Pomoc finansowa dla Ukraińców w Polsce od The Lutheran World Federation
Uwaga, ważne wyjaśnienie! Program pomocy finansowej od The Lutheran World Federation jest już zamknięty. Wnioski nie będą już przyjmowane, a punkty rejestracji pomocy we wszystkich miastach Polski są zamknięte. W tym samym czasie osoby, które były już w punkcie rejestracyjnym i dostarczyły niezbędne dokumenty, otrzymają płatności.
Spis treści
Pomoc finansowa od The Lutheran World Federation
Od początku pełnoskalowej agresji rosyjskiej 24 lutego 2022 roku wiele międzynarodowych organizacji charytatywnych rozpoczęło pomoc obywatelom Ukrainy zarówno w kraju, jak i za granicą, w tym ukraińskim uchodźcom, którzy w związku z działaniami wojennymi uciekli do Polski. W ten sposób wielu Ukraińców przebywających obecnie w Polsce otrzymało już pomoc finansową z ONZ – trzymiesięczne transze pieniężne w wysokości 700 zł miesięcznie dla głowy rodziny (tej, która złożyła wniosek) i 600 zł dla każdego członka rodziny. Z czasem do tego programu wsparcia finansowego dla Ukraińców dołączyły inne fundusze. I takie organizacje jak Polski Czerwony Krzyż, IRC (International Rescue Committee), TERA (Polska Akcja Humanitarna) itp. zaczęły dokonywać podobnych wypłat dla rodzin uchodźców.
Pomoc finansowa od Save The Children
Jednak liczba Ukraińców szukających w Polsce azylu i potrzebujących pomocy jest prawdziwym wyzwaniem dla fundacji charytatywnych. A jak pokazuje praktyka, znacznie przekracza to ich możliwości. W związku z tym formularze wniosków o rejestrację do pomocy są okresowo zamknięte do czasu zgromadzenia nowych środków od dobroczyńców. Niestety, dziś wszystkie powyższe fundacje nie przyjmują nowych wniosków o pomoc. Jeśli jednak nie zdążyliście zarejestrować się do pomocy ONZ lub otrzymać środków od partnerów organizacji (Czerwony Krzyż, IRC, TERA lub inne fundusze pozarządowe), dziś jest możliwość otrzymania podobnego wsparcia finansowego od The Lutheran World Federation (LWF).
Kim jest The Lutheran World Federation?
The Lutheran World Federation jest globalną wspólnotą religijną. Do Federacji należy 148 Kościołów tradycji luterańskiej, reprezentujących ponad 77 milionów chrześcijan w 99 krajach. Od momentu powstania The Lutheran World Federation w 1947 roku Kościoły członkowskie tej organizacji jako jeden ze swoich priorytetów deklarują rozwój międzynarodowej diakonii (służby na rzecz innych), wyrażając chęć niesienia pomocy wszystkim potrzebującym bez dyskryminacji. Dziś LWF jest powszechnie znana ze swoich licznych projektów charytatywnych i pragnienia zjednoczenia ludzi ze wszystkich środowisk we wspólnym dążeniu do sprawiedliwości i pokoju.
Zobacz też: Ukraińcy w Polsce mogą zdobyć niezbędne rzeczy dzięki serwisowi Lalafo
W pierwszych dniach po inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, The Lutheran World Federation rozpoczęła w Polsce globalną kampanię mającą na celu pomoc uchodźcom z Ukrainy. Wśród głównych rodzajów pomocy dla Ukraińców ze strony organizacji były i są: dostarczanie żywności i produktów nieżywnościowych, wielofunkcyjne wsparcie finansowe, opieka nad zdrowiem psychicznym i adaptacja psychospołeczna, a także pomoc w zakresie edukacji.
Obecnie The Lutheran World Federation współpracuje z UNHCR i innymi międzynarodowymi darczyńcami w realizacji programu humanitarnego skierowanego do najbardziej zagrożonych grup ludności Ukrainy. Według organizatorów, wsparcie to powinno pozwolić ukraińskim uchodźcom na zaspokojenie ich podstawowych potrzeb i pomóc w jak najszybszym dostosowaniu się do obecnej sytuacji. Wcześniej pisaliśmy też o pomocy finansowej dla Ukraińców z Diakonii Katastrophenhilfe.
Zapraszamy do naszego kanału na Telegramie pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl. Nasz zespół codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze porady.
Jak uzyskać pomoc finansową od The Lutheran World Federation?
Aby zarejestrować się w programie pomocy finansowej od The Lutheran World Federation, należy postępować według poniższych wskazówek:
- Zdecyduj się na miejsce, w którym będzie najwygodniej dla Ciebie i Twojej rodziny przyjść, aby ubiegać się o pomoc finansową po zatwierdzeniu wniosku. Dostępne lokalizacje: Gdańsk, Bielsko-Biała, Zgierz, Bytom.
- Wyślij wiadomość SMS na numer telefonu jednego z ośrodków. W treści komunikatu należy wskazać:
- imię i nazwisko (w języku łacińskim);
- Polski numer telefonu jednego z członków rodziny (najlepiej wnioskodawcy);
- liczbę członków rodziny, którzy obecnie przebywają w Polsce i potrzebują pomocy;
- miejsce zamieszkania w Polsce (nazwa miasta);
- czy w rodzinie są osoby niepełnosprawne.
- Po weryfikacji danych rejestracyjnych przez organizatorów akcji, potencjalni uczestnicy otrzymają od LWF wiadomość SMS na wskazany podczas rejestracji numer telefonu. Wiadomość będzie zawierała adres, datę i godzinę, kiedy rodzina wnioskodawcy powinna przyjść po odbiór pomocy. Organizatorzy podkreślają, że muszą przyjść wszyscy członkowie rodziny, w tym dzieci. Trzeba mieć pakiet dokumentów: paszport, Pesel, ewentualnie orzeczenie o niepełnosprawności itp.