Przepisy dotyczące przewożenia zwierząt domowych przez granicę z UE
Od 27 marca Ukraińcy nie będą mogli już wjeżdżać do Polski ze swoimi zwierzętami domowymi na uproszczonych warunkach. Od tego dnia zaczną obowiązywać przepisy, które obowiązywały przed inwazją na pełną skalę. Dowiedz się więcej na ten temat w naszym artykule.
Spis treści
Jakie były zasady przewożenia zwierząt domowych na początku inwazji na pełną skalę?
W ciągu roku Ukraińcy uciekający przed wojną mogli wjechać do Polski ze swoimi pupilami z minimalnym pakietem dokumentów. Aby przewieźć zwierzęta, potrzebowali:
- Obecność chipa u zwierzęcia;
- Ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie;
- Ważny paszport weterynaryjny w europejskim stylu.
Wymagania te obowiązywały jednak tylko na granicy ukraińsko-polskiej. Jeśli osoba zamierzała wyjechać dalej w głąb Unii Europejskiej, musiała uzyskać dodatkowe dokumenty dla zwierzęcia, w zależności od wymogów danego kraju. Można to było zrobić w Polsce w każdej przychodni weterynaryjnej. Właściciel zwierzęcia pokrywał koszty na własny koszt.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby wjechać na terytorium Polski ze zwierzęciem domowym?
Od 27 marca 2023 roku nie będzie można wjechać na terytorium Polski z minimalnym pakietem dokumentów do przewozu zwierząt domowych. Od tej daty właściciel będzie potrzebował następującego kompletu dokumentów:
- Dokument potwierdzający, że zwierzę domowe posiada mikrochip;
- Ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie, które zostało wykonane nie wcześniej niż 21 dni przed wjazdem na terytorium Polski.
- Paszport weterynaryjny zawierający wszystkie rutynowe szczepienia, informację o czipowaniu, zdjęcie zwierzęcia w wieku 12 miesięcy oraz informację o leczeniu pasożytów;
- Świadectwo zdrowia;
- Świadectwo badania przeciwciał na wściekliznę. Zaświadczenie jest ważne przez 3 miesiące od daty przekroczenia granicy;
- Certyfikat VET-1 lub VET-1 (CIS);
- Certyfikat międzynarodowy. Wydawane jest bezpłatnie na granicy w specjalnej stacji weterynaryjnej. Do jego uzyskania wymagane jest posiadanie świadectwa VET-1.
- Odrobaczenie i leczenie insektobójcze. Przeprowadza się je nie wcześniej niż 48 godzin przed wyjazdem. Potwierdzone jest obecnością odpowiedniej pieczątki w paszporcie.
- Dokument stwierdzający, że zwierzę nie ma wartości hodowlanej.
- Certyfikat zgodności kontenera ze zwierzęciem. Musi on spełniać wszystkie normy IATA.
Ponadto warto pamiętać, że w niektórych przypadkach możesz zostać poproszony o dodatkowe dokumenty. Na przykład, jeśli nie jesteś właścicielem zwierzęcia, musisz mieć pozwolenie na transport.
Zasady przewozu zwierząt pociągiem, samochodem i autobusem
Ważne jest również, aby przestrzegać zasad dotyczących transportu zwierząt. W końcu sytuacja na granicy może być różna i trzeba się przygotować na długie oczekiwanie. Dlatego powinieneś przygotować swojego zwierzaka do podróży.
Aby przewieźć swojego pupila w samochodzie, będziesz potrzebował:
- Specjalne pieluchy, ponieważ niektóre zwierzęta mogą wymiotować podczas podróży. Ponadto nie zawsze można się zatrzymać, aby zabrać zwierzę na spacer.
- Wszystkie niezbędne dokumenty na podróż. Najlepiej trzymać je gdzieś w pobliżu w razie kontroli.
Ogólnie rzecz biorąc, nie ma ścisłych zasad dotyczących przewożenia zwierząt w samochodzie, ponieważ najczęściej samochód jest własnością właściciela. Ale trzeba też pamiętać, że zwierzę może być zestresowane, zwłaszcza jeśli nie podróżuje często. Dlatego najlepiej odizolować je od kierowcy.
Aby przewieźć zwierzaka w autobusie, potrzebne będą:
- Specjalne pieluszki;
- Niezbędne dokumenty;
- Specjalny transporter dla kotów i małych psów;
- Jeśli masz dużego psa, kaganiec i smycz;
W każdym przypadku lepiej jest sprawdzić z przewoźnikiem z wyprzedzeniem, przed podróżą, aby wyjaśnić warunki przewozu.
Aby przewieźć swojego zwierzaka w pociągu, będziesz potrzebował:
- Ważne międzynarodowe świadectwo weterynaryjne.
- Specjalny pojemnik do przewozu zwierzęcia;
- Posiadać specjalny bilet dla zwierzęcia;
- Jeśli wielkość psa nie pozwala na użycie pojemnika, musi on być w kagańcu i na smyczy. Dodatkowo nie może swobodnie poruszać się w wagonie.
Podobnie jak w przypadku autobusu, najlepiej jest wcześniej sprawdzić zasady przewozu zwierzęcia. Dodatkowo wybierz punkt kontrolny, który posiada kontrolę weterynaryjną.
W zależności od kraju, do którego planujesz podróż, mogą obowiązywać dodatkowe warunki przewozu. Dlatego warto wcześniej wyjaśnić te kwestie.
Zapraszamy na nasz Telegram https://t.me/ukrainianinpolandpl, nasz fanpoage na facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl, a także do zaobserwowania nas na instagramie https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.
Gdzie w Ukrainie mogę dostać dokumenty na przewóz zwierząt domowych do UE?
Większość dokumentów, w tym chip i paszport weterynaryjny, można wyrobić w zwykłej klinice weterynaryjnej. Nadają się zarówno te publiczne, jak i prywatne. Jednak sytuacja z badaniem przeciwciał na wściekliznę jest bardziej skomplikowana. Faktem jest, że klinika musi posiadać unijny certyfikat. Dlatego na Ukrainie takich ośrodków jest bardzo mało – dwa. I są one zlokalizowane w Kijowie.
Zobacz też: Pociągi Ukraina-Polska w 2023 r.
Test na przeciwciała wścieklizny można otrzymać pod następującymi adresami:
- Państwowy Instytut Badawczy Diagnostyki Laboratoryjnej i Ekspertyz Weterynaryjnych i Sanitarnych, tel. +380442433754;
- Państwowy Instytut Naukowej Kontroli Biotechnologii i Szczepów Mikroorganizmów, tel. +380442433755;
Należy również przygotować się na to, że procedura będzie dość kosztowna. Średnio będzie kosztować od 2 do 5 tysięcy hrywien.
W niektórych przypadkach trzeba będzie również skontaktować się z notariuszem. Ale jest to konieczne tylko wtedy, gdy weźmiesz pozwolenie na transport zwierzęcia od właściciela. Takie pozwolenie musi być notarialnie potwierdzone.