Starsi Ukraińcy mają prawo do zasiłku w wysokości 837 UAH
Niektórzy starsi Ukraińcy mają prawo do pomocy społecznej. W 2023 roku będzie on wynosił 837 UAH. Jest to przewidziane przez ukraińskie ustawodawstwo.
Którzy emeryci są uprawnieni do otrzymywania świadczenia w wysokości 837 UAH?
Zgodnie z ustawą Ukrainy nr 646-IX z dnia 02.06.2020 r. o zmianie niektórych ustaw Ukrainy w sprawie zwiększenia gwarancji socjalnych dla niektórych kategorii osób oraz uchwałą Gabinetu Ministrów Ukrainy nr 261 z dnia 02.04.2005 r., samotni emeryci, którzy osiągnęli wiek 80 lat i wymagają stałej opieki zewnętrznej, mają prawo do pomocy społecznej. Oznacza to, że osoby, które nie mają zdolnych do pracy krewnych, osiągnęły wiek 80 lat lub potrzebują stałej opieki osób trzecich, mogą ubiegać się o to świadczenie.
Ważne jest, aby emeryt uprawniony do zasiłku otrzymał emeryturę na Ukrainie. Faktem jest, że otrzymywanie emerytury jest obowiązkowym wymogiem dla każdego, kto ubiega się o to świadczenie państwowe. Wysokość tego świadczenia wynosi 40% minimum socjalnego, tj. 837 UAH. Jednak z początkiem każdego nowego roku kwota ta ulega zmianie.
Aby ubiegać się o zasiłek, należy zebrać pakiet następujących dokumentów:
- Wniosek.
- Wniosek MCC (medycznej komisji doradczej).
- Paszport.
- Numer identyfikacyjny.
- Wyciąg z funduszu emerytalnego stwierdzający, że emeryt nie otrzymuje dodatku pielęgnacyjnego.
- Orzeczenie komisji lekarskiej stwierdzające, że wnioskodawca wymaga stałej opieki osób trzecich. Jest to najważniejszy dokument w tym przypadku.
Aby otrzymać pomoc, należy złożyć wniosek w wydziale ubezpieczeń społecznych w miejscu zameldowania lub w miejscu faktycznego zamieszkania. Jeśli potrzebujesz porady w tej sprawie, możesz zadzwonić pod numer 0442898789. Jest to numer Narodowej Służby Społecznej Ukrainy.
Program 500+ dla Seniora: pomoc finansowa dla Ukraińców w Polsce
Uwaga: Świadczenie to nie jest dostępne dla emerytów, którzy otrzymują zasiłek opiekuńczy lub jeśli inne osoby otrzymują rekompensatę za opiekę nad tą osobą, a także dla osób niepełnosprawnych, które otrzymują świadczenia socjalne po urazie w pracy.