Freelance i praca zdalna w Polsce dla Ukraińców

Stefaniia Chuakova
Podatki, Praca
27 czerwca 2022, 09:23
Data aktualizacji: 3 grudnia 2023, 11:00
Komentarze 0
Na stole otwarty laptop do freelancingu w Polsce-PL Source: Vista Create

Freelancing i praca zdalna w Polsce otwierają nowe horyzonty dla Ukraińców poszukujących elastyczności i możliwości międzynarodowej kariery. Oferujemy zapoznanie się z możliwościami pracy zdalnej w Polsce, poznanie zalet i wad tego rodzaju działalności, gdzie szukać takiej pracy i jakie podatki trzeba płacić.

Praca zdalna online w Polsce: jakich stron szukać?

Do niedawna znalezienie pracy online było bardzo trudnym zadaniem – wielu pracodawców chciało widzieć swoich pracowników w biurze 5 razy w tygodniu, a freelancerzy nie mieli takich samych możliwości jak obecnie. Pandemia COVID-19 zmusiła pracodawców do ponownego rozważenia swoich poglądów, więc w tej chwili wielu z nich stara się przyciągnąć pracowników, oferując im pracę zdalną (częściowo lub w całości). Co więcej, praca zdalna jest dobrą opcją dla matek z małymi dziećmi.

Pracy online w Polsce można szukać na popularnych stronach i platformach gromadzących różne oferty pracy. Zazwyczaj każdy taki serwis posiada osobną kategorię lub podsekcję poświęconą pracy zdalnej. Oto kilka popularnych zasobów umożliwiających znalezienie pracy w Polsce zarówno w biurze, jak i zdalnie:

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Aby więc znaleźć oferty pracy zdalnej, należy wejść na dowolny serwis z ofertami pracy w Polsce i zaznaczyć kategorię „praca zdalna” lub po prostu wpisać te słowa w wyszukiwarkę serwisu.

Praca w Internecie i na rynku freelancerów w Polsce

Biorąc pod uwagę, że praca zdalna jest szczególnie popularna wśród niektórych kategorii profesjonalistów (specjalistów IT, projektantów, copywriterów itp.), istnieją obecnie specjalne giełdy freelancerskie oferujące pracę wyłącznie dla freelancerów. Są to osoby, które pracują nie tylko zdalnie. Nie każdy, kto pracuje zdalnie, jest freelancerem. Freelancerzy zwykle pracują nad konkretnymi projektami z różnych dziedzin, więc mają umowne warunki pracy z wolnym harmonogramem (na przykład pracują na umowa o dzieło), ponieważ koncentrują się na wynikach – na wykonaniu określonej ilości pracy.

Ofert pracy dla freelancerów można szukać na popularnych polskich stronach internetowych:

W razie potrzeby najlepsze polskie i ukraińskie aplikacje tłumaczeniowe na telefon pomogą Ci przetłumaczyć ogłoszenia o pracę.

Możesz również rozważyć oferty pracy zdalnej na międzynarodowych platformach, zwłaszcza jeśli dobrze znasz język angielski. Najpopularniejsze obecnie międzynarodowe giełdy pracy dla freelancerów w Polsce:

Należy pamiętać, że początkującym najtrudniej jest znaleźć pierwszego klienta. Dlatego szczególnie ważne jest szczegółowe wypełnienie profilu na początkowym etapie. Powinieneś dodać zdjęcie do swojego osobistego profilu na portalu, opowiedzieć o sobie i wskazać swoje doświadczenie zawodowe. Należy również od razu przygotować standardowe CV dla potencjalnego pracodawcy. Szablon CV (życiorysu) w języku polskim dla skutecznego poszukiwania pracy pomoże ci przygotować ten dokument.

Najpopularniejsze zawody dla freelancerów w Polsce

Obecnie freelancerzy są poszukiwani w wielu dziedzinach i branżach. Oto lista najpopularniejszych zawodów freelancerskich w Polsce.

Specjaliści IT: programiści, analitycy, specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa

Zawód programisty jest jednym z najbardziej poszukiwanych i najlepiej opłacanych na rynku freelancerów. Obecnie koderzy znający takie języki programowania jak Java, C#, JavaScript, PHP, C++ i Python są bardzo poszukiwani. Jeśli masz analityczny sposób myślenia, pasję do danych i umiejętności pracy z narzędziami do analizy dużych zbiorów danych, kariera niezależnego analityka w dziedzinie danych cyfrowych lub handlu elektronicznego może być dla ciebie dobrym rozwiązaniem. Również ekspert ds. bezpieczeństwa IT, który może pomóc w administrowaniu i ochronie systemów informatycznych, staje się coraz bardziej niezbędny dla właścicieli sklepów internetowych w Polsce.

Specjaliści ds. marketingu, Google Ads, SEO, telemarketing

Marketing to wieloaspektowa i rozległa dziedzina, która łączy w sobie wiele specjalizacji. Najpopularniejsze obecnie obszary to opracowywanie i wdrażanie strategii marketingowych, a w szczególności zarządzanie kampaniami reklamowymi w Google Ads. Wielu specjalistów SEO z powodzeniem pracuje również jako freelancerzy, pomagając poprawić pozycję strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania Google. Ci, którzy wiedzą, jak sprzedawać przez telefon, mogą zostać freelancerami, sprzedając towary lub usługi przez telefon.

Specjalista ds. zarządzania mediami społecznościowymi, SMM

Wśród wielu platform mediów społecznościowych, w które zaangażowani są specjaliści, wyróżniają się następujące: Facebook, Instagram, TikTok, LinkedIn, Twitter, Pinterest i Snapchat. Opanowanie umiejętności pracy ze wszystkimi tymi platformami może być trudne ze względu na ich szybkie zmiany i aktualizacje funkcjonalności i algorytmów. Dlatego zaleca się skupienie na jednej lub dwóch platformach i rozwijanie własnego biznesu w oparciu o nie.

Copywriterzy, korektorzy, tłumacze

Copywriting jest ściśle powiązany z SEO, ponieważ optymalizacja pod kątem wyszukiwarek nie jest możliwa bez wysokiej jakości treści. Rolą copywritera jest tworzenie treści w oparciu o słowa kluczowe – terminy, które są często używane w wyszukiwaniach Google. Jednocześnie nawet najbardziej trafny i interesujący tekst może stracić na wartości ze względu na błędy językowe. W takim przypadku z pomocą przychodzą korektorzy, którzy profesjonalnie poprawiają błędy ortograficzne, stylistyczne, interpunkcyjne i gramatyczne. Osoby z wykształceniem filologicznym i znajomością języków obcych często rozpoczynają swoją karierę jako tłumacze freelancerzy.

Specjaliści od layoutu i projektowania, graficy

Wiele firm nadal korzysta z drukowanych magazynów, biuletynów, broszur czy ulotek. Stwarza to zapotrzebowanie na usługi profesjonalistów w zakresie projektowania wspomaganego komputerowo (DTP), którzy przygotowują projekty na komputerze, a następnie je drukują. Zatrudnianie niezależnych projektantów layoutów do takich zadań jest bardziej opłacalne dla firm niż zatrudnianie pełnoetatowych pracowników. Wiele firm woli zatrudniać grafików na zasadzie freelance. Na przykład start-upy często zamawiają opracowanie logo, wizytówek i stworzenie jednolitej wizualnej koncepcji marki. Zapotrzebowanie może obejmować infografiki, animacje, projektowanie ulotek lub broszur oraz tworzenie banerów reklamowych.

Fotografowie, twórcy i montażyści wideo

Fotograf, który posiada umiejętności przeprowadzania profesjonalnych sesji zdjęciowych oraz zdolność do uchwycenia w kadrze wyjątkowych momentów, jest w stanie przyciągnąć różnorodnych klientów komercyjnych. Mogą to być właściciele sklepów internetowych, wydawcy materiałów promocyjnych takich jak broszury czy ulotki. Zapotrzebowanie na fotografów freelancerów specjalizujących się w fotografii i jej obróbce stale rośnie. Ponadto, wraz z rozwojem YouTube i innych platform wideo, rośnie zapotrzebowanie na profesjonalistów, którzy potrafią tworzyć i edytować filmy. Oczekuje się, że trend na treści wideo utrzyma się w nadchodzących latach, co jest pozytywnym sygnałem dla freelancerów specjalizujących się w produkcji wideo.

Trenerzy, coachowie, konsultanci

Rynek usług konsultingowych, szkoleń i coachingu oferuje szeroką gamę freelancerów, którzy oferują swoją wiedzę na żądanie. Ważne jest, aby zrozumieć, że przeczytanie wielu książek lub uczestnictwo w szkoleniach nie czyni osoby wykwalifikowanym konsultantem. Zamiast tego, wiedza ekspercka w danej dziedzinie, doświadczenie zawodowe, rzeczywiste osiągnięcia i pozytywne zmiany osiągnięte dzięki ich wysiłkom przyciągają klientów.

Księgowi

Wykwalifikowani księgowi mogą rozpocząć karierę jako freelancerzy, oferując swoje usługi księgowe różnym firmom. Większość przedsiębiorców preferuje outsourcing usług księgowych od samego początku swojej działalności, często współpracując z freelancerami. Pozwala im to skupić się na głównych aspektach swojej działalności, jednocześnie zlecając zadania księgowe i kadrowe profesjonalistom.

Rekruterzy

Skuteczny rekruter, który posiada szeroki zakres kontaktów i rozumie, jak budować ważne relacje zawodowe, jest bardzo cenny dla firm, które aktywnie poszukują nowych talentów lub często stają przed koniecznością rekrutacji. Jeśli uważasz, że posiadasz te umiejętności i rozumiesz proces pozyskiwania kandydatów, możesz rozważyć pracę jako freelancer w tej dziedzinie.

Prawnicy

Zawód prawnika może również dostosować się do freelancingu. Jest to odrębny format biznesowy, który koncentruje się na niezależnym świadczeniu usług prawnych na rzecz klientów. Przykładem freelancera w tym obszarze jest prawnik, który nie kieruje dużą kancelarią prawną zatrudniającą wielu pracowników, ale decyduje się na indywidualne świadczenie usług prawnych.

Warto zauważyć, że nie tylko pracownicy umysłowi mogą angażować się we freelancing. Na przykład osoby sprzątające, alpiniści przemysłowi lub kierowcy również mogą pracować na zasadzie freelancingu, oferując swoje usługi na żądanie.

Zarabianie online w Polsce: ile może zarobić freelancer?

Według badania przeprowadzonego przez Useme, zarobki na rynku freelancerów w Polsce wciąż rosną. Stwierdzono, że wzrosła liczba profesjonalistów zarabiających ponad 5000 zł miesięcznie – liczba ta wzrosła o 45% w porównaniu do ubiegłego roku. Ponad połowa freelancerów (52,4%) odnotowała wzrost swoich dochodów w ubiegłym roku, podczas gdy 31,5% stwierdziło, że ich dochody pozostały na niezmienionym poziomie.

Podobnie jak w przypadku zatrudnienia etatowego, najwyższe wynagrodzenia obserwowane są w sektorze IT. Około 20% specjalistów w tej dziedzinie zarabia od 5 do 10 tys. zł „na rękę”, a 26% nawet przekracza tę kwotę. Wysoko opłacaną branżą jest również konsulting, gdzie 35% specjalistów zarabia od 5 do 10 tys. zł.

Inne obszary, w których freelancerzy mogą liczyć na wysokie zarobki to usługi tłumaczeniowe, fotografia z wideo i animacją, a także SEO i SEM. W tych obszarach odpowiednio 17%, 16% i 16% badanych specjalistów zarabia powyżej 5000 zł miesięcznie.

Podatki dla freelancerów w Polsce

Jeśli pracujesz jako freelancer, musisz samodzielnie obliczyć swoje podatki. Zgodnie z polskim prawem istnieje kwota, która jest zwolniona z opodatkowania. W 2022 r., w związku z nowym prawem podatkowym, została ona zwiększona do 30 000 zł rocznie. Jeśli więc freelancing jest dla Ciebie pracą w niepełnym wymiarze godzin, nie będziesz musiał płacić podatku.

Możesz pracować jako freelancer prowadząc niezarejestrowaną działalność gospodarczą. Jak sama nazwa wskazuje, nie musisz uzyskiwać żadnych dodatkowych dokumentów (nadawać numeru REGON czy rejestrować się w ewidencji), aby prowadzić swoją działalność, a najważniejsze jest to, że Twoje miesięczne zarobki nie mogą przekraczać połowy minimalnego wynagrodzenia w Polsce (obecnie jest to 3600 zł brutto miesięcznie, ale od stycznia 2024 roku kwota ta będzie wyższa). Jako podatnik będziesz jednak musiał samodzielnie opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne (w razie potrzeby sprawdź te informacje w Urzędzie Skarbowym w miejscu zamieszkania). Pamiętaj również, że nawet jeśli pracujesz w formie niezarejestrowanej działalności gospodarczej, musisz wskazać to w zeznaniu podatkowym w sekcji „Inne źródła dochodu” na koniec roku. Ukraińscy relokatorzy powinni pamiętać, że mogą płacić podatki za pracę z klientami krajowymi na Ukrainie, ponieważ Polska zawarła z Ukrainą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W związku z tym kwoty te nie muszą być wykazywane w polskim zeznaniu podatkowym.

Zobacz też: Darmowe kursy IT dla Ukraińców w Polsce i Niemczech

Jeśli Twój dochód przekracza połowę płacy minimalnej, musisz zarejestrować prywatne przedsiębiorstwo lub spółkę LLC i prowadzić działalność B2B. Jeśli zamierzasz zarejestrować indywidualną działalność gospodarczą, masz możliwość wyboru jednej z czterech form opodatkowania: podatek według skali (17% i 32% w zależności od dochodu), liniowy (19%), zryczałtowany, według karty podatkowej. Więcej informacji na temat tych form opodatkowania można znaleźć na rządowej stronie internetowej.

Alternatywnie, można pracować przez pośrednika. Pośrednik wystawi klientowi fakturę we własnym imieniu i obliczy podatki na koniec roku (na przykład znana platforma Useme oferuje taką usługę).

Jak chronić się przed oszustami podczas pracy zdalnej w Polsce?

Podczas pracy zdalnej dość łatwo paść ofiarą oszustwa. Oto jak rozpoznać oszustwo i chronić się podczas pracy zdalnej lub freelancingu.

Zdecydowanie masz do czynienia z oszustami, jeśli:

  • Aby otrzymać pracę, należy zapłacić określoną kwotę, argumentując, że jest to „składka ubezpieczeniowa” gwarantująca klientowi wykonanie usług;
  • Aby otrzymać płatność, użytkownik jest proszony o otwarcie nowego rachunku kredytowego w określonym banku lub podanie danych istniejącego rachunku;
  • jesteś proszony o wyszukiwanie ogłoszeń, na przykład na OLX, a twoje obowiązki obejmują płacenie za reklamy, zgodnie z warunkami, wszystkie te płatności powinny być dokonywane na koszt pracodawcy, ale w rzeczywistości nie otrzymujesz rekompensaty za te środki.

Dlatego też należy unikać umów, które wymagają płatności z góry lub oferują odroczenie płatności za wykonaną pracę.

Czasami zdarza się, że po otrzymaniu wyników Twojej pracy, klient nagle przestaje odpowiadać na Twoje e-maile i telefony. Dzieje się tak często, gdy interakcja między freelancerem a klientem (osobą fizyczną lub prawną) opiera się wyłącznie na wzajemnym zaufaniu. Dlatego ważne jest, aby krytycznie podchodzić do obietnic i na początku uzgodnić co najmniej tygodniową płatność.

Ponadto, wybierając internetową platformę dla freelancerów, należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo danych. Upewnij się, że adres URL witryny zaczyna się od https://, a nie tylko http://, aby upewnić się, że witryna szyfruje Twoje dane osobowe i nie padnie ofiarą cyberprzestępców. Dokładnie zbadaj reputację platformy i jej założycieli. Jeśli brakuje informacji na ich temat lub są one wątpliwe, lepiej unikać takiej współpracy. Ponadto należy sprawdzić recenzje i oceny potencjalnych klientów. Zwróć uwagę na procedurę rejestracji i weryfikacji na stronie internetowej. Jeśli platforma umożliwia rejestrację pod fałszywym nazwiskiem, znacznie zwiększa to ryzyko stania się ofiarą oszustwa.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *