Jak Ukrainiec może znaleźć darmowe mieszkanie w Polsce?
Wielu Ukraińców, którzy po 24 lutego przybyli do Polski, boryka się z problemem znalezienia zakwaterowania. I o ile dla jednych nie jest problemem zatrzymanie się u znajomych lub krewnych, to inni szukają darmowego i tymczasowego lokum. W końcu brak znajomości języka i brak wsparcia może być poważną przeszkodą przy szukaniu mieszkania.
Podpowiadamy, jak Ukraińcy mogą znaleźć darmowe mieszkania w Polsce.
Spis treści
Poszukaj grup z ofertami mieszkań na facebooku
Portal społecznościowy facebook jest bardzo popularny wśród Polaków i Ukraińców. A wraz z początkiem rosyjskiej agresji na Facebooku pojawiło się wiele grup poświęconych Ukrainie. Wśród nich znajdują się oczywiście takie, w których można znaleźć dla siebie lokum.
Jeśli szukasz mieszkań na facebooku, powinieneś zwrócić uwagę na następujące grupy:
- Mam mieszkanie, dom, pokój dla Ukrainy
- Mieszkanie dla Ukrainy
- Pomoc dla Ukrainy Допомога Україні: mieszkanie oraz inna pomoc obywatel
- POMOC Z MIESZKANIEM DLA UKRAIŃCÓW
- POLSKA / Pomoc dla Ukrainy / praca,mieszkanie oraz inna pomoc
Niektóre grupy publikują ponad 10 ofert dziennie, a niektóre jedną lub dwie każdego dnia. Jeśli więc pilnie potrzebujesz mieszkania, regularnie sprawdzaj zawartość stron i od razu napisz do osoby, której oferta Cię interesuje.
Sprawdź oferty mieszkań na specjalnych witrynach
Oprócz portali społecznościowych można skorzystać ze specjalnych stron internetowych, które zostały stworzone, aby pomóc Ukrainie. Obecnie na poniższych portalach można znaleźć darmowe noclegi:
- Airbnb – serwis darmowych noclegów dla rodzin z dziećmi. Airbnb udziela pomocy Ukraińcom na całym świecie, nie tylko w Polsce. Jeśli więc potrzebujesz znaleźć zakwaterowanie na okres do jednego miesiąca, radzimy skorzystać z tego serwisu.
- Mapuj Pomoc to serwis, który został stworzony specjalnie dla obywateli Ukrainy. Mapuj Pomoc pomoże ci znaleźć zakwaterowanie tak szybko, jak to możliwe. Z pomocą serwisu można zarówno znaleźć tymczasowe mieszkanie, jak i zaoferować komuś schronienie.
- Ukrainetakeshelter to strona, za której pośrednictwem można skontaktować się z osobami, które mogą zapewnić mieszkania. Aby z niej skorzystać, należy się zalogować. Można to zrobić za pomocą facebooka, google lub twittera, albo założyć nowe konto.
- icanhelp.host to platforma dla tych, którzy zapewniają zakwaterowanie i dla tych, którzy go szukają. Wystarczy, że wybierzesz jedną z opcji: albo możesz pomóc, albo potrzebujesz pomocy. A następnie, w zależności od potrzeby, otworzy się dla Ciebie specjalna strona z ofertami.
- Olx to popularny serwis z ogłoszeniami. Podobnie jak Ukraińcy, Polacy aktywnie korzystają z tej platformy. Wraz z początkiem rosyjskiej agresji na Ukrainie zaczęli zamieszczać tu darmowe opcje mieszkaniowe. W tym celu serwis posiada specjalną zakładkę – Dla Ukrainy. W niej znajdziesz nie tylko darmowe opcje noclegowe, ale także inną pomoc.
Z pewnością któraś z powyższych stron pomoże Ci znaleźć opcję tymczasowego zakwaterowania. Pamiętaj jednak, że ze względu na duże zapotrzebowanie rozpatrzenie twojej aplikacji może zająć dłuższy czas. Z reguły jako pierwsze rozpatrywane są te wnioski, które wskazują na naprawdę pilną potrzebę zakwaterowania. Dlatego, jeśli pilnie potrzebujesz mieszkania, nie zapomnij zaznaczyć tego w formularzu.
Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.
Skorzystaj z programu 40+
Nie zapominaj też, że polski rząd wspiera obywateli, którzy udzielają schronienia Ukraińcom. Jest to tak zwana pomoc 40+. Zapewnia ona 40 zł dziennie za każdy dzień pobytu Ukraińca chronionego przez polską rodzinę. Program jest ważny przez 120 dni.
Aby skorzystać z programu, należy posiadać numer PESEL, nie jest jednak wymagany status uchodźcy.
Zobacz też: Ukraińcy w Polsce mogą zdobyć niezbędne rzeczy dzięki serwisowi Lalafo
Zgodnie z warunkami, polska rodzina powinna zapewnić zakwaterowanie oraz wyżywienie. Natomiast lokal, w którym zostaniesz umieszczony, musi w pełni spełniać standardy bezpiecznego życia i nie może negatywnie wpływać na twoje zdrowie.
O udział w programie mogą ubiegać się osoby, które są gotowe udzielić schronienia Ukraińcom. W tym przypadku należy to zrobić bezpośrednio w najbliższym urzędzie gminy. Co do zasady, wniosek jest rozpatrywany w ciągu 30 dni.
Zaraz po przyjeździe do Polski skontaktuj się również z wolontariuszami. Oni także mogą pomóc w znalezieniu mieszkania, transportu, rzeczy, a nawet pracy. Jeśli natomiast nie znasz języka polskiego – wolontariusz pomoże w tłumaczeniu i porozumiewaniu się.