;
- spółdzielnie mieszkaniowe;
- zarządcy budynków mieszkalnych.
Warto jednak zauważyć, że ten program dotyczy tylko osób prawnych. Osoby fizyczne nie będą mogły otrzymać rekompensaty.
Zobacz też: Konsulat Ukrainy w Polsce: jak dołączyć do elektronicznej kolejki?
Aby otrzymać zwrot kosztów, należy przedłożyć następujące dokumenty:
- Wniosek o częściowe pokrycie kosztów generatora;
- Uwierzytelniona kopia wyciągu z Jednolitego Państwowego Rejestru Podmiotów Prawnych, Przedsiębiorców Indywidualnych i Organizacji Publicznych;
- Kopia wniosku o wybór kierownika domu (w nim muszą być wymienieni wszyscy współwłaściciele);
- Uwierzytelniona kopia faktury za generator.
Dokumenty są składane w powiatowej administracji państwowej. Ważne jest, aby płatność była dokonywana przez osobę prawną za pośrednictwem dowolnej instytucji bankowej. W ramach programu możesz liczyć na zwrot 75% kosztów generatora. Kwota odszkodowania nie może przekroczyć 80 tysięcy hrywien.