Pomoc finansowa dla Ukraińców z IOM w czterech województwach

Irina Turaieva
Fundacja, Katowice, Kraków, Pomoc finansowa, Rzeszów
16 września 2022, 08:15
Data aktualizacji: 26 października 2022, 11:00
Komentarze 0
Pieniądze otrzymane z pomocy finansowej dla Ukraińców

Trwa rejestracja do nowego projektu wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Sprawdź, które województwa przystąpiły do programu pomocy finansowej uruchomionego na Podkarpaciu!

Od 1 września do 30 września 2022 r. w województwie podkarpackim realizowany był pierwszy (pilotażowy) projekt IOM (Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji) mający na celu wsparcie ukraińskich uchodźców, którzy przedostali się do Polski w związku z pełnoskalową agresją Rosji i znaleźli schronienie na terenie województwa podkarpackiego. W ramach pierwszego etapu do projektu zgłosiło się już ponad 1800 rodzin. Od początku października do inicjatywy dołączyły kolejne polskie regiony. Więc teraz Ukraińcy mieszkający w takich województwach mogą wziąć udział w projekcie:

  • Podkarpackie;
  • Małopolskie;
  • Świętokrzyskie;
  • Śląskie.

Przypominamy, że w województwie podkarpackim kontynuowany jest również projekt „Razem możemy więcej”, którego głównym celem jest pomoc w zatrudnieniu Ukraińców.

Należy pamiętać, że Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji jest oficjalną agendą ONZ i została założona w 1951 roku, obecnie liczy 149 krajów członkowskich. Wśród nich jest Polska, która przystąpiła do stowarzyszenia w 1992 roku. Główną misją IOM jest pomoc rządom i społeczeństwu obywatelskiemu w zakresie zarządzania migracjami i wsparcia dla migrantów. Obecnie organizacja realizuje ponad 2000 projektów na całym świecie na różnych kontynentach. Warto dodać, że 13 września 2022 roku minister zdrowia Wiktor Ljaszko podpisał Memorandum o współpracy między Ministerstwem Zdrowia Ukrainy a Międzynarodową Organizacją ds. Migracji.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Gdzie zarejestrować się w celu uzyskania pomocy finansowej?

Drugi etap wsparcia dla ukraińskich migrantów przymusowych potrwa od 1 października do 15 grudnia 2022 r. Zgodnie z warunkami programu, w tym okresie ukraińskie rodziny, które z powodu wojny zostały zmuszone do opuszczenia swojego kraju, otrzymają od ONZ pomoc finansową. Aby zrealizować inicjatywę, organizatorzy powołali kilka biur. W związku z tym, aby otrzymać pomoc finansową w ramach projektu, należy zgłosić się do jednego z otwartych biur w:

Informujemy, że rejestracja do udziału w projekcie pomocy finansowej odbywa się wyłącznie po uprzednim telefonicznym lub mailowym umówieniu się na konkretną godzinę. Odbiór w biurach stacjonarnych odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00. W razie pytań lub problemów można skontaktować się z infolinią IOM +48224902044.

Biuro mobile

Oprócz biur stacjonarnych działa także punkt przyjmowania wniosków w formie mobilnego centrum – mieści się ono w autobusie, który kursuje do mniejszych miejscowości, dzięki czemu do projektu mogą dołączyć także Ukraińcy, którzy osiedlili się w małych miastach i wsiach. Aby uzyskać dostęp do zespołu mobilnego biura, należy umówić się na spotkanie telefonicznie +48886977583 lub mailowo i czekać na zespół wolontariuszy, którzy przyjadą do Twojego miasta w wybranym terminie.

Wcześniej pisaliśmy o pomocy finansowej w wysokości 700 zł miesięcznie od niemieckiej organizacji humanitarnej Diakonie Katastrophenhilfe.

Trzy kroki do otrzymania pomocy finansowej od IOM

Aby wziąć udział w projekcie i otrzymać pomoc finansową od Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji, należy wykonać trzy proste kroki:

  1. Skontaktuj się z najbliższym biurem oferowanym przez organizatorów projektu lub zorganizuj przyjazd biura mobilnego (jest to uzasadnione, jeśli w danym mieście przebywa grupa osób);
  2. Wypełnij formularz zgłoszeniowy i zgłoś swój udział w projekcie w jednym z działów.
  3. Poczekaj na wyniki potwierdzenia zgodności z wymaganiami projektu.

Zobacz też: Nowa pomoc finansowa dla Ukraińców od PCPM otworzyłа formularz

Jeśli decyzja w sprawie Twojego wniosku będzie pozytywna, Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji udzieli Ci pomocy finansowej. Należy pamiętać, że inicjatywa skierowana jest głównie do najbardziej potrzebujących. Czyli głównymi wnioskodawcami o pomoc finansową są osoby w wieku emerytalnym (50+), osoby niepełnosprawne lub o specjalnych potrzebach, a także ich opiekunowie oraz matki z dziećmi.

Jakie dokumenty należy przygotować?

Do wypełnienia formularza rejestracyjnego potrzebny będzie pewien pakiet dokumentów – zarówno Twoich, jak i członków Twojej rodziny, na których również będziesz dokonywał wpłat. Dlatego warto przygotować z wyprzedzeniem:

  • dokument tożsamości (paszport, a w przypadku braku dokumentu może to być ukraiński paszport wewnętrzny, niezależnie od tego, czy jest to książeczka, dowód osobisty czy akt urodzenia)
  • Numer PESEL;
  • Numer rachunku IBAN i kod SWIFT, jeśli posiadasz rachunek w polskim banku (pamiętaj, że w przypadku braku paszportu zagranicznego obowiązkowe jest, aby rachunek był w polskim banku);
  • aktualny numer telefonu polskiego operatora komórkowego;
  • inne dokumenty, które mogą stanowić dodatkowy argument za pozytywnym rozpatrzeniem Twojego wniosku (np. orzeczenie o niepełnosprawności).

Należy również przygotować się do odpowiedzi na kilka dodatkowych pytań dotyczących warunków pobytu w Polsce. W ramach projektu organizatorzy będą zbierać informacje o najpilniejszych potrzebach ukraińskich uchodźców, aby w najbliższych miesiącach zapewnić sobie żywność, leki, odzież, a także w razie potrzeby ułatwić edukację i zatrudnienie.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *