Bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy

Agnieszka Zugaj
Transport
18 marca 2022, 13:51
Data aktualizacji: 14 kwietnia 2022, 14:00
Komentarze 0
transport publiczny w Polsce z darmowymi przejazdami dla Ukraińców

Niektóre miasta zdecydowały się na wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla obywateli z Ukrainy. Na jakich zasadach odbywa się taki transport i przez jaki okres można z niego korzystać? 

Aktualizacja! Nastąpiły zmiany w bezpłatnych przejazdach dla uchodźców z Ukrainy na terenie poszczególnych miast

– Od 1 maja w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni i Sopocie) zostały wstrzymane darmowe połączenia

– Wyłącznie do 31 maja można korzystać z bezpłatnej komunikacji na terenie miast: Warszawa, Kraków, Toruń, Tarnów, Bielsko-Biała, Ostrów Wielkopolski, Chrzanowie.

– Do 3 czerwca bezpłatny przejazd obowiązuje w Łodzi.

– Do 30 czerwca Ukraińcy nie muszą płacić za komunikację miejską we Wrocławiu, Lublinie, Kielcach, Elbląg oraz Mielcu.

– W Szczecinie bezpłatne przejazdy obowiązują do 30 września.

– W Rzeszowie jedynie dzieci i młodzież ucząca się w polskiej szkole może skorzystać z bezpłatnych przejazdów.

Ważna aktualizacja: 15 kwietnia wchodzą w życie nowe zasady bezpłatnego przejazdu Ukraińców komunikacją miejską w Warszawie

Najbliższy piątek to pierwszy dzień, w którym zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy. Bez opłat będą mogły podróżować osoby, które legalnie przybyły do Polski po 24.02 oraz posiadają dokument, który by to poświadczał. Oznacza to, że podczas kontroli biletów należy okazać dokument potwierdzający obywatelstwo Ukraińskie oraz przyjazd do Polski po wskazanej dacie. Za darmo można poruszać się pojazdami WTP w 1. oraz 2. strefie biletowej. Zgodnie z rozporządzeniem bezpłatne przejazdy obowiązują do 31 maja.

Ważna aktualizacja: od 1 kwietnia zmieniły się zasady bezpłatnych przejazdów pociągami PKP InterCity dla obywateli Ukrainy

Przewoźnik PKP InterCity przedłużył okres bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy. Co ważne, od 1 kwietnia uległy nieco zmianie zasady ich funkcjonowania. Z darmowych przejazdów mogą korzystać teraz wyłącznie dzieci i młodzież do 18 roku życia, kobiety, mężczyźni powyżej 60 roku życia, a także mężczyźni z niepełnosprawnością. Wszystkie te osoby muszą mieć potwierdzenie przekroczenia granicy po 24.02.2022.

Aby móc bezpłatnie podróżować pociągami PKP InterCity, Ukraińcy muszą uzyskać bilet w kasie znajdującej się w budynkach dworca lub bezpośrednio u konduktora w wagonie. Zgodnie z nowymi przepisami, aby otrzymać bezpłatny bilet, należy okazać paszport z pieczątką potwierdzającą przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 r. (wcześniej nie było to wymagane). W przypadku braku paszportu odpowiednie będą wszelkie dokumenty tożsamości (paszport krajowy ukraiński, prawo jazdy, legitymacja studencka). Jednak w takim przypadku konieczne będzie również okazanie zaświadczenia o nadaniu numeru PESEL, które obecnie wydaje się uchodźcom z Ukrainy w uproszczonej procedurze. Aktualne zasady obowiązywać będą do 30 kwietnia 2022 roku.

Darmowy transport pociągami

W pociągach PKP Intercity obywatele Ukrainy mogą podróżować całkowicie za darmo do końca marca. Warto podkreślić, że darmowy przejazd obejmuje wyłącznie II klasę. Nie oznacza to również, że wystarczy wsiąść do jakiegokolwiek pociągu i można jechać. Zostały bowiem wprowadzone przepisy, które mówią, że obywatele Ukrainy muszą posiadać bezpłatny bilet, który wydaje konduktor lub obsługa kas biletowych. Taki bilet upoważniający do przejazdu otrzymuje się po okazaniu dowolnego dokumentu, który wskazywać będzie na to, że jesteśmy obywatelami Ukrainy.

Zobacz też: Aktualne promocje Intercity: jak tanio kupić bilety w 2023 roku

Poza pociągami międzymiastowymi darmowe przejazdy zagwarantowały również lokalne spółki kolejowe. Mowa tutaj o Kolejach Dolnośląskich, Małopolskich, Śląskich, Mazowieckich czy Wielkopolskich. Darmowe podróże można także odbywać pociągami POLREGIO, Warszawską Koleją Dojazdową oraz Warszawską SKM. Na terenie trójmiasta również można nieodpłatnie podróżować PKP SKM, a Łódź zdecydowała się na wprowadzenie darmowej Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Połączenia międzynarodowe

Do akcji darmowych przejazdów włączyły się także inne kraje, w tym Niemcy, Węgry, Czechy, Słowacja czy Austria. Każdy obywatel Ukrainy może zatem za darmo udać się z Polski dalej, chociażby do Niemiec. W tym celu zostały również otworzone dodatkowe częstsze połączenia, które kursują także w weekendy. Najczęstsze kierunki do Berlin lub Frankfurt nad Odrą. Wszyscy obywatele Ukrainy, którzy chcą uzyskać informacje odnośnie wybranego połączenia, dopytać się o datę oraz godzinę odjazdu mogą skontaktować się z infolinią, którą uruchomiło PKP Intercity. Konsultanci dostępni są przez cały tydzień między 8:00 a 20:00 i co najważniejsze porozumiewają się w języku ukraińskim. Można skontaktować się z nimi pod numerami +48 22 473 00 86 lub 800 033 022.

Darmowa komunikacja również w obrębie miast

Osoby, które uciekły z Ukrainy, do końca marca mogą podróżować za darmo na terenie Wrocławia, Gdańska, Poznania czy Krakowa. W Łodzi obywatele Ukrainy mogą natomiast podróżować, nie ponosząc żadnych opłat, do końca czerwca. W Szczecinie natomiast z darmowej komunikacji miejskiej Ukraińcy będą mogli korzystać do końca września, a w Olsztynie do końca maja.

Komentarze 0
Najnowsze
Polecane
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.