Przemoc domowa w Polsce: jak walczyć i gdzie się zwrócić
Nikt nie jest odporny na przemoc domową. Ale jest znacznie gorzej, jeśli spotkałeś się z nią na terytorium innego kraju. W takim przypadku możemy chcieć się poddać, bo nie zawsze wiadomo, do kogo się zwrócić. Dlatego warto sprawdzić, jak postępować, gdy spotkasz się z przemocą domową w Polsce.
Spis treści
Co jest uważane za przemoc domową w Polsce?
W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, poziom przemocy domowej jest dość wysoki. Za przemoc domową można uznać każde działanie lub brak działania, które powoduje fizyczne lub psychiczne szkody dla zdrowia członka rodziny. Przy czym członek rodziny to nie tylko krewny czy małżonek. Może to być również osoba, która wynajmuje pokój od właściciela.
Formy przemocy domowej w Polsce to:
- Przemoc fizyczna jest najpowszechniejszym rodzajem przemocy domowej. Ta forma przemocy obejmuje uderzanie, popychanie, ciągnięcie i inne krzywdy fizyczne. Jest nią również nieudzielenie pomocy osobie, która znajduje się w stanie zagrożenia życia.
- Przemoc psychiczna jest formą przemocy domowej, w której osoba doznaje krzywdy psychicznej. Jest słownie maltretowana, zastraszana i/lub zaangażowana w inne działania, które ograniczają wyrażanie woli danej osoby. Przypadki przemocy psychicznej obejmują również nękanie i stałą kontrolę.
- Przemoc ekonomiczna jest formą przemocy domowej, w której ofierze ogranicza się dostęp do pieniędzy i nie wolno jej używać funduszy w sposób, jaki by tego chciała. Przypadki przemocy ekonomicznej obejmują również zniszczenie mienia i utrudnianie dostępu do żywności lub mieszkania.
- Przemoc seksualna jest rodzajem przemocy domowej, w której wobec ofiary dokonywane są czynności seksualne bez jej zgody. Jednocześnie nie ma znaczenia, jaki rodzaj relacji łączy ofiarę ze sprawcą.
- Inny rodzaj przemocy – obejmuje działania, które nie mieszczą się w powyższych kryteriach. Może to być zmuszanie do używania środków odurzających lub pozbawienie niezbędnej opieki.
Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.
Jak zrozumieć, że jesteś ofiarą przemocy domowej?
Nawet jeśli sam nie doświadczyłeś przemocy domowej, bardzo ważne jest, aby zrozumieć, kiedy jest się ofiarą takich działań. W końcu człowiek nie zawsze jest w stanie zdać sobie sprawę z tego, co się z nim dzieje. Aby zrozumieć, że jesteś ofiarą przemocy domowej, zwróć uwagę na następujące objawy:
- Zmiana w zachowaniu ludzi. Jeśli ktoś kiedyś był wesoły i otwarty, ale teraz jest zamknięty i rzadko pojawia się publicznie, powinno cię to zaalarmować;
- Noszenie ubrań nieodpowiednich do pory roku. Osoba może być w swetrze z długimi rękawami, gdy na zewnątrz jest gorąco;
- Skargi na zły sen;
- Nadmierne ukrywanie szczegółów swojego życia lub życia z partnerem;
- Ślady pobicia na twarzy, szyi lub innych częściach ciała;
- Odrzucenie działań, które wcześniej budziły wielki podziw i zainteresowanie;
- Ciągłe raportowanie wydatków finansowych i/lub braku dostępu do karty kredytowej;
- Zaprzestanie komunikacji ze zwykłym środowiskiem;
- Częste odwoływanie spotkań lub spóźnienia bez ważnego powodu.
Jeśli zauważysz przynajmniej jeden z tych znaków, to przede wszystkim spróbuj uważnie porozmawiać z tą osobą. Ważne, że jesteś sam. Nie oceniaj osoby, a wręcz przeciwnie – zaoferuj pomoc.
Gdzie się zwrócić, jeśli spotkasz się z przemocą domową w Polsce?
Ukraińscy uchodźcy uciekający przed wojną również mogą stać się ofiarami przemocy domowej. Faktem jest, że znaczna liczba uchodźców korzysta z programu 40+, więc często mieszkają pod jednym dachem z właścicielem domu. Jeśli podejrzewasz, że jeden ze znajomych uchodźców cierpi z powodu przemocy domowej, nie unikaj tej osoby.
Jeśli podejrzewasz, że jesteś ofiarą przemocy w rodzinie, możesz zadzwonić po pomoc pod numery:
- 112 to ogólny numer Pogotowia Ratunkowego. Jeśli znajdziesz się w sytuacji zagrożenia życia, możesz pod niego zadzwonić. Połączenia są przyjmowane 24 godziny na dobę.
- 997 to policyjny numer alarmowy. Gdy zadzwonisz, Twoje połączenie zostanie przekierowane do najbliższego posterunku policji. Możesz dzwonić przez całą dobę.
- 22 668-70-00 to numer telefonu Niebieskiej Linii. Można dzwonić od poniedziałku do soboty w godzinach 8-22 oraz w niedziele i święta od 8-16. We wtorki pracuje operator rosyjskojęzyczny.
- +48 222 309 900 – całodobowa infolinia dla ofiar przemocy w rodzinie.
Jeśli Twoje życie nie jest zagrożone, lepiej najpierw skontaktować się z Niebieską Linią, a następnie wezwać pogotowie ratunkowe. Faktem jest, że nie wszystkie działania można interpretować jako przemoc domową. Dlatego przede wszystkim warto skonsultować się ze specjalistami. Ale jeśli życie Twoje lub bliskiej ci osoby lub znajomego jest poważnie zagrożone – wezwij pogotowie ratunkowe.
Możesz także skontaktować się z centrum pomocy. Pełną listę takich instytucji znajdziesz na stronie internetowej. Zgłoszenia można dokonać osobiście lub telefonicznie. Możesz także pobrać aplikację Twój Parasol. Jest ona dostępna w Google Play i App Store. Aplikacja ma język ukraiński, ale działa tylko w czterech krajach: Polsce, Niemczech, Litwie i Łotwie. Na pierwszy rzut oka pokazuje ona tylko pogodę, jednak została zaprojektowana w taki sposób, aby sprawca nie zrozumiał, że jego ofiara próbuje prosić o pomoc.
Jaką pomoc można uzyskać w związku z przemocą w rodzinie?
Jeśli ofiara przemocy domowej mimo wszystko zgłosiła wyrządzoną jej krzywdę do odpowiednich instytucji, może liczyć na następującą pomoc:
- Pomoc psychologiczna i społeczna;
- Pomoc medyczna;
- Pomoc prawna;
- Pomoc mieszkaniowa;
- Pomoc w nauce i zatrudnieniu;
Wszelka udzielona pomoc jest bezpłatna. Nie musisz się więc martwić, że zabraknie Ci pieniędzy na profesjonalną konsultację. Ponadto, jeśli potrzebujesz kilku konsultacji w swojej sprawie, możesz na to liczyć.
Jaka jest odpowiedzialność za popełnianą przemoc w rodzinie w Polsce?
Warto też wiedzieć, jaka odpowiedzialność istnieje w Polsce za przemoc w rodzinie. Kary za przemoc w rodzinie reguluje w Polsce Kodeks Karny i zgodnie z art. 207 przewidziana jest następująca odpowiedzialność:
- Przemoc w rodzinie bez poważnych konsekwencji – pozbawienie wolności od 3 do 5 miesięcy;
- Przemoc wobec osoby ubezwłasnowolnionej – od 6 miesięcy do 8 lat;
- Przemoc domowa ze szczególnym okrucieństwem – od 1 do 12 lat;
- Przemoc domowa, która spowodowała śmierć ofiary – od 2 do 12 lat;
Zobacz też: Pociągi Ukraina-Polska w 2023 r.
Polski Kodeks karny przewiduje również przypadki odpowiedzialności za fałszywe oskarżenie o przemoc w rodzinie. Dlatego ważne jest, aby w miarę możliwości konsultować się ze specjalistami na temat działań, które są na Tobie wykonywane. W końcu nie każdy przypadek można interpretować jako przemoc domową.
Zgodnie z art. 234 k.k. karą za fałszywe oskarżenie o przemoc w rodzinie może być grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat 2. Jeśli więc w podejmowanych wobec Ciebie działaniach nie ma bezpośredniego zagrożenia życia, lepiej najpierw skonsultować się ze specjalistami z Niebieskiej Linii. Pomoże to uniknąć problemów w przyszłości.
Pamiętaj, że nikt nie ma prawa Cię poniżać, ograniczać ani zmuszać do działań sprzecznych z Twoją wolą.