Zaświadczenie o niekaralności w Polsce: kiedy jest wymagane i jak je uzyskać?

Karol Popko
Praca
6 maja 2024, 13:42
Data aktualizacji: 14 lipca 2024, 13:20
Komentarze 0
Urzędnik wydający zaświadczenie o niekaralności Source: Vista Create

Zaświadczenie o niekaralności w Polsce jest ważnym dokumentem potwierdzającym brak wyroków skazujących w kraju i praworządność danej osoby. Powiemy Ci, kto i kiedy może potrzebować tego zaświadczenia, a także podamy szczegółowe instrukcje dotyczące wszystkich sposobów, w jakie Ukraińcy mogą uzyskać ten dokument w Polsce.

Czym jest zaświadczenie o niekaralności?

Policyjne zaświadczenie o niekaralności w Polsce, znane jako zaświadczenie o niekaralności, jest kluczowym dokumentem poświadczającym, że osoba je otrzymująca nie była karana ani ścigana w kraju. Warto zauważyć, że nie ma oficjalnego dokumentu o nazwie zaświadczenie o niekaralności, ponieważ jest to w rzeczywistości tylko wniosek o udzielenie informacji.

Informacje w formie zaświadczenia uzyskuje się z Krajowego Rejestru Karnego (KRK), który jest scentralizowaną bazą danych zawierającą dane o wszystkich przestępstwach karnych i administracyjnych zarejestrowanych zarówno w imieniu osób fizycznych, jak i prawnych. System jest regulowany przez specjalistyczne przepisy, które gwarantują przejrzystość i dostępność informacji dla obywateli. Wniosek można złożyć osobiście, pocztą lub online.

Jeśli w rejestrze państwowym nie ma informacji o karalności danej osoby, na wniosku o udzielenie informacji umieszcza się odpowiedni znak – pieczęć o niefigurowaniu w rejestrze karnym. To właśnie ten stempel nazywany jest zaświadczeniem o niekaralności. Zatem zaświadczenie o niekaralności w Polsce to kartka A4 z pieczątkami i podpisem urzędnika. Jest ono wydawane w języku polskim bez żadnych specjalnych zabezpieczeń. Prawo nie określa okresu ważności zaświadczenia.

Jeśli certyfikat ma być używany poza granicami Polski, musi zostać opatrzony apostille, które jest międzynarodowym potwierdzeniem ważności prawnej dokumentu.

Kiedy możesz potrzebować zaświadczenia o niekaralności?

Zaświadczenie o niekaralności w Polsce jest niezbędnym dokumentem w wielu okolicznościach życiowych, zwłaszcza dla cudzoziemców planujących zamieszkać lub pracować w kraju.

W jakich przypadkach najczęściej jest potrzebne zaświadczenie:

  • praca wymagająca szczególnego zaufania, na przykład podczas interakcji z dziećmi, jak w przypadku nauczycieli, trenerów lub doradców, lub podczas pracy jako księgowy lub agent ubezpieczeniowy,
  • przy uzyskiwaniu niektórych licencji, w szczególności na usługi taksówkarskie,
  • w niektórych przypadkach przy zawieraniu umów leasingu,
  • w celu uzyskania kredytu hipotecznego lub innego kredytu bankowego,
  • w niektórych przypadkach przy ubieganiu się o zezwolenie na pobyt,
  • aby uzyskać obywatelstwo w Polsce,
  • w niektórych przypadkach, aby ubiegać się o wizę do innych krajów,
  • przy składaniu poszczególnych wniosków do sądu,
  • udział w niektórych aukcjach i przetargach itp.

We wszystkich tych sytuacjach zaświadczenie o niekaralności służy jako dodatkowe potwierdzenie wiarygodności i praworządności wnioskodawcy.

Kto może ubiegać się o zaświadczenie o niekaralności w Polsce?

Ubieganie się o zaświadczenie o niekaralności w Polsce jest możliwe zarówno dla osób fizycznych, jak i prawnych i obejmuje kilka sposobów składania wniosków. Osoba fizyczna może złożyć wniosek osobiście lub przez pełnomocnika na podstawie pełnomocnictwa sporządzonego w dowolnej formie. Pełnomocnictwo musi zawierać dane osobowe pełnomocnika i osoby upoważnionej, a także adres co najmniej jednej ze stron. Przykładowy wzór pełnomocnictwa można znaleźć pod linkiem (Przykład pełnomocnictwa do złożenia wniosku o zaświadczenie o niekaralności).

Dołącz do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Należy pamiętać, że w przypadku członków najbliższej rodziny, takich jak małżonkowie, dzieci, wnuki, rodzice i dziadkowie, procedura złożenia wniosku przez pełnomocnika jest bezpłatna. Jeśli jednak pełnomocnikiem jest osoba trzecia, niebędąca członkiem rodziny, za wydanie pełnomocnictwa pobierana jest opłata w wysokości 17 zł, którą można uiścić gotówką w kasie miejscowego urzędu skarbowego lub przelewem na konto urzędu skarbowego.

Jeśli chodzi o cudzoziemców, mają oni prawo do uzyskania zaświadczenia z polskiego rejestru karnego na takich samych warunkach jak obywatele polscy. Dotyczy to zarówno osób niebędących obywatelami UE, jak i obywateli innych państw członkowskich UE. W przypadku osób posiadających obywatelstwo państw członkowskich UE innych niż Polska, informacje z polskiego rejestru zostaną uzupełnione o dane z rejestrów krajowych państwa obywatelstwa wnioskodawcy. Procedura wymaga dodatkowego czasu na rozpatrzenie wniosku, ponieważ zagraniczne rejestry mają do 20 dni roboczych na dostarczenie niezbędnych informacji.

Jakie dokumenty są wymagane do uzyskania zaświadczenia o niekaralności w Polsce?

Uzyskanie zaświadczenia o niekaralności w Polsce wymaga przedłożenia dokumentów identyfikacyjnych:

  1. W przypadku osób fizycznych najważniejszym dokumentem, jest ważny paszport. 
  2. Jeśli wnioskodawca chce, aby wniosek złożyła osoba trzecia, należy przedłożyć pełnomocnictwo.
  3. Potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej za usługę.

Zaświadczenie o niekaralności w punktach KRK

Aby złożyć wniosek osobiście w jednym z biur KRK, należy udać się do jednego z biur informacyjnych instytucji. Główne Biuro Informacyjne KRK znajduje się przy ulicy Czerniakowskiej 100 w Warszawie. Pełną listę adresów punktów informacyjnych Krajowego Rejestru Karnego w różnych miastach Polski można znaleźć tutaj (WYKAZ PUNKTÓW INFORMACYJNYCH KRAJOWEGO REJESTRU KARNEGO).

Kontaktując się z takim urzędem, wnioskodawca musi:

  1. Wypełnić wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności. Formularz wniosku można uzyskać bezpośrednio w biurze KRK lub pobrać tutaj (zapytanie-o-udzielenie-informacji-o-osobie) i wypełnić z wyprzedzeniem zgodnie z instrukcjami. Formularz dla osób prawnych można pobrać tutaj (zapytanie-o-udzielenie-informacji-o-podmiocie-zbiorowym). Wniosek zawiera podstawowe informacje o wnioskodawcy i konkretnym żądaniu.
  2. Uiszczenie opłaty skarbowej. Opłatę skarbową w wysokości 30 zł uiszcza się poprzez zakup specjalnej pieczątki. Można go nabyć w biurze KRK lub w innych miejscach, gdzie są one dostępne w sprzedaży. Znaczek należy nakleić na wniosek.
  3. Uzyskanie zaświadczenia o niekaralności. Dokument ze specjalną pieczęcią o niekaralności może zostać wydany natychmiast po kontroli, ale w niektórych przypadkach, w zależności od nakładu pracy, może to potrwać dłużej.

Zaświadczenie o niekaralności przesyłane pocztą

Uzyskanie zaświadczenia o niekaralności w Polsce drogą pocztową jest alternatywnym sposobem dla osób, które nie mogą lub nie chcą osobiście odwiedzić Punktów Informacyjnych Krajowego Rejestru Karnego (KRK). Ten proces również obejmuje kilka podobnych kroków:

  1. Przygotowanie wniosku. Należy pobrać i wypełnić wniosek.
  2. Uiszczenie opłaty. Płatności można dokonać w kasie dowolnego sądu lub przelewem bankowym na konto Ministerstwa Sprawiedliwości RP. Ważne jest, aby bezpośrednio przed dokonaniem wpłaty sprawdzić aktualne dane bankowe, a w tytule przelewu wskazać swoje imię, nazwisko oraz datę wydania zaświadczenia, która musi pokrywać się z datą we wniosku. Dane są aktualnie obowiązujące:

Ministerstwo Sprawiedliwości, Al. Ujazdowskie 11, 00-950 Warszawa

NBP O/O Warszawa

PL 77101010100400192231000000

Narodowy Bank Polski

Oddział Okręgowy Warszawa

Plac Powstańców Warszawy 4

00-950 Warszawa

(Kod SWIFT (BIC) NBPLPLPW dla przelewów zagranicznych)

Zobacz też: Oferujemy wzór CV do skutecznego ubiegania się o pracę w Polsce

  1. Przesłanie dokumentów. Po wypełnieniu wniosku i uiszczeniu opłaty należy załączyć dowód wpłaty i przesłać go na adres centrali KRK lub jednego z oddziałów regionalnych, najlepiej listem poleconym lub listem z potwierdzeniem pełnomocnictwa. Należy pamiętać, aby koperta była odpowiednio podpisana.
  2. Otrzymanie wyniku. Po zakończeniu przetwarzania wniosku otrzymasz pocztą zaświadczenie z pieczęcią potwierdzającą brak lub obecność wyroków skazujących. Proces może zająć trochę czasu, ale wynik będzie identyczny z tym, który otrzymałbyś osobiście.

Otrzymanie zaświadczenie o niekaralności online

Uzyskanie zaświadczenia o niekaralności w Polsce może odbyć się drogą elektroniczną, co jest wygodną i skuteczną metodą dla osób preferujących usługi online. Należy pamiętać, że aby skorzystać z usługi online, należy posiadać profil zaufany oraz zarejestrowany profil ePUAP, gdyż umożliwia to korzystanie z podpisu elektronicznego, który jest niezbędny do dalszego podpisania wniosku.

Proces ten obejmuje kilka etapów, które zostały szczegółowo opisane poniżej.

1. Rejestracja na stronie e-KRK

Aby rozpocząć, użytkownik musi odwiedzić oficjalny portal Krajowego Rejestru Sprawców w Polsce https://ekrk.ms.gov.pl/ep-web i ukończyć proces rejestracji. Obejmuje to wprowadzenie danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, adres e-mail oraz utworzenie loginu i hasła. Podaje się również numer PESEL, o ile jest dostępny. Po rejestracji na podany adres e-mail zostanie wysłana wiadomość z linkiem do aktywacji konta. Należy kliknąć w link, a konto osobiste zostanie aktywowane.

2. Zaloguj się do systemu

3. Wypełnianie wniosku

W górnej części ekranu, w bloku Wnioski i zapytania, wybierz Wniosek o osobę. Następnie zostaniesz przeniesiony do elektronicznego formularza wniosku, w którym zostaniesz poproszony o podanie wszystkich istotnych informacji, w tym numeru paszportu lub PESEL, danych rodziców, daty urodzenia, adresu itp. Ważne jest, aby wypełnić wszystkie pola oznaczone gwiazdką jako obowiązkowe. Po wypełnieniu formularza kliknij wirtualny przycisk Zapisz u dołu ekranu, aby zapisać wprowadzone dane lub edytować informacje, jeśli to konieczne.

4. Podpisywanie aplikacji

Jeśli jesteś pewien, że wszystkie informacje w formularzu są poprawne, możesz przystąpić do podpisania formularza online. Aby to zrobić, kliknij Podpisz poniżej. Na ekranie pojawi się nowy interaktywny formularz, w którym należy wybrać opcję Podpisz profil zaufanym. Następnie system przekieruje użytkownika na stronę ePUAP, gdzie należy zalogować się do swojego profilu w celu potwierdzenia podpisu. Po zalogowaniu się na stronie ePUAP wnioskodawca widzi swój wniosek i musi teraz kliknąć opcję Podpisz profil zaufanym. W otwartym oknie należy wpisać kod potwierdzający w odpowiedniej komórce (kod nr 31 s karty kodow) i potwierdzić czynność klikając „Dalej”.

5. Płatność za certyfikat

Po powrocie na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości wnioskodawca natychmiast widzi komunikat, że dokumenty zostały pomyślnie podpisane i są gotowe do wysłania, i może kliknąć Zapłać i wyślij. Korzystając z tej funkcji, użytkownik uzyskuje dostęp do listy banków, z której może wybrać ten, który go interesuje i dokonać transakcji. Koszt certyfikatu cyfrowego to 20 zł. Procedura uiszczenia opłaty jest standardowa, jak w przypadku zwykłych zakupów online na popularnych platformach.

6. Uzyskiwanie pomocy

Po pomyślnym zakończeniu wszystkich etapów i dokonaniu płatności, zaświadczenie o niekaralności zostanie wysłane na adres e-mail wnioskodawcy w formacie XML. Plik ten można przeglądać i w razie potrzeby wizualizować na stronie internetowej, konwertując go do formatu czytelnego do druku lub prezentacji elektronicznej. Należy jednak pamiętać, że to dokument elektroniczny (który może być dostarczony na pamięci USB, płycie CD lub przesłany pocztą elektroniczną) jest uznawany za oficjalny, a nie jego wydrukowana kopia.

Ile trzeb czekać na otrzymanie zaświadczenia o niekaralności?

Uzyskanie zaświadczenia o niekaralności w Polsce jest regulowane jasno określonymi warunkami i procedurami. Zgodnie z prawem, informacje o karalności muszą zostać dostarczone w ciągu siedmiu dni. Termin ten jest określony dla rozpatrywania wniosków, ale rzeczywisty czas otrzymania dokumentu może zależeć od wybranej metody składania wniosku.

  • Zgłoszenia online są przetwarzane niemal natychmiast, dzięki czemu jest to najszybszy sposób uzyskania pomocy.
  • Osobisty wniosek przewiduje możliwość uzyskania certyfikatu natychmiast w momencie składania wniosku, pod warunkiem dostępności wszystkich niezbędnych dokumentów i uiszczenia opłaty, ale w niektórych przypadkach możliwe jest opóźnienie do 7 dni.
  • Wnioski pocztowe wymagają dodatkowego czasu na wysłanie korespondencji. W takim przypadku do siedmiu dni na rozpatrzenie wniosku dolicza się czas potrzebny poczcie na dostarczenie dokumentów z biura KRK do wnioskodawcy. Zazwyczaj czas wydania zaświadczenia, łącznie z opłatą pocztową, nie przekracza 3 tygodni, a w przypadku wysyłki za granicę – do 4 tygodni.
Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *