Czy studenci z Ukrainy mogą kontynuować nauczanie w Polsce?
Wszyscy studenci, którzy planują pozostać na terenie Polski, mogą kontynuować wybrane przez siebie studia na tutejszych uczelniach wyższych. Tyczy się to także doktorantów. Wyjaśniamy, co trzeba zrobić, aby wznowić rozpoczęte w Ukrainie studia.
Spis Treści
- Program NAWA
- Kontynuowanie studiów na Uniwersytetach i Politechnikach
- Kontynuowanie kierunków lekarskich
Program NAWA
Założenia programu „Solidarni z Ukrainą” maksymalnie upraszczają możliwość kontynuowania studiów wyższych po przybyciu do Polski. Program obejmuje obywateli Ukrainy, który na teren kraju przyjechali po 24.02, a także posiadali status studenta lub doktoranta w roku akademicki 2021/2022. Uczestnicy programu, którzy zarekrutują się na polską uczelnię wyższą, czeka szereg benefitów. Przede wszystkim zwolnieni będą oni ze wszelkich opłat związanych ze studiami i kształcenie będzie pozostawało całkowicie darmowe przez cały okres trwania programu. Ponadto każdy uczestnik otrzyma stypendium, które wynosić będzie 1500 złotych miesięcznie. Program zakłada również, że każdy z uczestników programu będzie miał dostęp do opieki psychologicznej oraz prawnej, a także do kursów językowych lub innych kursów przygotowawczych. Do programu może zgłosić się każdy student lub doktorant z Ukrainy między 1 marca a 30 września 2022 roku. Z programu NAWA skorzystać może łącznie 1320 stypendystów.
Kontynowanie studiów na Uniwersytetach i Politechnikach
Istnieje kilka kroków, które należy podjąć, aby dołączyć do grona studentów na polskiej uczelni. Nie każdy dostanie się do programu NAWA, jednak każdy może kontynuować rozpoczęte w Ukrainie kształcenie. Niezbędne w tym celu będzie zgromadzenie i okazanie wszelkich posiadanych dokumentów, które zaświadczą o poziomie naszego doświadczenia, ukończonych latach studiów bądź potwierdzą informację, że byliśmy studentami danej uczelni. Następnie trzeba znaleźć szkołę oraz kierunek, odpowiadający temu, który studiowaliśmy w Ukrainie. Kolejnym krokiem będzie kontakt z wybraną uczelnią, gdzie złożyć trzeba wniosek o przyjęcie na studia. W momencie, kiedy rektor pozytywnie rozpatrzy taki wniosek i zostaniemy przyjęci na wybrany kierunek, automatycznie będą obejmować nas wszystkie prawa, jakie posiadają studenci z Polski. Oznacza to, że studia dzienne na uczelniach publicznych są całkowicie bezpłatne i zwolnieni jesteśmy z wszelkich opłat. Ponadto możemy ubiegać się o dodatkowe świadczenia, do których między innymi należą: kredyt studencki, stypendium socjalne bądź naukowe.
Kontynuowanie kierunków lekarskich
W Polsce istnieje 18 uczelni, które realizują kierunek lekarski oraz 10 uczelni o profilu dentystycznym. Pierwszym krokiem będzie podjęcie decyzji, w jakim mieście chcielibyśmy podjąć się nauki. W tym przypadku, aby uzyskać szczegółowe informacje odnośnie przyjęcia na konkretny kierunek, należy skontaktować się z konsultantem infolinii. Możemy to zrobić pod następującymi numerami telefonów: +48 532 547 968, +48 883 840 964, +48 883 840 967 lub +48 539 147 692.
Zobacz też: Darmowe aplikacje do nauki języka polskiego
Warto pamiętać, aby przed rozmową przygotować odpowiedzi na następujące kwestie:
– nasze imię i nazwisko wraz z dokładnym adresem zamieszkania oraz numerem, pod którym można się z nami skontaktować;
– informacje o pochodzeniu oraz obywatelstwie;
– stopień zaawansowania języka polskiego oraz angielskiego;
– nazwę uczelni, a także tryb studiów, na których do tej pory się kształciliśmy;
– liczbę ukończonych do tej pory semestrów, a także informacje, czy posiadamy dokumenty, które to potwierdzą;
– uczelnia, na której najchętniej chcielibyśmy podjąć studia medyczne.