24 sierpnia Dzień Niepodległości Ukrainy: historia święta i tradycja obchodów
Każdego roku, 24 sierpnia, Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, Ukraińcy potrzebują tego święta jako przypomnienia, że państwo ukraińskie jest wolne i niezależne – tak jak jego obywatele. To właśnie za to najlepsi synowie i córki Ukrainy oddają dziś swoje życie. Warto więc jeszcze raz przypomnieć historię i znaczenie tego święta, a także tradycje obchodów, które zostały już ustanowione na Ukrainie. Przeczytaj więcej o tym święcie w naszym artykule.
Spis treści
Historia Dnia Niepodległości Ukrainy
24 sierpnia obchodzony jest Dzień Niepodległości Ukrainy na cześć przyjęcia Aktu Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR w 1991 roku. Akt ten był dokumentem politycznym i prawnym, który potwierdził nowy status Ukrainy. Ukraina przeszła bardzo długą drogę do ustanowienia państwa ukraińskiego, które do dziś jest niezłomne.
Proces uzyskiwania niepodległości przez Ukrainę rozpoczął się w 1990 roku wraz z rozpadem ZSRR. 16 lipca 1990 r. parlament Ukraińskiej SRR przyjął Deklarację suwerenności państwowej Ukrainy, uznając jej niezależność od rządu centralnego w Moskwie. Tego samego dnia przyjęto uchwałę «W Dniu Deklaracji Niepodległości Ukrainy». W lipcu 1990 r. Rada Najwyższa przyjęła ustawę «O procedurze secesji od ZSRR» i zatwierdziła Tymczasową procedurę działań organów państwowych i rządów w okresie przygotowań do ustanowienia konstytucyjnych organów państwowych niepodległej Ukrainy.
W dniu 18 czerwca 1991 r. datę Dnia Niepodległości ustalono na 16 lipca (zmieniono art. 73 Kodeksu Pracy Ukraińskiej SRR). Data święta musiała zostać zmieniona ze względu na fakt, że Akt Niepodległości Ukrainy został przyjęty 24 sierpnia 1991 roku. A później, 1 grudnia 1991 roku, ogólnoukraińskie referendum potwierdziło wolę narodu ukraińskiego do utworzenia niepodległego państwa – Ukrainy. Dowiedz się, jakie święta obchodzone są w Polsce 15 sierpnia.
Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.
W dniu 5 czerwca 1992 r. ukraiński parlament zmienił datę święta z 16 lipca na 24 sierpnia w części pierwszej Kodeksu Pracy Ukrainy. W związku z tym, co roku od 1992 r. Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości 24 sierpnia. Wcześniej pisaliśmy, że Ukraiński Kościół Prawosławny przechodzi na nowy kalendarz.
Historyczny kontekst niepodległości Ukrainy w 1991 r.
Kluczowymi czynnikami w ogólnym kontekście historycznym, które przyczyniły się do ogłoszenia przez Ukrainę niepodległości w 1991 r. były:
- upadek ZSRR i osłabienie władzy centralnej w Moskwie w wyniku reform politycznych Michaiła Gorbaczowa;
- rozwój ruchu narodowego – na Ukrainie wzrosło poparcie dla partii nacjonalistycznych i proreformatorskich promujących ideę niepodległości i suwerenności państwowej;
- referendum w grudniu 1991 r., w którym ponad 90% głosujących poparło niepodległość Ukrainy.
- znaczna część ludności ukraińskiej wyraziła pragnienie posiadania własnego niepodległego państwa, co wzmocniło poparcie dla niepodległości;
- Wsparcie międzynarodowe – wiele krajów, takich jak Stany Zjednoczone i wiele krajów europejskich, uznało niepodległość Ukrainy i zapewniło wsparcie dyplomatyczne.
Tradycje świętowania Dnia Niepodległości na Ukrainie
Od 1992 r. Dzień Niepodległości Ukrainy jest obchodzony z różnymi wydarzeniami i tradycjami:
- uroczystości i parady: oficjalne uroczystości, parady, przemarsze jednostek wojskowych Sił Zbrojnych Ukrainy i jednostek Policji Narodowej Ukrainy;
- podniesienie flagi narodowej: uroczyste podniesienie flagi narodowej Ukrainy odbywa się co roku od 1992 roku na głównych placach i ulicach miast;
- wydarzenia kulturalne: koncerty, fajerwerki, festiwale, występy artystyczne i inne wydarzenia kulturalne, które celebrują bogactwo ukraińskiej kultury i historii;
- uroczyste wiece;
- Wręczenie nagród państwowych.
Zobacz też: Oferujemy wzór CV do skutecznego ubiegania się o pracę w Polsce
W pierwszych latach po Deklaracji Niepodległości nie było uroczystych parad, ponieważ przywódcy kraju promowali ideę, że pokojowe państwo nie powinno demonstrować sprzętu wojskowego i broni.
W 1994 roku odbyła się pierwsza defilada na Chreszczatyku w centrum Kijowa. Na kolejnej paradzie w 1998 roku po raz pierwszy nagrodzono żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy i po raz pierwszy użyto lekkich wojskowych pojazdów naziemnych. W 1999 roku po raz pierwszy na paradzie zademonstrowano lotnictwo wojskowe, w którym wzięło udział 3300 żołnierzy i 122 sztuki sprzętu.
Za czasów prezydenta Janukowycza w stolicy nie odbyła się żadna parada, nawet w 20. rocznicę Dnia Niepodległości. W 2014 roku, w pierwszym roku agresji militarnej Rosji przeciwko Ukrainie, za prezydenta Poroszenki odbyła się parada wojskowa z udziałem 1500 żołnierzy, zademonstrowano dużą liczbę pojazdów wojskowych, z których część (wraz z żołnierzami) udała się po uroczystościach do strefy ATO.
W 2021 roku, w 30. rocznicę uzyskania przez Ukrainę niepodległości, na Placu Niepodległości i Chreszczatyku w Kijowie, gdzie odbywały się oficjalne uroczystości, odbyła się parada wojskowa na dużą skalę. Kolumny wojskowe, pojazdy i samoloty wojskowe przemaszerowały ulicami miasta. W paradzie wzięły udział psy policyjne i straży granicznej, a punktem kulminacyjnym wydarzenia było przedstawienie teatralne o drodze Ukrainy do niepodległości.
Obchody Dnia Niepodległości na Ukrainie podczas wojny
24 sierpnia 2022 r., ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę na pełną skalę, nie odbyły się żadne specjalne uroczystości. W tym dniu pomnik Ojczyzny (obecnie rozważana jest zmiana nazwy na Ukrainę-Matkę) i inne znane symboliczne obiekty w Kijowie zostały oświetlone w kolorach ukraińskiej flagi, a kapłani wszystkich kościołów modlili się za Ukrainę w Narodowym Rezerwacie św. Na Chreszczatyku zorganizowano również wystawę zniszczonego rosyjskiego sprzętu wojskowego. Nad miastem za pomocą dronów wzniesiono flagi chwalebnych jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy, a na czele kolumny znajdowała się flaga ukraińska o długości ponad 216 metrów2 .
W 2023 roku 32. rocznica odzyskania niepodległości przypada w czwartek. Oczywiście w tym roku wojny również nie będzie hucznych obchodów. Warto jednak pamiętać, że 24 sierpnia to szczególny dzień w życiu państwa ukraińskiego i każdego prawdziwego Ukraińca.