Do których krajów UE nie mogą wjeżdżać Rosjanie?
Od niedawna wiadomo, że Polska przestała wydawać Rosjanom wizy turystyczne. Od 12 września przestał obowiązywać uproszczony mechanizm wydawania wiz turystycznych dla obywateli Rosji. Na tym jednak się nie skończyło.
Odpowiadamy na pytania, jakie inne kraje, oprócz Polski, popierają zakaz wizowy dla obywateli Rosji oraz które kraje nadal będą wydawać wizy Rosjanom.
Spis treści
Gdzie to wszystko się zaczęło?
Od początku, przed wprowadzeniem zakazu wjazdu, zwiększono opłatę wizową dla Rosjan chcących uzyskać wizę turystyczną do krajów UE. Podczas gdy kiedyś było to 35 euro, od teraz kosztuje dwa razy więcej. Teraz opłata za wizę dla Rosjan wynosi 80 euro.
Ponadto zmieniło się kilka innych warunków. Na przykład, aby uzyskać wizę, wymagane jest teraz więcej dokumentów. Wydłużył się również czas rozpatrywania wniosków. Teraz jest to od 15 do 45 dni roboczych. Jednocześnie nie ma gwarancji, że obywatel Rosji otrzyma wizę.
Również ukraińskie MSZ nalegało, by sankcje wizowe dotyczyły także obywateli Białorusi. Jednak w stosunku do nich nie podjęto jeszcze takiej decyzji.
Skomplikowanie systemu wizowego to najmniejsze, co można zrobić, by Rosjanie poczuli się zaangażowani w tę agresję – powiedział Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy.
Zasady przewozu rzeczy osobistych przez granicę Polski i Ukrainy
Które kraje zabroniły Rosji wjazdu?
Dziewięć krajów UE zakazało teraz Rosjanom wjazdu na wizach turystycznych. Litwa, Estonia, Łotwa, Polska, Czechy, Słowacja, Dania, Belgia, Holandia i Finlandia podjęły taką decyzję. Od 12 sierpnia nie przyjmują od Rosjan dokumentów na wizy turystyczne.
Polska zgodziła się jako pierwsza. Ponieważ jest to kraj, który od początku inwazji popiera kontynuację sankcji wobec Rosji. Sytuacja jednak jest nieco bardziej skomplikowana.
Główne państwa członkowskie UE są temu przeciwne – powiedział Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych Polski. – W związku z tym, że opór tych państw w sprawie zawieszenia umowy o ułatwieniach wizowych dla obywateli Federacji Rosyjskiej nie może być przełamany, Polska pracuje nad nowym rozwiązaniem.
Wawrzyk zauważył również, że podobne stanowisko zajmują państwa bałtyckie, Czechy i Słowacja.
Co więcej, jeszcze przed podjęciem tej decyzji, Polska przestała wydawać Rosjanom wizy turystyczne. Teraz wizy do Polski mogą otrzymać osoby, które muszą przekroczyć granicę do Polski ze względu na pracę, posiadacze Karty Polaka oraz dyplomaci.
W sprawie wypowiedziała się również premierka Estonii Kaja Kallas:
Zwiedzanie Europy to przywilej, a nie prawo człowieka. Wstrzymano podróże lotnicze do Rosji. Oznacza to, że choć wizy są wydawane przez kraje strefy Schengen, ciężar spoczywa na sąsiadach Rosji (Finlandia, Estonia, Łotwa to jedyne punkty wjazdowe). Teraz nadszedł czas, aby zatrzymać turystykę z Rosji – podkreśliła.
O zakazie wizowym wypowiedział się również Kai Mykkänen, lider frakcji Partii Koalicji Narodowej w fińskim parlamencie:
To nie jest kwestia czarno-biała i mamy wiele dyskusji na temat argumentów za i przeciw. Główny problem polega na tym, że zamknięcie Rosjanom możliwości przyjazdu tutaj wywoła oburzenie na nas, podczas gdy chodzi o to, aby oburzenie było skierowane przeciwko reżimowi Putina i przeciwko tej agresji. Ale biorąc to wszystko pod uwagę, należałoby pokazać Rosjanom, że oni również jako kraj są odpowiedzialni za wspieranie obecnego reżimu i tego, co ten reżim robi. I dopóki na Ukrainie dochodzi do naruszeń na taką skalę, nie możemy mieć normalnych stosunków między naszymi dwoma krajami.
Jakie kraje dalej wydają wizy Rosjanom?
Niestety, nie da się całkowicie zakazać Rosjanom wjazdu do UE. Niektóre kraje nie popierają tej decyzji. Należą do nich Niemcy, Francja, Włochy, Węgry i kilka innych państw.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyraził swój sprzeciw. W szczególności podkreślił:
Nałożyliśmy już bardzo daleko idące sankcje, które dotyczą także wielu konkretnych osób, oligarchów i tych, którzy wspierają struktury władzy w Rosji. I z pewnością będziemy to kontynuować. Skuteczność tych środków byłaby osłabiona, gdyby były one wymierzone we wszystkich, w tym całkiem niewinnych ludzi.
Zobacz też: Top 6 najtańszych krajów do życia w Europie
Swoją opinię wyraził również Gérard Araud, były ambasador Francji przy ONZ i USA:
Sprzeciwiam się zakazowi wydawania wiz dla Rosjan z dwóch powodów: 1) To posunięcie nie ma żadnego realistycznie osiągalnego celu; 2) Jest sprzeczne z wartościami europejskimi, ponieważ bezkrytycznie karze niewinne osoby. To, że druga strona nie szanuje naszych wartości, nie oznacza, że powinniśmy o nich zapomnieć.
Jak reaguje na to Kreml?
Również ze strony rosyjskiej mówi się o zakazie wiz turystycznych dla Rosjan. W szczególności swoją opinię wyraził rosyjski opozycjonista Sergej Aleksašenko:
Uważam, że takie apele pana Zelenskiego wynikają z jego frustracji z powodu niepowodzenia sankcji w złamaniu rosyjskiej gospodarki i moralności oraz w złamaniu machiny wojennej. Ale nie potrafię sobie wyobrazić, jakie sankcje mogłyby to spowodować. Rozumiem uczucia Zelenskiego, ale uważam, że takich wypowiedzi będzie kiedyś żałował… Gdyby wezwania Zelenskiego zostały zrealizowane i gdyby wszyscy Rosjanie mieszkający obecnie w Europie zostali deportowani do Rosji, wzmocniłoby to reżim Putina. Bo dziesiątki tysięcy Rosjan wyjechało z Rosji, bo bali się prześladowań politycznych.
Co więcej, wniosek skomentował również Kreml:
Reagując, zrobimy to najlepiej jak potrafimy, tak aby było to w naszym interesie i chroniło interesy naszych obywateli. Ale na razie nie wiemy, na jakie środki trzeba będzie odpowiedzieć – powiedział rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.
Niedawno pisaliśmy również o tym, jakie kategorie mężczyzn mogą przekraczać granicę w czasie stanu wojennego.