Bezpłatna ewakuacja z Ukrainy za granicę
Niestety, wojna na Ukrainie nadal trwa i wiele osób nadal potrzebuje pomocy w wydostaniu się z zapalnych punktów i w bezpiecznym miejscu. Dziś mówimy o aktualnych projektach, które mogą pomóc Ukraińcom w bezpłatnej ewakuacji z Ukrainy za granicę.
Spis treści
Bezpłatna ewakuacja z Ukrainy za granicę od Rubikus.helpUA
Od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej zespół wolontariuszy Rubikus.helpUA pomaga Ukraińcom opuścić strefy działań wojennych i uzyskać tymczasowy azyl w Europie. Wolontariusze pomagają również mieszkańcom terytoriów okupowanych wyjechać do Europy lub wrócić do domu na Ukrainie.
Od początku wojny ponad 50 000 osób opuściło Ukrainę z pomocą Rubikusa i znalazło azyl w różnych krajach Europy i świata. Projekt działa w oparciu o niemiecką organizację non-profit Rubikus e. V. i jest finansowany z darowizn i datków charytatywnych od osób fizycznych i prawnych, do których każdy może dołączyć.
Wolontariusze oferują pomoc Ukraińcom na wszystkich etapach opuszczania Ukrainy i przeprowadzki do nowego miejsca:
- Pomagają im wybrać kraj europejski, w którym mogą znaleźć azyl i otrzymać wsparcie.
- Opracowują szczegółowy plan podróży i zalecają, jak przygotować się do ewakuacji z Ukrainy do Polski lub dalej.
- Pomagają w rezerwacji biletów.
- Pomagają w zakwaterowaniu podczas podróży.
Warto zaznaczyć, że pomoc organizacji nie obejmuje wsparcia finansowego czy profesjonalnego doradztwa prawnego, a wolontariusze nie znajdują stałego zakwaterowania w nowym kraju.
Pociągi Ukraina-Polska w 2023 r.
Środki ewakuacyjne są zorganizowane w taki sposób, że w zdecydowanej większości przypadków ludzie są najpierw przewożeni do Polski autobusem (średnio 5 autobusów tygodniowo wyjeżdża z Ukrainy do Polski), a następnie wolontariusze budują indywidualną trasę dla ewakuowanych pociągiem, autobusem i samolotem. Oczywiście trasa z okupowanych terytoriów Ukrainy jest nieco inna.
Organizacja opłaca bilety i schroniska tranzytowe w Warszawie, Rydze i Narwie, gdzie ewakuowani uchodźcy mogą uzyskać nocleg i wyżywienie, bilety do Niemiec, Czech, Finlandii, Norwegii itp., w tym podróż promem ze zwierzętami. W razie potrzeby kupowane są nowe walizki i europejskie karty SIM dla tych, którzy ich potrzebują, a także opłaty za przejazd taksówką lub autobusem na lotnisko, bilety lotnicze i opłaty za bagaż.
Jak skorzystać z darmowej ewakuacji z Ukrainy z Rubicus?
Aby skorzystać z bezpłatnej usługi ewakuacji świadczonej przez Rubikus.helpUA (strona na Facebooku), należy wypełnić specjalne wnioski na stronie internetowej organizacji, w których należy podać podstawowe informacje o sobie, w tym:
- imiona i nazwiska oraz daty urodzenia wszystkich członków grupy planujących ewakuację;
- dane kontaktowe do kontaktu zwrotnego (należy pamiętać, że numer telefonu musi być podany z kodem kraju i miasta) + komunikator (najlepiej Telegram, jeśli nie, to dowolny inny);
- lokalizację aktualnego miejsca pobytu, aby wolontariusze mogli zorganizować pomoc bezpośrednio z miejsca pobytu osób potrzebujących ewakuacji;
- Ile razy opuściłeś Ukrainę po 24.02.2022?
- kiedy planujesz przekroczyć granicę Ukrainy z Europą i w którym kraju chciałbyś uzyskać status ochrony czasowej, czy masz kogoś, kto pomoże Ci w początkowym osiedleniu się w nowym kraju;
- Jakie dokumenty są dostępne, ile bagażu jest w bagażu i czy masz ze sobą jakieś zwierzęta;
- specjalne potrzeby – wskaż, czy grupa ewakuowanych obejmuje osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży, osoby starsze itp.
Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Pomoże Ci to być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.
W przypadku mężczyzn w wieku 18-60 lat konieczne jest również podanie podstawy prawnej do opuszczenia Ukrainy.
Dostępne są dwa formularze wniosków: dla osób podróżujących z terytorium Ukrainy oraz dla osób opuszczających terytorium okupowane przez granicę rosyjską. Wniosek można złożyć zarówno na etapie planowania podróży, jak i wtedy, gdy przekroczyło się już granicę Rosji z Europą i potrzebna jest pomoc w kontynuowaniu podróży.
Organizatorzy proszą o składanie zgłoszeń nie wcześniej niż miesiąc przed podróżą i nie ponawianie zgłoszeń – wcześniejsze i ponowne zgłoszenia są automatycznie usuwane przez system i nie będą brane pod uwagę.
Bezpłatna ewakuacja i eskorta za granicę od Medibus
Od początku konfliktu Georgij Logvinsky, który jest honorowym członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, wraz z Ambasadą Izraela na Ukrainie oraz przy udziale Narodowej Policji Ukrainy i Państwowej Straży Granicznej Ukrainy, uruchomił ten projekt, aby pomóc w ewakuacji ludzi z miejsc objętych ostrzałem i blokadą z różnych części Ukrainy. W tym okresie ewakuowano ponad 15 000 osób, w tym osoby starsze, z których niektóre miały ponad 100 lat, a także chorych, dzieci, rannych i innych potrzebujących pomocy.
Zobacz też: Tymczasowa ochrona dla Ukraińców w Chorwacji w 2023 r.
Regularne usługi autobusowe nadal codziennie przewożą ludzi z Odessy, Charkowa, Kijowa, Lwowa i innych miast. Należy zauważyć, że Medibus jest również w stanie przewozić osoby obłożnie chore i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. Dużą zaletą jest to, że organizacja posiada unikalne autobusy medyczne, z których każdy ma 7 łóżek, a także lekarzy i cały niezbędny sprzęt do opieki medycznej w nagłych wypadkach. Autobusy te mogą przewozić do 50 osób, w tym 7 osób obłożnie chorych. Należy zauważyć, że jest to jedyna możliwość dostępna obecnie na Ukrainie dla takich osób o specjalnych potrzebach, oprócz ukraińskiego państwowego programu ewakuacji medycznej dla pacjentów chorych na raka i rannych.
Obecnie Medibus zapewnia bezpłatną usługę ewakuacji uchodźców z Charkowa do Kiszyniowa. Loty odlatują w każdy czwartek o 12:00, a przybycie do miejsca docelowego spodziewane jest o 9:00 następnego dnia. Czas podróży zależy od liczby punktów kontrolnych i kolejek na granicy. Średnio trwa ona od 6 do 12 godzin. Możesz zabrać ze sobą rzeczy osobiste i produkty higieniczne, ale z ograniczeniem wagi do 20-23 kg. Jeśli planujesz wyjazd ze zwierzętami, powinieneś również zabrać dla nich wodę, jedzenie, pieluchy i folie. W Mołdawii ewakuowani otrzymują pomoc i pełne informacje na temat możliwości zakwaterowania w kraju oraz opcji podróży do innych krajów.
Aby skorzystać z usług wolontariuszy, należy wypełnić wniosek online.
W razie potrzeby Medibus może bezpłatnie pomóc w przesiedleniu się z Mołdawii do innych krajów europejskich.
Bezpłatna ewakuacja z Ukrainy i wsparcie w ramach projektu Helping To Leave
Od początku wojny projekt Helping To Leave pełni ważną misję, niosąc pomoc Ukraińcom znajdującym się w trudnej sytuacji z powodu agresji wojskowej i ludobójstwa. Projekt został uruchomiony 24 lutego i stał się centralnym środkiem koordynacji pomocy humanitarnej i ewakuacji ludzi ze stref wojennych i okupowanych terytoriów Ukrainy. W ramach projektu z powodzeniem ewakuowano ponad 50 000 osób z okupowanych, nieokupowanych i frontowych terytoriów Ukrainy. Jednym z głównych celów projektu jest zapewnienie niezbędnych informacji i pomocy humanitarnej, ewakuacja do bezpieczniejszego obszaru na Ukrainie lub za granicą oraz adaptacja w nowym miejscu. Na pomoc mogą liczyć nie tylko osoby przebywające na Ukrainie i terytoriach tymczasowo okupowanych, ale także Ukraińcy, którzy po wybuchu wojny zostali przymusowo przesiedleni do Rosji.
Zespół projektu składa się z ponad 300 wolontariuszy z różnych krajów, w tym z Ukrainy, Czech, Niemiec, Holandii, Izraela, Gruzji, Hiszpanii, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Kanady i innych. Pracują oni online, przetwarzając setki wniosków za pośrednictwem bota Telegram i centrum telefonicznego, zapewniając koordynację i porady w różnych kwestiach, w tym prawnych, humanitarnych i medycznych.
Pomoc w organizacji wyjazdu z Ukrainy za granicę można uzyskać, kontaktując się z wolontariuszami projektu za pośrednictwem chatbota Helping To Leave. Otrzymując zgłoszenia za pośrednictwem bota Telegram, operatorzy przekazują odpowiednie informacje. W przypadkach, gdy prośba jest złożona lub wymaga pomocy finansowej, jest ona przekazywana do wysoko wyspecjalizowanego zespołu odpowiedzialnego za indywidualne potrzeby, takie jak pomoc medyczna i humanitarna, regionalna koordynacja kosztów, wsparcie dla kobiet itp. Gdy nowe informacje stają się dostępne, weryfikatorzy faktów, ukraińskojęzyczni specjaliści, weryfikują informacje, dzwoniąc bezpośrednio do stacji, służb, kierowców, instytucji, a po weryfikacji informacje są zwracane operatorowi, który dzieli się nimi z osobą potrzebującą pomocy.
W niektórych przypadkach ludzie są z powodzeniem ewakuowani, korzystając tylko z otrzymanych informacji, w bardziej złożonych sytuacjach lub gdy potrzebne jest wsparcie finansowe, wolontariusze pozostają w kontakcie z daną osobą przez tygodnie, dopóki nie upewnią się, że są bezpieczni, otrzymali potrzebną pomoc w nagłych wypadkach i mają przynajmniej ogólną jasność co do ich następnego ruchu.