Trzęsienie ziemi w Polsce: czy zagraża również Ukrainie i jak się przed nim chronić?
6 lipca około godziny 22:00 silne trzęsienie ziemi nawiedziło okolice Lubina i Legnicy, wstrząsając okolicznymi mieszkańcami. To już drugie trzęsienie ziemi, które nawiedziło ten region w ciągu dwóch tygodni. Czy to oznacza, że takie klęski żywiołowe będą zdarzać się częściej?
Spis treści
Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło Polskę
Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne poinformowało o zdarzeniu w czwartek, 6 lipca. Epicentrum trzęsienia ziemi zarejestrowano w odległości 18 km od Lubina i 31 km od Legnicy. Eksperci twierdzą, że wstrząsy były spowodowane ruchami skał wywołanymi wydobyciem rudy miedzi. Niestety takich wstrząsów nie da się przewidzieć.
Zauważono, że w momencie trzęsienia ziemi w kopalni pracowali górnicy. Z niektórymi z nich nie udało się skontaktować, co wzbudziło obawy, że mogą być uwięzieni w gruzach. Jednak o północy wszyscy górnicy zostali uratowani i nie odnotowano żadnych obrażeń.
Według wstępnych szacunków siła trzęsienia ziemi wyniosła 4,9 stopnia w skali Richtera. Chociaż ludzie odczuli wstrząsy, żaden z mieszkańców nie został ranny. Ale wielu było przerażonych.
Lokalni mieszkańcy, którzy byli świadkami trzęsienia ziemi, wyrazili swój szok. Jeden z mieszkańców Polkovitsy przyznał, że dawno nie doświadczył takich wstrząsów. Warto zauważyć, że poprzednie trzęsienie ziemi, które wystąpiło w tym regionie 27 czerwca, było słabsze, o magnitudzie 4,2, ale również było odczuwalne.
Mieszkańcy dotkniętego regionu donoszą, że trzęsienie było tak silne, że w ich domach przewracały się meble i inne przedmioty, a lampy się chwiały. Nikt jednak nie poniósł poważnych szkód materialnych.
Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.
Czy w Polsce możliwe są duże trzęsienia ziemi?
Trzęsienia ziemi, które wystąpiły na początku lutego w Turcji, były odczuwalne także we wschodnich regionach Polski. Jak powiedział portalowi polsatnews.pl Paweł Wiejacz, sejsmolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej RP, tym razem były to ruchy rzędu kilku milimetrów, a więc odczuwalne tylko dla instrumentów. Jak zauważył ekspert:
Uderzające jest to, że drgania powierzchni ziemi zostały zarejestrowane również w Polsce. (…) Były to jednak drgania rzędu kilku milimetrów, których człowiek nie jest w stanie odczuć.
Jeśli chodzi o ogólną sytuację, to większa część terytorium Polski nie należy do regionów aktywnych sejsmicznie. Jedynym wyjątkiem jest region Karpat, który jest częścią śródziemnomorskiego pasa sejsmicznego.
Największe zarejestrowane trzęsienie ziemi w Polsce miało miejsce w 1962 roku i miało magnitudę 6,2. Trzęsienie to spowodowało znaczne zniszczenia w mieście Krosno, położonym na południu kraju. W ostatnich latach wystąpiło jednak tylko kilka niewielkich trzęsień ziemi, które spowodowały niewielkie uszkodzenia budynków i infrastruktury. Na przykład w 2021 roku w południowo-zachodniej Polsce odnotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,6. Nie było doniesień o ofiarach lub szkodach. Tak więc, choć trzęsienia ziemi stanowią zagrożenie dla Polski, to nie jest ono duże, a ryzyko zniszczeń w kraju jest znacznie niższe niż w innych częściach świata.
Zobacz też: Top 6 najtańszych krajów do życia w Europie
Co więcej, pomimo niskiego ryzyka, polski rząd podjął działania mające na celu przygotowanie się do potencjalnych trzęsień ziemi. Wprowadzono kodeksy budowlane, które wymagają, aby budynki wytrzymywały trzęsienia ziemi o określonej magnitudzie. Ponadto stworzono systemy reagowania kryzysowego, aby zapewnić, że ludzie są ostrzegani o potencjalnych trzęsieniach ziemi i że pomoc jest szybko udzielana.
Czy mogą wystąpić trzęsienia ziemi w Ukrainie?
W dniu 27 lutego 2023 roku w Ukrainie wystąpiło trzęsienie ziemi. Podziemne wstrząsy o magnitudzie 3,3 były odczuwalne w regionie Zakarpacie (w pobliżu wsi Wełyka Dobroń) oraz na tymczasowo okupowanym Krymie. W wyniku tego trzęsienia ziemi nie odnotowano zniszczeń ani ofiar, ponieważ były to niewielkie wstrząsy. Można je porównać do drżenia ziemi, gdy przejeżdża ciężki samochód.
Mówiąc o najbardziej niebezpiecznych miejscach w Ukrainie pod względem aktywności sejsmicznej, dyrektor Instytutu Geofizyki Narodowej Akademii Nauk Ołeksandr Kendzera potwierdził na kanale telewizyjnym w Kijowie, że w kraju są obszary, gdzie mogą wystąpić trzęsienia ziemi silniejsze niż 3,3 (w Kijowie maksymalne trzęsienia ziemi na glebach kategorii 3 pod względem właściwości sejsmicznych przejawiały się jako trzęsienia siedmiopunktowe). Na takich obszarach obowiązuje zakaz budowy. Miejsca te są zaznaczone na specjalnych mapach stref sejsmicznych Ukrainy. W związku z tym ekspert zauważa, że:
Trzęsienia ziemi zdarzały się w Ukrainie i będą się zdarzać w przyszłości. Faktem jest, że faktycznie znajdujemy się na skraju tego samego pasa, w którym trzęsienia ziemi występowały w Turcji na granicy z Syrią. Znajdujemy się na północnej krawędzi tego pasa, natomiast trzęsienia wystąpiły na krawędzi południowo-zachodniej.
Kendzera jest jednak pewny swego:
Oczywiście, tak silne trzęsienia ziemi nie zdarzają się często, ale się zdarzają. Jeśli chodzi o trzęsienia ziemi w strefie Vrancea, to mamy informacje od tysiąca lat w tej strefie. Im bliżej jesteś strefy Vrancea, tym większy i silniejszy jest wpływ tych trzęsień ziemi.
Świadczenie wspierające dla Ukraińców w Polsce
Dlatego najbezpieczniejsze regiony na Ukrainie pod względem aktywności sejsmicznej to wschód i północ. Zachodnie i centralne regiony kraju są bardziej wrażliwe na strefę Vrancea. W strefie szczególnego ryzyka na Ukrainie znajdują się następujące regiony:
- Zakarpacie;
- Obwód Iwano-Frankowski;
- Obwód Czerniowiecki;
- Obwód Odeski;
- Krym.
Co robić w przypadku trzęsienia ziemi?
Oto kilka zaleceń ekspertów, o których powinniśmy pamiętać, jeśli znajdziemy się w epicentrum trzęsienia ziemi:
- staraj się jak najszybciej opuścić lokal, zwłaszcza jeśli nie znajdujesz się w nowoczesnym budynku odpornym na trzęsienia ziemi, lecz w konwencjonalnej budowli z płyt warstwowych;
- pamiętaj, że podczas wstrząsów wtórnych możesz zostać zraniony nie tylko przez zniszczenie budynku, ale także przez ciężkie przedmioty, które mogą spaść z półek;
- wychodząc z domu, oddal się jak najdalej od budynku;
- jeśli znajdujesz się powyżej drugiego piętra i nie masz czasu na opuszczenie budynku, natychmiast opuść wszystkie narożne pomieszczenia i stań w otworze drzwi wewnętrznych, z dala od okien;
- jeśli nadal istnieje ryzyko opuszczenia budynku, nie korzystaj z windy – wejdź po schodach;
- jeśli podczas trzęsienia ziemi prowadzisz samochód, natychmiast zatrzymaj się i otwórz drzwi.