Children Hub w Warszawie poszukuje nowych perspektyw i możliwości rozwoju
Children Hub to centrum dziecięce założone przez Fundację Future for Ukraine w Warszawie. W dniach 9 i 10 litego odbyło się w nim praktyczne szkolenie z psychologiem Anią Hambardzumyan. O nowych metodach pracy z dziećmi w Children Hub przeczytasz w naszym artykule.
Spis treści
Jak uczono nowych metod w Children Hubie?
Children Hub działa w Warszawie niemal od początku wojny na Ukrainie. W ramach swojej działalności udziela wsparcia psychologicznego dzieciom i rodzicom, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 roku. W placówce panuje ukraińska atmosfera i często odbywają się w niej wydarzenia poświęcone kulturze ukraińskiej. Na przykład w styczniu 2023 roku odbył się Tydzień Jedności Ukrainy. A w listopadzie 2022 roku w ośrodku odbyła się prezentacja zbioru terapeutycznych bajek audio autorstwa Tetyany Stus.
Ośrodek posiada wszelkie warunki do adaptacji i dalszego rozwoju dzieci dotkniętych wojną. Ponadto rodzice tych dzieci mogą korzystać z bezpłatnych porad psychologicznych.
Szkolenie z nowej metody pracy z emocjami odbyło się 9 i 10 lutego. W ramach wydarzenia psycholog Ani Hambardzumyan odwiedziła Centrum Dziecięce i zaprezentowała własną metodę wyrażania emocji.
W ramach wydarzenia matki i nauczyciele ośrodka mogli:
- Osobiście porozmawiać z psychologiem;
- Zapoznać się z metodologią Alfabetu emocji;
- Zadać psychologowi wszystkie istotne pytania dotyczące metodyki i jej specyfiki.
- Nauczyć się pracy z metodologią ABC emocji;
- Zobaczyć w praktyce, jak metodologia sprawdza się w pracy z dziećmi.
Dodatkowo psychologowie Children Hub – Mariana Zubko i Julia Bazylewska – opowiedziały o własnych metodach pracy z dziećmi. Podzieliły się własnym doświadczeniem i wyjaśniły, jakie techniki stosują w pracy z dziećmi.
Czym jest ta technika – «Alfabet emocji»?
Alfabet emocji to technika, która wykorzystuje karty z obrazkami emocji. W sumie jest to 50 kart. Głównym założeniem tej metodyki jest nauczenie dzieci i młodzieży wyrażania swoich emocji i uczuć w sposób przyjazny dla środowiska, czyli bez szkody dla siebie i innych.
Autorska metodyka Ani Hambardzumyan promuje:
- Rozwój zmysłowości;
- Rozwój empatii;
- Przezwyciężanie mobbingu w zespole dziecięcym.
Do kart opisujących emocje dołączony jest również zestaw zabaw edukacyjnych przeznaczonych dla różnych grup wiekowych. Dlatego metodyka może być wykorzystywana do pracy zarówno z małymi dziećmi, jak i nastolatkami. Każda karta zawiera obraz i opis emocji, dzięki czemu dzieci uczą się wizualizacji emocji i ich przeżywania. Ponadto technika ta poprawia umiejętności komunikacyjne dziecka i pomaga mu nauczyć się bycia częścią przyjaznego zespołu.
Z jakich metod korzystają psychologowie Children Hub?
W swojej pracy psycholog Mariana Zubko wykorzystuje autorską metodologię „Baranek w butelce”. Opiera się ona na wykorzystaniu kart skojarzeń. Jak zauważa autorka metodyki:
W grupie dzieci uczą się dostrzegać swoje przejawy emocjonalne, izolować je i zauważać emocje innych. Również za pomocą tych technik dzieci uczą się wzajemnego wsparcia i uważnej komunikacji. A to jest bardzo ważne.
Psycholog podaje również następujące zalecenia w pracy z dziećmi z wykorzystaniem własnej metodyki:
- Aktywne słuchanie;
- Bądź elastyczny podczas interakcji z dziećmi;
- Daj dziecku możliwość okazywania emocji;
- Pokaż dziecku opcje rozwiązania sytuacji;
- W celu nawiązania lepszego kontaktu z dzieckiem – stosować metaforyczne karty skojarzeniowe w formie gier i łączyć je z obrazem.
Zobacz też: Bezpłatne kursy języka polskiego dla Ukraińców: gdzie znaleźć najlepsze programy online?
Swoim doświadczeniem podzieliła się również psycholog Julia Bazylewska. W swojej pracy praktykuje metodę bajek psychoterapeutycznych. Ponadto w swojej pracy wykorzystuje techniki z badań patopsychologicznych, terapii mindfulness (metoda I. Kanifolsky’ego), arteterapii, poradnictwa rodzinnego oraz metod stabilizacji stanu psycho-emocjonalnego. Jak zauważa psycholog:
Aby uniknąć psychoedukacji dla matek na temat normalności lub nienormalności stanu dziecka w kontekście cech rozwojowych związanych z wiekiem, adaptacji do nowego środowiska czy konsekwencji zdarzeń traumatycznych, zalecenie jest tylko jedno – zawsze być po stronie dziecka. One potrzebują tego szczególnie teraz.
Children Hub mieści się w Warszawie przy ulicy Wspólnej 47/49. Placówkę można odwiedzać bezpłatnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.30 do 17.15. Przed wizytą wymagana jest rejestracja na stronie internetowej. Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego skontaktujemy się z Państwem osobiście.