Kupno samochodu w Polsce – na co zwrócić uwagę?

Agnieszka Zugaj
Kierowcy, Transport
8 lipca 2022, 13:30
Data aktualizacji: 9 lipca 2022, 11:05
Komentarze 0
Nowy samochód zakupiony w Polsce

Wiele osób z Ukrainy, które zadomowiły się w Polsce, stoi aktualnie przed wyzwaniem zakupu nowego samochodu. Niestety tu również istnieje sporo nieuczciwych sprzedawców, a kupno pojazdu może okazać się trudniejsze, niż myślimy. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, aby zdobyć odpowiednie auto.

Gdzie szukać używanego samochodu?

Jeżeli chcemy zakupić używany samochód w Polsce, mamy kilka możliwości do wyboru. Po pierwsze możemy udać się do komisu samochodowego i wybrać interesujący nas pojazd spośród wielu dostępnych modeli.

Druga opcja to natomiast kupno od prywatnego właściciela. Istnieje wiele serwisów, na których takie osoby publikują swoje oferty sprzedaży samochodu, a my możemy je przeglądać, wybrać najbardziej odpowiadającą nam opcję i umówić się na obejrzenie takiego pojazdu.

lista najpopularniejszych portali oferujących samochody do sprzedaży:

OTOMOTO

AAA AUTO

GRATKA

OLX

SAMOCHODY.PL

ALLEGRO

AUTOTRADER

Elementy, którym warto się przyjrzeć

Kiedy umówimy się już na obejrzenie konkretnego modelu, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Na ich podstawie wywnioskujemy, czy pojazd jest warty swojej ceny i czy będzie nam służył przez długi czas. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Historia

Każdy samochód posiada swój indywidualny numer VIN, dzięki któremu możemy sprawdzić jego historię. To bardzo przydatne narzędzie, ponieważ za jego sprawą uzyskamy dostęp do takich informacji jak: liczba właścicieli danego samochodu, informacje o przebytym badaniu technicznym, wszelkie dane techniczne, informacje czy pojazd był powypadkowy itp. Jeżeli sprzedający nie podaje numeru w ogłoszeniu mamy pełne prawo, aby o niego poprosić, a następnie sprawdzić pojazd w internetowych wyszukiwarkach VIN.

Przebieg

Jest to jedna z kluczowych kwestii, którą należy sprawdzić przez zakupem auta. Wszystkim zależy oczywiście na jak najlepszym stanie samochodu oraz jak najniższym przebiegu, co jednak nie zawsze jest osiągalne. Eksperci sugerują jednak, aby przyjąć uśrednioną wartość 20 tysięcy kilometrów na każdy rok użytkowania samochodu. Warto jednak pamiętać, że przebieg nie jest jedynym wyznacznikiem stanu samochodu i jest jeszcze sporo innych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę.

Stan silnika

Bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę, czy nie ma zauważalnych wycieków. Jeżeli pod maską widoczne są ślady oleju – jest to dla nas niepokojący znak. Działa to również w drugą stronę. Starannie wyczyszczony silnik wyglądający jak nowy także powinien wzbudzić nasze podejrzenia. Prawdopodobnie będzie to świadczyć o tym, że właściciel chce zatrzeć ewentualne ślady wycieków.

Wnętrze

Wnętrze to bardzo jasny sygnał, który wskazuje na stan zużycia samochodu. Widocznie zużyta kierownica lub inne często używane części samochodu to jasny znak, że pojazd nie może mieć zbyt niskiego przebiegu. Zbyt nowe fotele czy tapicerka będą natomiast wskazywać na to, że właściciel dokonał ich wymiany. W takim przypadku warto zapytać o ewentualny powód tej decyzji.

Zobacz też: Wynajem mieszkania w Polsce – na co zwrócić uwagę i kiedy można zostać eksmitowanym?

Dokumenty niezbędne przy sporządzaniu umowy

Aby zawrzeć umowę kupna samochodu będziemy musieli okazać nasz dokument tożsamości – dowód, paszport lub kartę pobytu. W każdej umowie obie strony muszą zawrzeć swoje podstawowe dane osobowe: imię, nazwisko, numer dokumentu, a jeżeli posiadamy, to także numer PESEL. Co ważne, przy zawieraniu umowy musimy uzyskać od sprzedającego przede wszystkim komplet kluczyków, jak również dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz polisę ubezpieczeniową. Proces sprzedaży samochodu Ukraińcom w Polsce przebiega w takim sam sposób, jak obywatelom Polski. Największych trudności może w tym przypadku nastręczać sama umowa, dlatego jeżeli nie rozumiemy języka polskiego, wówczas możemy poprosić o jej przetłumaczenie.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.