Spadła cena wynajmu w Warszawie, a wzrosła liczba ofert

Irina Turaieva
Nieruchomości, Warszawa
10 września 2022, 13:58
Data aktualizacji: 11 września 2022, 11:00
Komentarze 0
Klucz do mieszkania lub cena wynajmu w Warszawie

Na warszawskim rynku najmu odnotowano wzrost liczby ofert mieszkaniowych i spadek średniej ceny wynajmowanych mieszkań. Czy to stały wektor, czy krótkoterminowy trend?

Jak podaje polski portal informacyjny wyborcza.pl, powołując się na analityków jednej z największych platform wynajmu mieszkań Otodom, na rynku nieruchomości w Warszawie odnotowano spadek popytu na wynajem mieszkań i wzrost ofert mieszkaniowych od wynajmujących. To pierwszy taki przypadek od czasu kryzysu spowodowanego gwałtownym napływem do Polski ukraińskich uchodźców, zwłaszcza w stolicy i jej okolicach. Eksperci przypisują dzisiejszy spokój na rynku nieruchomości stabilizacji popytu, który zaraz po rosyjskiej agresji był rekordowo wysoki.

Jak zmienia się podaż na stołecznym rynku najmu?

Jak podaje portal Otodom, liczba ofert mieszkaniowych na stołecznym rynku najmu wzrosła w maju tego roku łącznie o 18% w porównaniu do kwietnia. Jest to z pewnością pozytywny trend. Warto jednak zauważyć, że mimo ostatniego miesięcznego wzrostu liczby ofert najmu, w ujęciu rocznym wciąż mówimy o spadku liczby wynajmów mieszkań. Na przykład w Warszawie jest obecnie o 60% mniej ofert wynajmu niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Jak podaje portal biznesowy Strefa Biznesu, najwięcej wynajmów mieszkań w Warszawie dotyczy dziś nieruchomości o powierzchni 40-60 m2 (liczba takich ofert wzrosła w ostatnim miesiącu o 12%). Równie liczny jest segment mieszkań największych (powyżej 80 m kw.), choć od kwietnia do maja 2022 roku takich ofert ubyło o 20%. Z kolei liczba mniejszych mieszkań w przedziale 20-40 m2 wzrosła o 8%.

Dynamika cen mieszkań do wynajęcia w Warszawie

Jeśli chodzi o koszty wynajmu mieszkań w stolicy, eksperci zauważają niewielki spadek. Na przykład w maju po raz pierwszy średnia cena najmu mieszkania w Warszawie spadła o 5,8%. Co ciekawe, ten trend jest wyjątkiem na tle innych polskich miast. Średnie ceny wynajmu mieszkań w maju 2022 roku w porównaniu z kwietniem wzrosły we wszystkich miastach, z wyjątkiem stolicy. Na przykład we Wrocławiu średnia cena najmu poszła w górę o ponad 1,1%, w Gdańsku – do 7%, a w Rzeszowie – o 8,5%. Ale jak tłumaczą eksperci, tak znaczne różnice w średniej cenie w Warszawie wynikają przede wszystkim ze zmiany struktury dostępnych na rynku ofert. Chodzi o to, że zmniejsza się liczba dużych (powyżej 80 mkw.), a co za tym idzie droższych mieszkań, a ich miejsce zajmują tańsze małe i średnie lokale.

Patrząc na rynek najmu w Warszawie pod kątem rocznych trendów, średni miesięczny czynsz w stolicy wynosił w maju 2021 roku 3 274 zł. Jednocześnie tegoroczny średni czynsz w maju wyniósł 4648 zł miesięcznie. W porównaniu z ubiegłym rokiem średni miesięczny czynsz wzrósł o ponad 30%. Największy wzrost cen nastąpił w segmencie mieszkań najmniejszych.

Prognozy ekspertów

Analitycy zwracają uwagę, że w typowym formacie rocznym największy ruch w wynajmie generują studenci, którzy wyjeżdżając na wakacje zostawiają wynajmowane mieszkania i po powrocie próbują znaleźć lepszą ofertę. W związku z tym można było sobie wyobrazić, że pod koniec roku szkolnego rynek najmu może się zwiększyć z powodu wyjazdu uczniów. W tym roku jednak sytuacja nie wygląda tak prosto. Zdaniem Karoliny Klimaszewskiej, ekspertki z firmy Otodom:

Czas studenckich wakacji, sierpień i przede wszystkim kulminacyjny wrzesień, to każdego roku ożywienie na rynku najmu oraz zwiększenie dostępności mieszkań. W tym roku sytuacja społeczno-gospodarcza jest jednak wyjątkowa – zmniejszyła się oferta tego segmentu z powodu napływu uchodźców z Ukrainy i na dodatek mamy do czynienia z wysoką inflacją, rosnącymi kosztami kredytów, drożejącymi nieruchomościami, a szybko znikające oferty powodują, że wybór jest mniejszy. Przewidujemy zatem, że studenci nie będą się decydowali na opuszczanie dotychczasowych mieszkań czy ich zmianę, ponieważ będą się obawiać ograniczonego wyboru na rynku oraz wysokich cen.

Zobacz też: Dzisiejsza sytuacja na polskiej granicy: ilu Ukraińców przekroczyło granicę z Polską w 2023 r.

Analizując ogólną sytuację na rynku wynajmu, eksperci twierdzą, że następuje jego ożywienie. Ale od razu ostrzegają, że powrót do stanu sprzed wojny zajmie dużo czasu. Obniżki stóp nie należy się spodziewać wcześniej niż za kilka kwartałów. Jednak nawet według najbardziej optymistycznych prognoz, dopiero pod koniec tego roku średnie ceny najmu ustabilizują się i spadną, ale nie więcej niż o 10%.

Jeżeli planujesz wynajem mieszkania, sprawdź na co zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *